ورود ثبت اقامتگاه 021-91077240

معروف ‌ترین جاده‌ های ایران

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

معروف ‌ترین جاده‌ های ایران

 

جاده دو یا چند شهر را به یکدیگر وصل می‌کند. کشور ایران جاده‌های زیادی دارد که برخی از آن‌ها حتی در سطح جهانی هم معروف هستند. جاده‌ها همیشه مستقیم‌ترین راه نیستند، گاه مانع‌های طبیعی مانند رودخانه‌ها، پل‌ها و تپه‌ها باعث شکل‌گیری جاده‌ای با شکل و شمایل دیگری می‌شوند که هرکدام جاذبه‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. قبل از هر تعریفی باید بگوییم راه‌های اصلی از شمال به جنوب با شماره‌های فرد از ۱۱ الی ۹۹ و راه‌های اصلی شرق به غرب هم با شماره های زوج از ۱۲ الی ۹۸ شماره‌گذاری شده‌اند. دانستن این نکته به شما کمک می‌کند تا موقعیت راه‌ها را آسان‌تر تشخیص دهید. در سایت جاده شما را با تعدادی از معروف ترین جاده‌ های ایران آشنا می‌کنیم.

 

جاده چالوس

 

جاده‌ چالوس با شماره ۵۹ از شهر کرج در استان البرز شروع شده و در شهر چالوس در استان مازندران پایان می‌یابد. وجود تونل کندوان، سد امیر کبیر، رودهای کرج و چالوس، پیست اسکی دیزین، آشکده و رستوران‌های کنار جاده به جاذبه‌های این جاده‌ی پر پیچ و خم افزوده است.

 

جاده چالوس

منظره‌ای از هزار چم جاده چالوس

 

جاده اسالم – خلخال

 

جاده ۲۲ اسالم – خلخال معروف به قطعه‌ای از بهشت است. این جاده رویایی از اسالم گیلان شروع شده و به خلخال اردبیل ختم می‌شود. جنگل، دشت، آبشار و دریاچه‌ مجموعه‌ای از پدیده‌های طبیعی هستند که همگی در طول این جاده قرار گرفته‌اند. کباب چنجه، عسل، کره و نان محلی از خوردنی‌های خوشمزه این مسیر هستند که نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد. جاده اسالم به خلخال بدون شک از معروف ترین جاده های ایران است که مناظر رویایی آن را از یاد نخواهید برد.

 

جاده اسالم به خلخال

مناظر رویایی جاده اسالم به خلخال

 

جاده هراز

 

جاده هراز با نام رسمی جاده ۷۷ از شرق تهران شروع شده و به آمل مازندران می‌رسد. پانزده تونل در مسیر جاده هراز قرار دارد که تونل وانا طولانی‌ترین تونل این جاده است. امامزاده هاشم در این جاده واقع شده است و تقریبا بیشتر مواقع این محدوده ترافیک است.

 

جاده هراز

عبور جاده هراز از میان رشته کوه‌های البرز

 

جاده دو هزار و سه هزار

 

جاده دو هزار از تنکابن مازندران شروع شده و به جاده سه هزار قزوین می‌رسد. جاده دو هزار و سه هزار از شناخته‌شده‌ترین و معروف ترین جاده های ایران است. از جاذبه‌های این جاده این است که به تدریج از جاده دو هزار با آب و ‌هوای شمالی شاهد تغییرات به آب و هوای کوهستانی ارتفاعات البرز جاده سه هزار هستیم.

 

جاده دو هزار تنکابن

زیبایی جاده دو هزار و منطقه تنکابن در فصل پاییز

 

جاده ساری – کیاسر

 

از ساری مازندران تا کیاسر سمنان، جاده‌ ۸۱ ساری – کیاسر از طولانی‌ترین جاده‌های جنگلی ایران است که در تمام فصول سال زیبایی خاص خود را دارد که گاه در زمستان به خاطر بارش برف بسته می‌شود.

 

جاده ساری کیاسر

زیبایی جاده ساری کیاسر، منطقه روستای سرخ ولیک

 

جاده جندق – معلمان

 

از شمال تا جنوب کویر مرکزی ایران، دشت کویر جاده ۸۱ می‌گذرد که جندق شهرستان خور و بیابانک اصفهان را به معلمان در نزدیکی دامغان استان سمنان وصل می‌کند که جاده کویری جندق – معلمان است. نمکزارها و سراب این جاده چشم‌انداز زیبایی را به وجود آورده است.

 

 جاده جندق معلمان

چشم‌اندازهای کویری جاده جندق معلمان

 

جاده جم – فیروزآباد

 

جاده کوهستانی ۶۵ از جم استان بوشهر آغاز شده و به فیروزآباد استان فارس ختم می‌شود که به سوی سرسبزی ‌تغییر می‌کند. تنگه‌های اطراف جاده و رودخانه از جاذبه‌های این جاده در جنوب کشور ایران هستند.

 

جاده جم فیروزآباد

عبور رودخانه مند از مسیر این جاده، زیبایی خاصی به آن بخشیده است

 

جاده مهاباد – سردشت

 

جاده شماره ۱۱ مهاباد – سردشت در آذربایجان غربی از مهاباد شروع شده و بعد از ۱۲۰ کیلومتر به سردشت ارومیه منتهی می‌گردد. این محور گاه با کولاک همراه است لذا قبل از سفر از وضعیت راه باخبر شوید.

 

جاده هجیج – اورامانات

 

جاده کوهستانی هجیج – اورامانات در میان صخره‌های کوهستانی و با عرض کم و شیب تند از روستای هجیج در کرمانشاه آغاز شده و به اورامانات تخت در کردستان ختم می‌شود. بهترین زمان سفر در فصول تابستان و بهار است که از بارندگی شدید و گاه مسدود شدن جاده در فصول سرد خبری نیست.

 

جاده هجیج اورامانات

مسیر پر پیچ و خم جاده هجیج اورامانات

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر