ورود ثبت اقامتگاه 021-91077240

چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟

دسته‌بندی: مطالب جاده‌ایی

 

چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟

 

قبل از پاسخ به اینکه چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟ باید بدانیم، چرا باید روستایی آباد داشته باشیم. رشد تکنولوژی در همه‌ی زمین‌ها بقدری سریع است که اگر سوار بر موج فناوری‌های روز نشوی از قافله عقب خواهی افتاد. امروزه در روستا‌ها چنین وضعیتی رخ داده است. وضعیتی که فقط ناشی از عدم پیشرفت تکنولوژی نبوده و نبود درآمد کافی، نبود امکانات اجتماعی و رفاهی، تخصصی نبودن کار کشاورزی و رشد جمعیت بر آن تاثیر گذاشته است. عدم مدیریت صحیح مسئولان نیز پارامتر مهمی ‌است که به طور مستقیم سطح زندگی و کیفیت روستاییان را تحت شعاع قرار می‌دهد. به همین جهت توسعه و آبادانی روستا بر اهالی و هر فرد واجب است تا با آبادانی روستا، کشوری آباد داشته باشیم.

 

توسعه روستا

 

منظور از توسعه روستا، پیشرفت در همه‌ی ابعاد اجتماعی و اقتصادی است. تمرکز تنها بر کشاورزی، بخش کوچکی از این گام بزرگ است. اشتغال‌زایی عاملی موثر در این زمینه است. اشتغال‌زایی کارآمد باعث افزایش نیروی انسانی و درآمد می‌شود. بدین ترتیب مهاجرت به شهر‌های بزرگتر کاهش می‌یابد. منظور از اشتغال‌زایی کارآمد، فرآیندی است که با همکاری اهالی و با برنامه ریزی صحیح رخ دهد. باعث بهبود زیر ساخت‌های اجتماعی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی، تفریحی و فرهنگی شود.

به طور خلاصه مدیریت صحیحی که از طریق بالا بردن جایگاه فردی و اجتماعی اهالی، باعث بهبود کیفیت منابع انسانی شود. اگر شما در آن دسته از روستاها زندگی می‌کنید که هنوز مدیر صحیح و دلسوزی در کنار شما قرار ندارد، خود دست به کار شوید. شما به تنهایی و یا همکاری دوستانتان می‌توانید، روستای خود را آباد کنید. به همین منظور با جاده همراه باشید تا پاسخ چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟ را دریابید.

 

چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟

وسایل اضافی را جمع کنیم تا نمای زشت از بین برود.

 

پاکیزگی محیط زیست

 

همانقدر که برای سلامت جسم به بهداشت نیاز داریم، برای سلامت روح نیز به این عامل محتاج هستیم. پاکیزگی محیط زیست و آلوده نکردن خیابان و محیط نشان از بالا بودن فرهنگ شما دارد. برای رعایت این عامل چند راهکار ساده وجود دارد. زباله‌های خود را در کیسه مخصوص و در ساعات حضور مامورین شهرداری به بیرون ببرید. زباله‌های کوچک نظیر آدامس، سیگار، پاکت‌های آب میوه و خوراکی‌های دیگر را در خیابان رها نکنید. از دوستانمان نیز بخواهیم این نکات را رعایت کنند. آلودگی صوتی ایجاد نکنید. در حفظ و نگهداری فضای سبز، پارک‌ها و زیبایی‌های نماها و دیوار‌ها کوشا باشید.

 

استفاده از منابع طبیعی

 

صنعت گردشگری در روستاها می‌تواند به عنوان عاملی موثر در کسب درآمد و اشتغالزایی در نظر گرفته شود. مناظر طبیعی، چشمه‌ها و قنات‌ها، رودخانه‌ها و آبشارها، رشته کوه‌ها و کوهپایه‌ها، کویرو نمکزارها، آثار تاریخی و هر ویژگی که برای شهرنشینان جالب باشد. می‌توانید با همکاری یکدیگر و کار گروهی در زمینه ساخت اقامتگاه و یا فروشگاه‌هایی که صنایع دستی یا صنایع غذایی محلی در آن به فروش برسد، کسب درآمد داشته باشید. اگر زیرساخت‌های اینترنتی در روستای شما وجود دارد، به راحتی و بدون صرف هزینه، منابع طبیعی روستای خود را معرفی کنید. همچنین می‌توانید از مشاغل خانگی که بیشتر توسط زنان انجام می‌شود، حمایت کنید.

 

چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟

با رنگ کردن در و دیوار چهره شاداب و زیبا به روستا ببخشیم.

 

برگزاری جشنواره‌های محلی

 

برگزاری جشنواره‌هایی که نماینگر آداب و رسوم روستای شما است، باعث شناسایی فرهنگ و جذب مخاطب می‌شود. لباس‌های محلی، موسقی محلی، بازی‌ها و مسابقه‌های محلی و حتی جشنواره‌های برداشت محصول خاص منطقه و جشنواره‌های غذاهای محلی برای گردشگران جذاب و دیدنی است.

 

چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟

با استفاده از صنایع دستی و محصولات محلی به جاذبه روستا بیفزاییم.

 

استفاده از روش‌های نوین کشاورزی

 

متاسفانه بحران کم آبی و خشکسالی در خیلی از مناطق ایران وجود دارد. برای جلوگیری از ضرر با روش‌های نوین کشاورزی آشنا شوید. شاید با تغییر الگوی کشت متناسب با اقلیم منطقه یا کشت محصولات سودآور، کسب و کار بهتری داشته باشید.

 

همکاری با مسئولین محلی

 

رعایت قانون و مقررات بر هر فرد و هر جامعه‌ای واجب است. به قوانین احترام بگذارید. در جهت حل مشکلات خود و روستا کوشا باشید. با مسئولین همکاری داشته و البته تنها به امید آنها نباشید. سعی کنید مشکلات را گروهی و با کمک همدیگر حل کنید. طرح‌ها و پیشنهاد‌های خود را با مسئولین در میان گذاشته و درخواست آموزش‌های لازم را داشته باشد. اگر شما هم پیشنهادی برای چگونه روستایی آباد داشته باشیم؟ دارید، ما را مطلع کنید.

به امید داشتن روستا و کشوری آباد

70/100
2 Reviews
5 stars 0
4 stars 1
3 stars 1
2 stars 0
1 star 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر

فرزاد خوش سخن


بسیار مفید و آموزنده بود✌🌷

مریم


خوب بود مطالب
اما جزیی تر و بیشتر بود بهتر از اینم میشد