ورود ثبت اقامتگاه

هزار جريب کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

هزار جريب کجاست؟

 

شاید بهتر باشد قبل از پرسش هزار جریب کجاست؟ به هزار جریب یعنی چه؟ پاسخ داده شود. جریب در لغت به معنای گشتن روی زمین و واحدی برای اندازه گیری سطح است. این اصطلاح نخستین بار توسط کشاورزان برای اندازه گیری زمین و تعیین مساحت اراضی مطرح شد. جریب واحدی تجربی بود و در نقاط مختلف ایران با اندازه‌های متفاوت در نظر گرفته می‌شد. اما روستا معنی دیگر جریب است. هزار جریب اشاره به تعدادی زیادی روستا در کنار هم دارد. نامگذاری دهی در شهرستان بروجرد و دهی در شهرستان ملایر با نام هزار جریب نیز به همین علت است.

 

هزار جریب کجاست؟

مه در منطقه زیبای هزار جریب

 

هزارجریب بهشهر

 

منظور از هزار جریب کجاست؟ یک منطقه سرسبز و کوهستانی در شمال ایران است. هزار جریب شمال محدوده‌ی بین استان مازندران، گیلان و سمنان را شامل می‌شود. یعنی مناطق کوهستانی بین شهرستان بهشهر، نکا، ساری، قسمت‌های شرقی سوادکوه، گلوگاه، بندرگز، کردکوی، سمنان و دامغان که در بخش بهشهر وسعت بیشتری دارد. حد فاصل سوادکوه و استر آباد به وسعت ۴۹ هزار هکتار منطقه هزار جریب است. این منطقه از دو قسمت دودانگه و چهاردانگه (سورتیجی، مسعود الملک و شهریاری) در بخش یانه سر قرار دارد. مکانی بکر و رویایی که کوهستان، روستاهای پراکنده، درختان سر به فلک کشیده، مراتع رنگارنگ و آسمان پر ستاره زینت بخش آن‌ است. این منطقه جزئی، از کوهستان البرز، روستاهای بسیاری در خود جای داده است. اسامی ‌روستاهای هزارجریب بهشهر، روستای یخکش، پچت، ارضت، روستای کلا، روستای قلعه سر و… است.

 

هزار جریب کجاست؟

روستای سمچول در بخش هزارجریب بهشهر

 

هزار جریب منطقه‌ای سرسبز از انبوه درختان، میوه‌های وحشی، انواع گل‌های زینتی و انواع گیاهان دارویی است. چنین فضای دلربایی زیستگاه حیوانات و پرندگان گوناگونی شده است.

 

جاذبه‌های گردشگری هزارجریب بهشهر

 

در جنوب شرقی بهشهر و جنوب شهرستان گلوگاه، قسمتی از هزار جریب قرار دارد که علاوه بر زیبایی‌های طبیعی از جاذبه‌های تاریخی نیز سرشار است. منطقه شکار ممنوع هزار جریب بهشهر از جغرافیای بکر و تنوع در پوشش گیاهی و جانوری برخوردار است. در روستای یخکش این منطقه، جاذبه‌هایی مانند ییلاق یخکش و آبشار اسپه او وجود دارد. آبشار سمبی با چشم اندازی فوق العاده در میان جنگل‌های هزارجریب و رودخانه نکا و نزدیک به مجموعه عباس آباد در این روستا است.

یکی از شگفتی‌های هزار جریب، در روستای پچت قرار دارد. دو غار آهکی او لک لک و باد لک لک که در در‌ه‌ای در این روستا قرار دارند. این دو غار طبیعی با طول ۱ کیلومتر مسیر پیمایش بسیاری از کوهنوردان و غارنوردان است. دره کوه‌های اوارست، چشمه نینوا، چشمه عبدالهی، استخر طبیعی، قلعه شاه دژ، قلعه ازنی، مار قلعه و قلعه مازیار از جمله دیدنی‌های این منطقه است.

 

روستاهای هزار جریب نکا

 

نکا در استان مازندران قرار دارد و با ساری و بهشهر همسایه است. بخش هزار جریب با دو دهستان زام رود و دهستان استخر پشت یکی از بخش‌های دو گانه نکا است. با بررسی هزار جریب نکا در روی نقشه مشخص می‌شود که این منطقه زیباترین بخش هزار جریب یعنی جنگل‌های نکا را به خود اختصاص داده است. جنگل هزار جریب نکا جزئی از جنگل‌های هیرکانی است. روستای سنگفرش شده‌ی زروم با حفظ بافت سنتی و دیوارهای کاه گلی، بسیار رنگی رنگی است. مسیر رسیدن به این روستا نیز خود یکی از جاذبه‌های نکا در منطقه هزار جریب محسوب می‌شود. مسیر کوهستانی زیبا که از کنار روستاهای زیادی عبور می‌کند.

 

هزار جریب کجاست؟

جاده وزوار در محدوده منطقه حفاظت شده هزارجریب

 

طبیعت گردی در منطقه ملاخیل، چشمه شفا بخش قرمرض، آبشار دزده در روستای درویشان و دیدنی‌های روستای کوهستانی چناربن زرام از جمله شگفتی‌های روستاهای هزار جریب نکا است. روستای توریستی ارم با آبشار لیدر، محوطه تاریخی سنگ طلایی و امامزاده پنج تن نیز یکی از روستاهای به نام این منطقه در نکا است.

 

هزار جریب اصفهان کجاست؟

 

ورودی شهر اصفهان از سمت استان‌های جنوبی خیابان هزار جریب نام دارد. این خیابان مسیر ورودی شهرهای فارس، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد به اصفهان است. اما علت نام گذاری این خیابان به باغی با همین نام باز می‌گردد. باغ هزار جریب در دامنه کوه صفه و انتهای خیابان چهارباغ امروزی قرار داشته است. باغی به مساحت هزار جریب که قدمت ساخت آن مربوط به دوران صفوی بوده است. این باغ و عمارت جهان نما و کاخ فرح آباد اصفهان در مجموعه‌ای در کنار هم قرار داشته‌اند. امروزه این اثر زیبا از بین رفته است.

 

مسیر دسترسی به منطقه هزارجریب

 

هزار جریب گرگان حد فاصله سوادکوه تا گرگان را شامل می‌شود. منطقه هزار جریب منطقه‌ی تماشایی است و هر چهار فصلش زیبا است. اما اگر مقصد شما، روستایی کوهستانی در این منطقه است، باید بدانید زمستان‌ها و پاییز سردی پیش رو خواهید داشت. برای اقامت نیز می‌توانید از اقامتگاه‌های بهشهر و شهرهای نزدیک استفاده کنید. برای رسیدن به منطقه هزار جریب بهشهر دو مسیر وجود دارد. مسیر اول از روستای علی تپه است. روستای محمد آباد نیز مسیر دوم است. اگر از نکا به منطقه هزار جریب می‌روید، باید از محور فیروزکوه سوادکوه، قائم‌شهر و ساری عبور کنید. دانستیم هزار جریب کجاست؟ تهران تا منطقه هزار جریب نکا ۳۲۸ کیلومتر فاصله دارد. تهران از مسیر دامغان نیز به‌ هزار جریب دسترسی دارد. دامغان تا هزار جریب ۱۷۴ کیلومتر و تهران تا دامغان نیز ۳۴۴ کیلومتر فاصله دارد.

ثبت نام رایگان در جاده

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر