ورود ثبت اقامتگاه

هفت آبشار کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

هفت آبشار کجاست؟

 

برای بررسی هفت آبشار کجاست؟ باید با جنگل لفور آشنا بشویم. جنگل‌های لفور جزئی از جنگل‌های هیرکانی بوده و درختان راش، ممرز، لیلکی، انجیلی در آن به فراوانی یافت می‌شود. هوای پاک و تمیز در طبیعتی بکر که به بهشت شباهت دارد. یکی از جذابیت‌های این جنگل چهار فصل، آبشارهای تیرکن است. آبشارهای تیرکن که با نام هفت ابشار شناخته می‌شوند، در فاصله‌ی زمانی دو ساعته از این جنگل قرار دارد. هفت ابشار تنها آبشارهای این جنگل نبوده و آبشار گزو، پلنگ‌دره، آبشار آهکی اسکلیم و … زینت بخش این مسیر جنگلی است.

 

هفت ابشار کجاست؟

تصویری زیبا از هفت آبشار (آبشار تیرکن)

 

موقعیت جغرافیای هفت آبشار

 

هفت ابشار در روستای تیرکن در شهرستان بابل در استان مازندران قرار دارد. روستای تیرکن در بخش بابلکنار واقع شده است. با بررسی نقشه روستای تیرکن مشخص می‌شود که روستای تیرکن در واقع در مرز دو شهرستان سوادکوه و بابل در دهستان درازکلا است. برای رسیدن به اولین آبشار از آبشارهای تیرکن باید در مراتع سرسبز کالبوکشت ۲ ساعتی پیاده‌روی نمود. آبشارهای تیرکن ۴۲ کیلومتر با بابل و ۳۵ کیلومتر با سوادکوه فاصله دارند. برای اقامت می‌توانید از اقامتگاه‌های روستای تیرکن بهره ببرید. اقامت در تیرکن به عنوان نزدیک‌ترین منطقه مسکونی به این آبشارها بسیار باصرفه خواهد بود.

 

ویژگی‌های هفت آبشار

 

پس از ۳ کیلومتر جنگل نوردی، هفت آبشار با ارتفاع‌های متفاوت به صورت پلکانی جریان دارند که به هفت آبشار مشهور هستند. حال که پاسخ هفت آبشار کجاست؟ را بررسی نموده‌ایم، به بررسی شگفتی‌های این آبشارها می‌پردازیم.‌ قدمت این آبشارها که در شیب نسبتا تند جنگلی قرار گرفته‌اند، چهل میلیون سال تخمین زده شده است. ارتفاع بلندترین آن‌ها ۹ متر است که بر حوضچه‌ای فرو می‌ریزد. این آبشارها در بخش غربی جنگل قرار دارند و یکی از بهترین مراکز تفریحی را برای طبیعت گردان به وجود آورده‌اند. مسافران می‌توانند با برپایی پیک نیک و آب تنی در حوضچه‌های به وجود آمده، لذت سفر خود را دو چندان نمایند.

 

هفت ابشار کجاست؟

کلبه چوبی در محدوه هفت آبشار که تا چشم کار می کند، زیبایی می بینید.

 

در جنگل‌های لفور کلبه‌هایی چوبی برای اقامت وجود دارد. ویژگی این کلبه‌ها خوردن غذاهای محلی لذیذ این اقامتگاه‌ها است. پیشنهاد می‌شود در برنامه ریزی سفر خود به این منطقه، بازدید از جاذبه‌های جنگل آرامش بخش لفور را نیز در نظر بگیرید.

 

سد لفور در کجاست؟

 

سد صالحی مازندرانی که با عنوان سد لفور شناخته می‌شود، یک سد خاکی است. این سد در منطقه جنگلی لفور با امکاناتی نظیر ماهیگیری بسیار محبوب است. سکوت و آرامش، دریاچه و رودخانه و چشم اندازی رویایی‌ از ویژگی‌های این سد است.

 

پلنگ دره کجاست؟

 

پلنگ دره نیز یکی از جاذبه‌های محبوب جنگل لفور است. آبشاری به طول هشت متر که از انتهای رودخانه‌ای سرازیر می‌شود. آبشار پلنگ دره و مسیر دسترسی به آن بسیار تماشایی است. این منطقه در تابستان‌ها برای آب تنی بسیار با صفا است.

 

هفت ابشار کجاست؟

در مسیر هفت آبشار (آبشار تیرکن)

 

مسیر دسترسی به هفت آبشار

 

آبشارهای هفت تیرکن هر فصل از سال سرشار از شگفتی است. در تابستان‌ها، شنا و آب تنی در حوضچه‌ها، شرجی بودن هوا را آسان‌تر می‌نماید. در پاییز، تماشای برگ‌های هزار رنگ درختان جنگل و در زمستان‌ها سفیدی یکدست زمین و یخ زدن آبشارها دیدنی است. برای سفر به این آبشارها از تهران، ابتدا باید راهی مازندران شوید. از مازندران به بابلکنار رفته و رهسپار‌ مسیر جاده پادگان شوید. مازندران تا روستای تیرکن ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد. البته می‌توانید از مسیر سوادکوه نیز بهره ببرید. بدین ترتیب ابتدا در جاده‌ی فیروزکوه به سمت روستای شیرگاه رفته، سپس مسیر دوراهی را به سمت بابل ادامه دهید. در ۱۷ کیلومتر بعد به مسیر فرعی روستای درازکلا و از آنجا به روستای تیرکن بروید. در روستای تیرکن، مسیر پیاده‌روی دسترسی به هفت آبشار توسط‌ تابلوهای راهنما مشخص شده است.

 

چند نکته

 

طبیعت بکر منطقه متعلق به آیندگان است، در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید. از آسیب به محیط زیست، تولید و انداختن زباله و روشن نمودن آتش جدا خودداری کنید. سعی نمایید، گروهی سفر کنید و از کمک راهنمایان محلی به ویژه در اولین سفر خود بهره ببرید. تجهیزات لازم، کفش مناسب، لباس اضافی و آب آشامیدنی همراه داشته باشید.

 

رزرو اقامتگاه بوم گردی در روستای تیرکن

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر