ورود ثبت اقامتگاه

منطقه اورامانات کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

منطقه اورامانات کجاست؟

 

کردستان استانی در غرب ایران است که همه زیبایی‌ها را یک جا دارد. لباس‌های محلی مردمان آن، موسیقی شاد و گوش نواز، آب و هوای بکر و طبیعت بسیار دلنشین همه از زیبایی‌های وصف ناپذیر استان کردستان است. هرچه از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی استان کردستان بگوییم، حق مطلب ادا نمی‌شود. امروز می‌خواهیم بدانیم منطقه اورامانات کجاست؟ آیا روستای اورامان وجود دارد؟ اورامانات منطقه‌ای در استان کردستان است. با ما در جاده همراه بمانید تا از جاهای دیدنی اورامانات و زیبایی‌های بی‌پایان آن بگوییم.

 

اورامانات کجاست؟

لباس‌های محلی مردمان، موسیقی گوش نواز، طبیعت بکر همه از زیبایی‌های وصف ناپذیر استان کردستان است.

 

اورامانات

 

اورامانات نام منطقه‌ای است که با نام‌های اورامان، هورامان، هورامان تخت و اورامانات تخت نیز از آن یاد می‌شود. اورامانات در جنوب غربی استان کردستان در بخش اورامان شهرستان سرو آباد قرار دارد. اورامانات در فاصله حدودی ۱۵ کیلومتری کشور عراق قرار دارد. استان کرمانشاه همسایه جنوبی منطقه اورامانات است به همین دلیل گاه اورامان کرمانشاه گفته می‌شود که دلیل آن قرارگیری بخشی از اورامانات در کرمانشاه است. بخش کوچکی از اورامانات نیز در حلبچه عراق قرار دارد. دلیل نامیده شدن اورامان به اورامانات تخت یا هورامانات سخت، نزدیکی به کوه تخت است. کوه تخت در سمت راست جاده دالانی (جاده ۱۵) قرار دارد که کرمانشاه را به کردستان وصل می‌کند. حالا که می‌دانیم منطقه اورامانات کجاست؟ بیایید جاهای دیدنی اورامانات را بشناسیم.

 

اورامانات کجاست؟

اورامانات نام منطقه‌ای است که با نام‌های اورامان، هورامان، هورامان تخت و اورامانات تخت نیز از آن یاد می‌شود.

 

رودخانه‌های سیروان و لیله

 

در نقشه اورامانات دو رود سیروان و لیله را می‌بینیم. رودخانه پر پیچ خم سیروان از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و با گذر از مناطق شمال و شمال غربی اورامانات به کشور عراق وارد می‌شود و در نهایت به دریای خلیج فارس می‌ریزد. آب سیروان و شیروان نام‌های دیگر رودخانه سیروان هستند. اطراف رود سیروان بسیار دلربا است به همین دلیل از جاذبه‌ های طبیعی و زیبای استان کردستان در منطقه اورامانات به شمار می‌رود. لیله رود دیگری است که از کوه‌های زاگرس سرچشمه گرفته است که از استان کردستان گذر می‌کند. رود لیله نسبت به سیروان حجم آب کمتری دارد. رود لیله به رودخانه سیروان می‌پیوندد و وارد خاک عراق می‌شود.

 

چشمه بل

 

اورامانات منطقه‌ای کوهستانی است که دره‌ها، رودها و چشمه‌های پر آبی دارد. چشمه بل یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی اورامانات است که رود سرچشمه گرفته از آن به کوتاه‌ترین رود جهان معروف است که کانی بل نام دارد. بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از چشمه پر آب بل است که در مسیر عبور و  مرور خودروها قرار دارد. روستاهای هجیج و ناو از روستاهای نزدیک چشمه بل هستند. چشمه بل در سمت چپ رود سیروان و در نزدیکی سد داریان قرار دارد.

 

غار قوری قلعه

 

غار قوی قلعه

غار قوری قلعه در جاده روانسر قرار دارد که از تالارهای مریم، کوهان شتر، عروس و… تشکیل شده است.

 

بخشی از منطقه اورامانات در استان کرمانشاه قرار دارد. غار قوری قلعه از غارهای زیبایی است که جزو دیدنی‌های اورامانات به شمار می‌آید. غار قوری قلعه در جاده روانسر قرار دارد که از تالارهای مریم، کوهان شتر، عروس، بتهوون و نماز تشکیل شده است و مبلغی به عنوان ورودی از گردشگران اخذ می‌شود. نیمه اول سال بهترین زمان برای بازدید از غار قوری قلعه با میلیون‌ها سال قدمت می‌باشد.

 

گردنه ژالانه

 

دانستیم که منطقه اورامانات کجاست؟ گردنه ژالانه در مسیر شهرستان سروآباد به اورامان قرار گرفته است. گردنه ژالانه تقریبا همیشه پوشیده از برف است به همین دلیل در فصول سرد سال تجهیزات ایمنی را فراموش نکنید. اکنون که می‌دانید یکی از دیدنی‌های مسیر جاده اورامان کجاست در فصل بهار و تابستان حتما از گردنه ژالانه عبور کنید. با دیدن منظره‌های چشمگیر و کوهستانی به وجد خواهید آمد. برای اطلاع بیشتر از گردنه ژالانه، مطالعه مطلب گردنه ژالانه کجاست؟ را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

چگونه به اورامانات برویم؟

 

 

اورامانات کجاست؟

مسیر بکر و بی نظیر اورامانات

 

سنندج و کرمانشاه از همسایگان اورامان هستند. برای رفتن به اورامان از تهران از طریق مسیر سنندج باید از ساوه، همدان و قروه عبور کرد و به سنندج رسید. پس از آن مسیر مریوان و در نهایت اورامانات را در پیش گرفت که حدود ۸۸۰ کیلومتر راه است. از کرمانشاه نیز با طی ۱۹۰ کیلومتر از مسیر جاده ۱۵ از روانسر، قوری قلعه و شاهو بگذرید تا به اورامانات تخت برسید. جاده ۲۱ که به کامیاران می‌رسد مسیر دیگری برای رسیدن به اورامانات از کرمانشاه است.

 

سخن پایانی

 

کسی نیست که از مراسم کومسای (سنگ شکنی) و پیر شالیار لذت نبرد. به راستی که اورامان بهشت زیبایی است که علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، رسم و رسومات زیبایی دارد. اکنون که می‌دانید منطقه اورامانات کجاست؟ آیا با این همه تعریف از اورامان، قصد اقامت در چنین منطقه‌ای کوهستانی و لذت بردن از مواهب طبیعی ندارید؟ سایت جاده مفتخر است اقامتگاه‌های خود در منطقه اورامانات را به شما معرفی کند. با کلیک کردن روی لینک زیر تعدادی از پیشنهادات سایت جاده را برای اقامت ببینید.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان کردستان منطقه اورامان تخت

 

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر