ورود ثبت اقامتگاه

قلعه پرتقالی ها در کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

قلعه پرتغالی ‌ها در کجاست؟

 

آیا می‌دانید قلعه پرتغالی‌ها در کجاست؟ قلعه پرتغالی‌ها، در جنوب ایران از آثار و بناهای تاریخی بر جای مانده از گذشته پر فراز و نشیب کشور عزیزمان است. این جاذبه دیدنی هر ساله گردشگران بسیاری را از کشورهای اروپایی، آسیایی و کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس به سوی خود می‌کشاند. با ما در سایت جاده همراه بمانید تا بنای تاریخی به یادگار مانده از گذشتگان را بهتر بشناسیم.

 

تاریخچه قلعه پرتغالی‌ها

 

قلعه به ساختمانی با بنای محکم اطلاق می‌گردد که در دوره‌های مختلف تاریخی از آن استفاده‌های گوناگونی می‌شده است. در زمان سلسله صفویه، ایرانیان درگیر مقابله با آشوب و شورش‌های داخلی، جنگ با همسایه غربی خود یعنی حکومت عثمانی بود. در این زمان، پرتغالی‌ها از این موقعیت به وجود آمده استفاده کردند و بعد از تصرف جزایر جنوبی ایران در قرن ۱۵ میلادی برای حضور و حاکمیت هر چه بیشتر بر این مناطق که از نظر تجاری بسیار مهم بود و محل رفت و آمد کشتی‌های بازرگانی بود شروع به ساختن این قلعه‌ها کردند. از آن زمان این قلعه‌ها، برای نگهداری و انبار ادوات نظامی و توپ‌های جنگی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. پرتغالی‌ها بیش از یک قرن در منطق جنوبی ایران حضور داشتند. فشار و سرکوب مردم توسط پرتغالی‌ها در زمان حکومت شاه عباس به اوج خود رسید. در این زمان به دستور شاه با اعزام نیروی نظامی و رشادت‌هایی که این نظامیان از خود نشان دادند، قلعه‌ها تصرف شدند و پرتغالی‌ها بعد از یک قرن از خاک ایران اخراج شدند.

 

قلعه پرتغالی ها در کجاست؟

قلعه پرتغالی ها یادگاری از سال ها پیش در استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان

 

قلعه پرتغالی‌ها کجاست؟

 

دانستیم قلعه پرتغالی‌ها در مناطق جنوبی ایران قرار دارند اما دقیقا در کدام شهرها، بندرها یا جزیر‌ه‌ها‌ می‌توان از این بنا دیدن کرد؟ استان هرمزگان و استان سیستان و بلوچستان از جمله مناطقی هستند که پرتغالی‌ها، قلعه خود را به یادگار گذاشته‌اند. بیشتر قلعه‌ها در استان هرمزگان در قشم، هرمز، جاسک، کیش و بندر کنگ قرار دارند. در استان سیستان و بلوچستان در چابهار می‌توان قلعه پرتغالی‌ها را دید.

 

جاذبه قلعه پرتغالی‌ها

 

قلعه پرتغالی‌ها از برج و باروهای مرتفع و سر به فلک کشیده تشکیل شده که به جاذبه آن می‌افزاید. در قسمت داخلی قلعه، انبارهایی به چشم می‌خورد که در گذشته برای نگهداری ادوات نظامی و توپ‌های جنگی پرتغالی‌ها به کار گرفته می‌شده است. همچنین اتاق‌هایی وجود دارد که به عنوان سرباز خانه مورد استفاده بوده است .نمای بیرونی قلعه‌ها، به صورت اضلاع نامنظم است. در ساخت قلعه پرتغالی‌ها از سنگ‌های مرجانی مناطق جنوبی استفاده شده است. قلعه پرتغالی‌ها با معماری شگفت انگیز و گذشته پر رمز و راز خود که معماری آن برگرفته از دوران سلطنت سلجوقیان و تلفیق آن با معماری اروپاییان در طول سالیان متمادی مورد توجه و اهمیت بوده است. قلعه پرتغالی‌ها دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. کلیسای قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز با سقف‌های گنبدی زیبا و ستون‌های قطور و عریضی که از چوب و سنگ‌های مرجانی ساخته شده، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

 

قلعه پرتغالی ها در کجاست؟

نمایی از داخل قلعه پرتغالی ها

 

 

از نقاط جالب دیگر آن می‌توان به حیاط و محوطه آن اشاره کرد که لوله‌های توپ‌های جنگی قدیمی در آن قرار گرفته است. از دیگر جاهای دیدنی و قابل توجه این جاذبه، تونل‌های زیرین این قلعه است که در زمان پرتغالی‌ها برای اهداف نظامی ساخته شده است. سنگ نوشته ها و تزئیناتی نیز در این قلعه‌ها دیده می‌شود که در اثر گذر ایام از بین رفته‌اند.

 

کی برویم؟

 

دانستیم قلعه پرتغالی‌ ها در کجاست؟ فصل پاییز تا بهار بهترین زمان بازدید از قلعه پرتغالی‌ها چابهار، قلعه پرتغالی‌ها هرمز، قلعه پرتغالی‌ها جاسک، قلعه پرتغالی‌ها کیش و قلعه پرتغالی‌ها قشم در مناطق جنوبی کشور است. زیبایی‌های مناطق جنوبی کشورمان به قدری زیاد است که نمی‌توان گردشگری را محدود به دیدن یک جاذبه تاریخی یا طبیعی کرد. سایت جاده همواره کنار شما بوده است و از شما صمیمانه دعوت می‌کند تا با افتخار میزبان شما در هریک از اقامتگاه‌های بوم گردی در محبوب ترین جاذبه‌ ها و تفریحات نزد مسافران باشد. برای رزرو و آشنایی بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید.

 

رزرو اقامتگاه بوم گردی در چابهار

رزرو اقامتگاه بوم گردی در قشم

رزرو اقامتگاه بوم گردی در کیش

رزرو اقامتگاه بوم گردی در بندرعباس

 

قلعه پرتغالی ها در کجاست؟

نگهداری و انبار ادوات نظامی و توپ‌های جنگی در قلعه ها

 

نکته

 

می‌دانیم قلعه پرتغالی ها در کجاست؟ گاه دیده شده است که قلعه پرتغالی ‌ها به صورت قلعه پرتقالی ‌ها نوشته می‌شود که از نظر املایی غلط است. پرتغال به یک کشور اشاره دارد اما پرتقال، نوعی میوه است.

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر