ورود ثبت اقامتگاه

کویر چیست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

کویر چیست؟

 

وقتی فصل تابستان می‌شود بسیاری از مردم به سفر می‌روند. آیا سفر فقط برای تابستان است؟ در کشور چهار فصلی مانند ایران جاذبه‌ها و مکان‌های تفریحی دیگری وجود ندارد که بتوان در سایر فصل‌ها هم به آنجا سفر کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تفریح و مسافرت تنها محدود به جنگل و دریا نمی‌شود. جاهای دیگری هم هست که می‌توان سفر کرد، خوش گذراند و شگفتی‌های آفرینش را درک کرد. کویر یکی از این جاذبه‌ها است که افسون سیری ناپذیر دارد. آیا می‌دانید کویر چیست؟ با ما در جاده همراه بمانید تا کویر را بشناسیم.

 

کویر چیست؟

کویرها سفره پر برکت الهی هستند که ثروت هنگفتی در دل خود دارند.

 

کویر

 

کویر، جاییست که تا چشم کار می‌کند خاک‌های ریز بافت و ریز دانه مانند رس دیده می‌شود که بسیار شور هستند. برخی از کویرها شوری کمتری دارند در نتیجه دارای گیاهانی هستند که در برابر املاح نمکی مقاوم هستند اما تعداشان بسیار کم است. گز، خارشتر، نی و … از جمله گیاهان مقاوم به شوری هستند. برخی از کویرها در گذشته‌های دور دارای دریاچه یا دریا بوده‌اند که به خاطر موقعیت جغرافیایی و حرارت بسیار شدید آفتاب، آب آن‌ها تبخیر شده که به نمکزار تبدیل شده‌اند. از این‌رو به کویر شوره زار یا نمک زار هم گفته می‌شود. حالا که دانستید نمکزار چیست؟ بهتر است این مطلب را هم اضافه کنیم که در خاک کویر نمی‌توان کشاورزی کرد در نتیجه برای زراعت مناسب نیست.

 

عامل اصلی شکل گیری کویر چیست؟

 

معمولا در پیدایش کویر انسان نقش ندارد بلکه عواملی نظیر قرار گرفتن رشته کوه‌هایی که مانع از ورود رطوبت به نواحی داخلی آن بخش باعث می‌شود که کویر به وجود آید. انسان نیز با اهمال کاری خویش مانند سوزاندن و نابود کردن گیاهان محدود در کویر باعث پیشروی کویر می‌شود. آیا پدیده کویر همیشه زیان آفرین است؟ از آنجایی که هیچ چیزی بی هدف آفریده نشده است باید بگوییم کویرها دارای ثروت‌های نهفته‌ای هستند که به برکت پیشرفت علم و تکنولوژی کشف شده‌اند و تاثیر شگرفی در زندگی انسان‌ها دارد. حالا که دانستید فواید کویر چیست؟ اضافه کنیم که کویرگردی یکی از هیجان انگیزترین تجربیات زندگی است که با یک بار تجربه طرفدار آن خواهید شد.

 

کویر چیست؟

کویرها در گذشته های دور به صورت دریا یا دریاچه بوده اند.

 

کویرهای معروف دنیا و ایران

 

در برخی از کشورها کویر وجود دارد. از معروف ترین کویرهای جهان می‌توان به کویر سنگ‌های سیاه در نوادا، کویر مصر و … اشاره کرد. ایران ما نیز کویرهای بسیاری دارد. کویر حلوان، کویر مرنجاب، کویر متین آباد، کویر خور و بیابانک، کویر کاراکال، کویر شهداد کرمان (کلوت شهداد)، کویر ریگ جن و … از کویر های ایران هستند. دشت کویر، کویر مرکزی ایران به شمار می‌آید. با شرکت در تور کویرنوردی می‌توانید با خیال راحت به هر یک از کویرهای ایران سفر کنید.

 

تفریحات کویر

 

حالا که می‌دانید کویر چیست؟ آیا از تفریحات کویر اطلاعی دارید؟

سافاری، موتور سواری، شتر سواری، اسکی روی شن از تفریحات کویر هستند. در نزدیکی برخی از کویرها اقامتگاه‌های بوم گردی وجود دارد که می‌توان شبی را آنجا گذراند. رصد ستاره‌ها بخشی دیگر از جاذبه های کویر است. بهترین زمان برای کویرنوردی ابتدای روز (صبح زود) و همچنین انتهای روز قبل از غروب آفتاب است چرا که زمان میان این دو وقت آب و هوای کویر بسیار گرم و شرایط نامناسب است. اوایل فصل بهار و به ویژه فصل‌های پاییز و زمستان بهترین موقع برای گشتن در کویر، در این سرزمین رمزآلود است.

 

کویر چیست؟

در کویر می توان به شادی و گرفتن عکس های زیبا مشغول شد.

 

نکات ایمنی

 

در رفتن به کویر کرم ضد آفتاب، کلاه، دستمال سر و گردن، آب به مقدار فراوان، غذای حاضری و سبک، نقشه موقعیت یاب، کفش راحت و مقاوم، زیرانداز و پتو مناسب را فراموش نکنید. همچنین لباس مناسب برای روز و شب همراه داشته باشید. مراقب پوشش‌های گیاهی باشید چرا که نقش موثری در فتوسنتز و تامین غذای حیوانات کویر دارند.

در این متن دانستیم که کویر چیست؟ برنامه شما چیست؟ آیا دوست دارید در فصل سرد سال که کویر آب و هوای گرمتری دارد همراه دوستان و خانواده به کویر بروید تا یک تجربه متفاوت را کسب کنید؟

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر