ورود ثبت اقامتگاه 021-91077240

فیروزکوه کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

فیروزکوه کجاست؟

 

حدود ۱۵۰ کیلومتر دورتر از شمال غرب تهران، شهرستان فیروزکوه قرار دارد. جاده ۷۹ فیروزکوه از تهران آغاز شده، از فیروزکوه می‌گذرد و به قائم‌شهر استان مازندران می‌رسد که به همین دلیل به محور سوادکوه معروف است. شهرستان فیروزکوه به دلیل نزدیک بودن به تهران و قرار گرفتن در مسیر دسترسی به استان مازندران، محبوب و معروف است. دیدنی‌های فیروزکوه به قدری فروان و زیباست که بعضی از پایتخت نشینان زندگی در فیروزکوه را به محل سکونت خود ترجیح می‌دهند. با سایت جاده همراه باشید تا ببینیم جاذبه‌ها و دیدنی‌های گردشگری فیروزکوه کجاست؟

 

تنگه واشی

 

تنگه واشی که نام دیگر آن تنگه ساواشی یا سوباشی است در ۱۸ کیلومتری شمال غرب فیروزکوه و در فاصله ۱۱۰ کیلومتری تهران، در سمت چپ جاده فیروزکوه قرار گرفته است. در فصل تابستان تنگه واشی پذیرای گردشگران زیادی است که بسیاری از آ‌ن‌ها ساکن تهران هستند. تنگه ساواشی از دو بخش تشکیل شده است. واشی، تنگه‌ی اول است که نسبت به تنگه دوم طولانی‌تر و با عرض‌ کمتر است. در تنگه اول کتیبه‌ای وجود دارد که از زمان فتحعلی شاه قاجار باقی مانده و روی دیوار تنگه حکاکی شده است. انتهای تنگه دوم، آبشاری با ارتفاع ۱۵ متر وجود دارد که منظره زیبایی را بوجود آورده است. دوغ محلی پنج گیاه از خوردنی‌ این مکان است که خوردن آن پیشنهاد می‌شود.

 

تنگه واشی فیروزکوه

هیجان عبور از تنگه واشی مسافران زیادی را به فیروزکوه می‌کشاند

 

خمده فیروزکوه

 

چشمه آب معدنی خمده در ۲۰ کیلومتری جنوب فیروزکوه و در ۳۰ کیلومتری جنوب تنگه واشی قرار دارد. در فصل بهار و به خصوص تابستان تعداد زیادی مسافر به آن‌جا می‌روند تا از خاصیت آب‌ درمانی چشمه خمده استفاده کنند.

 

دریاچه خمده

گردشگران زیادی برای آبتنی و بازدید به چشمه خمده میروند

 

روستای هرانده و غار بورنیک

 

در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب فیروزکوه روستای ییلاقی هرانده قرار دارد. رودهای قزقان چای و نمرود از این روستا می‌گذرد و به زیبایی طبیعت روستا افزوده‌اند. طولانی‌ترین غار استان تهران، غار بورنیک در ۶ کیلومتری هرانده و در قسمت شمالی روستای خمده واقع شده است که از جاذبه‌های گردشگری این روستا به شمار می‌آید. هرانده به جز کوچه باغ‌های مملو از درختان سیب و غار زیبای بورنیک، جاذبه‌های دیگری دارد که شامل بقعه امامزاده یحیی واقع در جنوب و تپه باستانی شیر دره واقع در جنوب شرقی می‌باشد.

 

دهانه غار بورنیک هرانده

غار بورنیک واقع در روستای هرانده

 

روستای لزور

 

از مناطق دیدنی فیروزکوه، روستای لزور است که در ۴۵ کیلومتری شمال غرب فیروزکوه و در حدود ۲۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد. فصل تابستان به دلیل ییلاقی بودن روستا بهترین زمان سفر به این نقطه است.  دریاچه سد لزور یا سد سیاه رود در شمال روستای لزور واقع شده است که برای سفر یک‌روزه اطراف تهران، مکان مناسبی است. تنگه میشینه مرگ از جاذبه‌های گردشگری ارتفاعات روستای لزور است که برای بازدید از این تنگه بهتر است از اواسط اردیبهشت تا اواخر تابستان راهی شوید. بهتر است با کمک راهنمایان محلی و تجهیزات کوهنوردی از این تنگه زیبا بازدید کنید.

 

محصولات کشاورزی فیروزکوه

 

آب‌ و هوای فیروزکوه در تابستان معتدل و خنک و در زمستان‌ها سرد و سخت است. به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و حاصل‌خیزی خاک، میوه‌هایی نظیر سیب، زردآلو و آلو در مناطق مختلف فیروزکوه یافت می‎شوند. سایر محصولات کشاورزی فیروزکوه شامل گیلاس، آلبالو، گلابی، گردو، انگور، گندو، جو و بنشن است.

 

فرح آباد انزها فیروزکوه

نمایی از جاده انزها فیروزکوه

 

آدرس فیروزکوه

 

شهرستان فیروزکوه بر روی رشته کوه‌های البرز قرار گرفته است. شهرستان دماوند در ۷۸ کیلومتری غرب فیروزکوه و استان سمنان از شرق و جنوب، فیروزکوه را احاطه کرده‌اند. فیروزکوه از مرکز تهران تقریبا ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد. هر کجای تهران که هستید، برای رفتن به فیروزکوه باید خود را به اتوبان شهید بابایی در شرق تهران برسانید و با گذر از بومهن به جاده فیروزکوه می‌رسید. جاده فیروزکوه در ادامه مسیر، از فیروزکوه، پل سفید، زیرآب و شیرگاه گذشته تا در نهایت به قائم شهر مازندران می‌رسد.

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر