ورود ثبت اقامتگاه 021-91077240

چهارمین جاده زیبای دنیا

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

یکی از زیباترین جاده‌های دنیا در کشورمان ایران قرار گرفته است. آیا میتوانید حدس بزنید کدام جاده ایران عنوان چهارمین جاده زیبای دنیا را به خود اختصاص داده است؟ درست است جاده پر‌پیچ و خم و زیبای چالوس. این جاده یکی از قویمی‌ترین جاده‌های ایران محسوب می‌شود که میتوان گفت بیشتر مردم ایران با این جاده، خاطره‌ایی به یاد ماندنی دارند.

تاریخچه‌ایی از چهارمین جاده زیبای دنیا 

قدمت جاده چالوس به چند صد سال پیش میرسد. در زمان قاجار از این جاده به عنوان راهی پر پیچ و خم و خطرناک برای شاهان و سربازان و تجار برای رسیدن به بخش‌های شمالی ایران بوده است. اما در زمان ناصرالدین شاه این جاده اهمیت بیشتری پیدا کرد. از آنجایی که میدانید ناصرالدین شاه بسیار اهل گشت و گذار بوده است. به علت زیبایی این جاده بسیار مورد توجه ناصر الدین شاه قرار گرفت. در آن زمان جاده چالوس از شهرستانک شروع و به چالوس که آن زمان روستایی بیش نبود میرسید. ناصرالدین شاه برای رفتن به این جاده همیشه مهندسانی همراه میبرد که بتوانند جاده را هموار و سختی راه را بکاهند. این موضوع اولین گامی برای توسعه جاده چالوس بود.

چهارمین جاده زیبای دنیا

چهارمین جاده زیبای دنیا

رضاشاه و توسعه جاده چالوس

در زمان رضاشاه این جاده بسیار توسعه یافت و میتوان گفت به شکل امروزی درآمد. او دستور داد تا این جاده را هموار و آسفالت کنند. طراح این پروژه مهندس چرنتلسکی بوده است که این پروژه را در سال ۱۳۰۹ شروع و در سال ۱۳۱۲ به پایان رسانید. جالب است بدانید که قبر این مهندس باذوق در همین جاده قرار گرفته است.

احداث تونل کندوان

اما بعد از پایان این پروژه و افتتاح آن مشکلاتی به وجود آمد. ارتفاع قله کندوان که در سرراه جاده قرار داشت ۳۲۰۰ متر بود و پنج ماه سال به علت برف و یخبندان جاده بی استفاده و عبور از آن را بسیار سخت می‌کرد. بنابراین رضاشاه تصمیم گرفت طولانی‌ترین تونل آن زمان را حفر کند که هم از سختی راه بکاهد و هم راه کوتاهتر شود. بنابراین کار را به مهندس اتریشی لادیسلاو فون رابسویچ مهندسِ طراح معروف پل ورسک داده شد. به علت سختی کار و نبود امکانات و ابزارات پیشرفته، رضاشاه به هر کارگر برای هر کلنگی که میزدند یک سکه پنج ریالی حقوق میداد که آن زمان بسیار پول چشمگیری بود. این پروژه در سال ۱۳۱۴ آغاز و سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۱۷ به پایان رسید.

تفریحات جاده چالوس

جاده چالوس که از کرج شروع شده و به شهر زیبای چالوس میرسد تنها یک جاده برای رسیدن به مقصد نیست. این جاده با طبیعت زیبا و جنگل‌های هیرکانی خود عنوان چهارمین جاده زیبای دنیا را به خود اختصاص داده و گردشگران زیادی را به خود جذب میکند. به جز طبیعت زیبای این جاده، جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است مانند: سد امیرکبیر، باغ لاله گچسر، پیست پربرف دیزین، تونل شگفت انگیز کندوان،  سیاه بیشه، پیچ‌های هیجان‌انگیز هزارچم، شهر زیبای مرزن آباد.

هزارچم

هزارچم

سد امیر کبیر

این سد که به نام سد کرج نیز شناخته میشود در ۲۵ کیلومتری جاده کرج-چالوس بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. این سد اولین سد چندمنظوره ایران میباشد که منابع آب پایتخت و همچنین آب کشاورزی شهر البرز را تامین میکنند. در این سد ماهی قزل‌آلا رنگین کمان و خال قرمز پرورش میدهند. زیبایی و چشم انداز ویژه این سد باعث شده است که تبدیل به یک جاذبه گردشگری مهم در چهارمین جاده زیبا دنیا شود.

سد کرج

سد کرج

باغ لاله گچسر

باغ لاله گچسر که نام اصلی آن باغ لاله گرماب است هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند. این باغ گل که در دوهفته اول اردیبهشت ماه برای گردشگران رایگان می‌باشد. این باغ گل زیبا  دارای انواع مختلفی از گونه های لاله می‌باشد. در۵۴ کیلومتری جاده کرج-چالوس قرار گرفته است.

باغ گل گچسر

باغ گل گچسر

پیست دیزین

پیست دیزین از مهمترین پیست‌های ایران محسوب میشود و میزبان بازی های بین المللی اسکی است. این پیست دارای تله‌کابین، تله‌سیژ و تله اسکی می‌باشد. از پیست اسکی دیزین برای بازی های اسکی روی چمن هم استفاده می کنند. زمان اسکی بر روی برف در این پیست از ماه آذر تا اردیبهشت می‌باشد.

پیست دیزین

پیست دیزین

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر