ورود ثبت اقامتگاه

کویر مرنجاب کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

کویر مرنجاب کجاست؟

 

از معروف‌ترین کویرهای ایران، کویر مرنجاب می‌باشد که محبوبیت خاصی نزد کویرنوردان دارد. کویر مرنجاب از نزدیک‌ترین کویرها به پایتخت ایران است. فاصله تهران تا کویر مرنجاب ۲۹۲ کیلومتر است. این کویر زیبا در ۶۶ کیلومتری شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان واقع شده است. کویر مرنجاب از شمال با دریاچه نمک آران و بیدگل، از شرق با کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از غرب با کویر مسیله و در ۱۷۹ کیلومتری دریاچه‌ نمک حوض سلطان معروف به دریاچه ساوه همسایه است.

 

کویر مرنجاب، از محبوب‌ترین کویرهای نزدیک به تهران

 

در کویر مرنجاب چه چیزهایی می‌بینیم؟

 

کویر مرنجاب مانند هر کویر دیگری دارای ریگ‌های نرم و تپه‌های شنی است. پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد به جاذبه‌های کویر افزوده‌اند. تماشای طلوع و غروب آفتاب، سکوت بی نظیر کویر و شب نشینی دور آتش، شتر سواری، موتور سواری و آفرود از هیجان‌انگیزترین تفریحات کویر مرنجاب هستند. در ادامه با جاذبه‌های گردشگری پیرامون این کویر زیبا آشنا می‌شویم.

 

کاروانسرای شاه عباسی

 

کویر مرنجاب در کنار پتانسیل‌های گردشگری فراوانی که دارد، دارای کاروانسرایی است که در قرن یازدهم هجری قمری به دستور شاه عباس صفوی در مسیر جاده ابریشم و در ۵ کیلومتری غرب کویر ساخته شد. کاروانسرای ۲۹ اتاقه عباسی روزها پذیرای مسافرانی است که ناهار خود را در آنجا صرف و شب‌ها را با پرداخت هزینه‌ای در آن‌ اقامت می‌کنند. قنات آب شیرین در ضلع جنوبی کاروانسرا قرار گرفته است که اطراف آن با درختان بید و کوره‌گز احاطه شده است.

 

کاروانسرای مرنجاب، یادگاری از دوران صفوی

 

چاه دست کن

 

در فاصله ۴ کیلومتری از ضلع شرقی کاروانسرای عباسی، چاه دست‌کن قرار دارد که آب شیرینی دارد. کندن چاه به دلیل ماسه‌ای بودن زمین در روزگاران قدیم کار بسیار دشواری بوده است که مردمان قدیم این منطقه با مشقت چاه را حفر کرده‌اند.

 

دریاچه نمک

 

دریاچه نمک معروف به دریاچه قم، بزرگترین دریاچه نمک طبیعی ایران و یکی از بهترین جاذبه‌های کویر مرنجاب است که بیشتر ایام سال خشک و پوشیده از نمک است. پس از بارش باران و تبخیر آب، رسوبات نمک اشکال هندسی جالبی به خود می‌گیرند که تماشایی است. جالب است بدانید تابستان، فصل برداشت نمک طعام از این دریاچه است. دریاچه نمک در شمال کاروانسرای شاه عباسی قرار دارد و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل و از غرب با فاصله ۶۲ کیلومتری به استان قم محدود می‌شود.

 

دریاچه نمک از جاذبه های زیبای کویر مرنجاب

 

جزیره سرگردان

 

جزیره سرگردان در فاصله ۶ کیلومتری شمال کاروانسرای عباسی قرار دارد. از فراز این جزیره، دریاچه نمک و تپه‌های مرنجاب بسیار زیبا و دیدنی است.

 

چه زمانی به کویر مرنجاب برویم؟

 

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب اواسط پاییز و زمستان می‌باشد. برای رفتن به کویر ترجیحا از ماشین‌های شاسی بلند و مجهز استفاده کنید و از یک تیم راهنما کمک بگیرید.

 

نیمه دوم سال، بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب است

 

چگونه از تهران به کویر مرنجاب برویم؟

 

پس از ورود به آزادراه تهران – قم به کاشان و از آنجا به بلوار ارتش شهرستان آران و بیدگل بروید. جاده کارخانه فولاد پس از بلوار ارتش، آخرین جاده آسفالته‌ای است که از آن عبور می‌کنید و وارد جاده خاکی می‌شوید. ۴۵ کیلومتر ادامه دهید تا به کاروانسرا برسید، استراحتی داشته باشید و بعد از کویر دیدن کنید.

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر