ورود ثبت اقامتگاه

گردنه الماس کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

گردنه الماس کجاست؟

 

اگر به دنبال پاسخ پرسش گردنه الماس کجاست؟ هستید، باید ابتدا با شهرستان‌های خلخال و اسالم آشنا شوید. شهر خلخال جنوبی‌ترین شهر استان اردبیل در منطقه کوهستانی قرار دارد. این شهر از نظر داشتن جنگل و زیبایی‌های طبیعت بسیار غنی است. خلخال با داشتن ۸۵ درصد از جنگل‌های اردبیل، گیلان، زنجان و میا‌نه‌ یکی از زیباترین شهرهای ایران لقب گرفته است. شهرستان اسالم در استان گیلان و شهرستان تالش نیز از غرب به خلخال می‌رسد. اسالم با نزدیکی به جنگل گیسوم و داشتن دشت‌های پر از گل، یکی از زیباترین شهرهای شمالی ایران است. با جاده همراه باشید تا با جاده اسالم به خلخال بیشتر آشنا شوید.

 

گردنه الماس

گردنه الماس خلخال با خلخال ۱۸ کیلومتر و گردنه الماس اسالم نیز با این شهر ۵۸ کیلومتر فاصله دارد.

 

جاده اسالم به خلخال

 

اگر با لقب عروس جاده‌های ایران آشنا باشید، پاسخ پرسش گردنه الماس کجاست؟ را می‌دانید. جاده همیشه مرطوب و مه آلود اسالم به خلخال در امتداد منطقه کوهستانی و در مجاورت دریای خزر کشیده شده است. گردنه الماس استان گیلان در این جاده چون الماسی از زیبایی و شگفتی می‌درخشد. گردنه الماس خلخال با خلخال ۱۸ کیلومتر و گردنه الماس اسالم نیز با این شهر ۵۸ کیلومتر فاصله دارد. جاد‌ه‌ی پر پیچ و خم اسالم به خلخال ۷۰ کیلومتر طول دارد. جاد‌ه‌ی جنگلی که از زیبایی و جذابیت چیزی از بهشت کم ندارد. علاوه بر دامنه‌های سرسبز، آبشار، دریاچه، باغ‌های گل و دره‌های پر از مه، زندگی روستایی و جریان زندگی در کلبه‌های چوبی و گله‌ی دام‌ها بسیار چشم نواز است. اگر به معجزه‌ها ایمان دارید در بهار و در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به این جاده سفر کنید. در این زمان مبهوت گل‌های شقایق وحشی خواهید شد و از بارش باران‌های بهاری لذت خواهید برد. البته این نکته را در نظر بگیرید که جاده در شب خطرناک است و جز ترس و دلهره چیزی برای نمایش ندارد.

 

گردنه الماس

 

ییلاق الماس تالش در ۳۰ کیلومتری آغازین جاده و جنگل‌های انبوه اسالم در شیب تندی قرار دارد. ارتفاع گردنه الماس ۲۵۰۰ متر از سطح دریا است. این گردنه در بین کوه‌های تالش، انبوهی از درختان تنومند را در خود دارد. این درختان سر به فلک کشیده منجر به ایجاد سایه در جاده می‌شوند. عشایر برای ییلاق به این گردنه کوچ می‌کنند. بازی گله‌ی گوسفندها، گاو‌ها و بز‌ها در تابستان بر زیبایی محیط می‌افزاید. در این گردنه رستوران‌ها و کبابی‌های در حاشیه جاده از مسافران پذیرایی می‌کنند. خانه‌های بوم گردی نیز شرایط اسکان آن‌ها را مهیا نموده است. زمستان‌های این گردنه بسیار پر برف و سرد است. جاده پر پیچ و خم و لغزندگی، این مسیر را بسیار خطرناک می‌کند. به طور کلی نیمه اول سال برای بازدید از این گردنه ایمن‌تر خواهد بود.

نکته‌ی جالبی که در مورد این گردنه وجود دارد، هم نامی ‌با یک دریاچه زیبا در رودبار است. بدین ترتیب پاسخ دریاچه الماس گیلان کجاست؟ رودبار می‌شود. دریاچه‌ای که به دریاچه حلیمه هم مشهور است. این پرسش مانند پرسش گردنه حیران کجاست؟ پاسخی متفاوت دارد. برخلاف باور عموم گردنه حیران در استان گیلان است و گردنه حیران اردبیل از نظر جغرافیای اشتباه است. گردنه‌ی حیران در شهر آستارا در میان سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا قرار گرفته است. در بیشتر روزهای سال ابری است و یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری ایران است.

 

گردنه الماس

ارتفاع گردنه الماس ۲۵۰۰ متر از سطح دریا است.

 

مسیر دسترسی به گردنه الماس

 

حتما در برنامه ریزی سفر خود به گردنه الماس، از پارک ازناو در میان راه جاده اسالم به خلخال بازدید داشته باشید. تهران با گردنه الماس ۴۲۹ کیلومتر فاصله دارد. دسترسی به این گردنه از تهران از طریق بزرگراه قزوین رشت امکان پذیر خواهد بود. در ادامه مسیر بعد از عبور از پلیس راه سراوان باید از دور برگردان فومن به سمت اسالم حرکت نمود.‌

گردنه الماس

تهران با گردنه الماس ۴۲۹ کیلومتر فاصله دارد.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

 

100/100
2 Reviews
5 stars 2
4 stars 0
3 stars 0
2 stars 0
1 star 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر

رضا جعفری


یاشاسین آزربایجان

صمد هادی نژاد


عالی بود

سایت جاده

خوشحالیم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته است.