ورود ثبت اقامتگاه

کویر حلوان کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

کویر حلوان کجاست؟

 

استان خراسان جنوبی در قسمت شرقی دارای شهرستان پهناوری است که طبس نام دارد. طبس در تقسیمات کشوری ایران دارای سه بخش مرکزی، دستگردان و دیهوک است. بخش مرکزی آن به دهستان‌های پیرحاجات، گلشن، منتظریه و نخلستان تقسیم بندی شده است. حلوان روستایی از توابع بخش مرکزی طبس است که در دهستان پیرحاجات قرار دارد. کویر حلوان در روستای حلوان قرار دارد. با ما همراه باشید تا با این کویر بکر جا خوش کرده در شمال شرق استان خراسان جنوبی آشنا شویم و ببینیم جاهای دیدنی کویر حلوان کجاست؟

 

کویر حلوان

سفر به کویر زیبای حلوان طبس

 

روستای حلوان در ۸۵ کیلومتری شمال غرب طبس قرار گرفته است. فاصله مشهد تا کویر حلوان ۵۳۵ کیلومتر می‌باشد که حدود ۶ ساعت رانندگی برای رسیدن به کویر لازم است. کویر حلوان در آثار طبیعی – ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

از روستای حلوان تا کویر حلوان

 

روستای حلوان، روستایی در دل کویر است که بافت قدیمی و تپه‌های ماسه‌ای دارد. وجود نخلستان‌ها و خرماهای گوناگون حس و حال کویری خاصی به این روستا بخشیده است. قلعه حلوان در روستای حلوان، از بزرگ‌ترین قلعه‌های کل منطقه طبس، از جاذبه های روستای حلوان است. کویر حلوان با داشتن تعدادی جاده خاکی یکی از آسان‌ترین مسیرهای کویرنوردی را در میان سایر کویرها دارد.

 

قلعه حلوان

قلعه حلوان

 

کویر حلوان از شمال در ۴۰ کیلومتری ارتفاعات پیرحاجات، از شرق به ارتفاعات عاشقان، از غرب در ۱۱۸ کیلومتری دریاچه نمک خور و از جنوب در ۳۶ کیلومتری جاده خور – طبس قرار دارد. کویر مرکزی (دشت کویر) از شمال و غرب، کویر حلوان را محاصره کرده است. پیاده‌روی روی رمل‌های شنی، شتر سواری، کمپینگ، آفرود سواری و رصد ستارگان از تفریحات کویر حلوان است.

 

اقامت در خانه‌های محلی کویر حلوان تجربه دلنشینی است

 

اقامت در کویر

 

کویر با آسمان ساده و دلفریب خود یکی از بهترین مکان‌ها برای کمپینگ است. اقامتگاه سنتی نیز در روستای حلوان وجود دارد که اقامتگاه بوم گردی ستاره کویر حلوان نام دارد. فضای این اقامتگاه کویری دلنشین و همسو با معماری بومی منطقه است. اقامتگاه ستاره کویر حلوان دارای ۶ اتاق به صورت کف خواب و سیستم گرمایشی و سرمایشی است. پنجره‌های چوبی، گلدان‌های رز و شمعدانی و حوض میان حیاط زیبایی چند برابری به این مکان داده است. برای رزرو اقامتگاه محلی در کویر حلوان کلیک کنید.

 

اقامتگاه در کویر حلوان طبس

اقامتگاه ستاره کویر حلوان

 

در صورت تمایل می‌توان از سایر خانه‌های روستاهای طبس به عنوان چند شب اجاره برای اقامت استفاده کرد. در شهرستان طبس و در حوالی کویر حلوان مناطق دیدنی زیادی مانند برج هادرباش، کویر کال جنی، باغ گلشن، روستای زیبای ازمیغان، سد تاخیر شاه‌عباسی، غار حلوان، کاروانسرای خان، قلعه طبس و قلعه اسماعیلیان وجود دارد.

 

روستای ازمیغان طبس

منظره زیبای روستای ازمیغان طبس در شب

 

بهترین زمان سفر

 

حلوان با آب و هوای کویری خود، دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است. به همین دلیل بهترین زمان سفر به روستا و کویر حلوان زمانی است که هوا کمی خنک است. اواخر شهریور و اوایل پاییز بهترین زمان برای این سفر هیجان انگیز کویری است. برای رفتن به حلوان طبس، می‌توانید از طریق خودرو شخصی یا تورهای گردشگری اقدام نمایید. تور کویرگردی طبس به مقصد کویر حلوان، به شما این امکان را می‌دهد تا با خیالی راحت به سفر و بازدید کویر بپردازید.

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر