ورود ثبت اقامتگاه 021-91077240

فاصله تهران دماوند چقدر است؟

دسته‌بندی: خواندنی‌های سفر

 

فاصله تهران دماوند چقدر است؟

 

ما در این مقاله به سوالاتی نظیر فاصله تهران دماوند چقدر است؟ و چگونه از تهران به شهر دماوند برویم؟ پاسخ خواهیم داد. شهرستان دماوند در استان تهران قرار دارد. دماوند تهران از شمال با استان مازندران و از جنوب با استان سمنان همسایه است. در این شهرستان که از دو بخش و پنج شهر تشکیل شده است، دامنه‌‌ی قله‌‌ی دماوند نمایان است. شهرستان دماوند دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و طبیعت بسیار دیدنی است. دماوند علاوه بر ویژگی‌های طبیعی به دلیل نزدیکی به پایتخت در امر شهرک سازی نیز فعال است.

در سال‌های اخیر با رشد این شهرستان مهاجران زیادی برای زندگی در ویلاهای این منطقه به اینجا کوچ کرده‌اند. مردم این شهرستان مسلمان و شیعه مذهب بوده و به کشاورزی و دامداری مشغول هستند. آنها به گویش دماوندی و نزدیک به زبان مازندرانی سخن می‌گویند. سیب و عسل آویشن از محصولات به نام دماوند است.

 

فاصله تهران تا دماوند

 

دماوند از پنج شهر دماوند، رودهن، آبسرد، آبعلی و کیلان تشکیل شده است. دماوند از شرق به فیروزکوه محدود می‌شود و با این شهرستان ۷۶ کیلومتر فاصله دارد. فاصله مرکز شهر تهران تا دماوند ۷۴ کیلومتر است. این مسافت در روزهای عادی و بدون ترافیک در فاصله‌‌ی زمانی یک ساعت و نیم طی خواهد شد. مسیر دسترسی تهران به دماوند از آزادراه تهران پردیس خواهد بود. عزیزان تهرانی می‌توانند از طریق بزرگراه شهید زین الدین وارد آزادراه تهران پردیس شوند. در این آزادراه به مسیر خود ادامه دهند سپس در بزرگراه کنار گذر جنوبی بومهن وارد جاده فیروزکوه شوند. از جاده فیروزکوه به بلوار بعثت دماوند راه وجود دارد.

 

کمپ در دماوند

برپایی چادر توسط کوهنوردان در دامنه کوه دماوند

 

اگر پاسخ پرسش فاصله تهران تا فیروزکوه چند کیلومتر است؟ را بخواهید باید بگوییم فاصله تهران تا فیروزکوه ۱۴۶ کیلومتر است. فاصله سیاه سنگ تا تهران ۵۳ کیلومتر و تا دماوند ۳۲ کیلومتر است. چشمه‌‌ی زیبای سیاه سنگ در این منطقه و در روستای مشا جاری است. حال که فاصله تهران دماوند چقدر است؟ را بررسی نموده‌ایم نوبت به فاصله‌‌ی تهران تا دیگر شهرها و مراکز مهم دماوند می‌رسد.

 

فاصله‌‌ی تهران تا آبسرد

 

فاصله تهران تا آبسرد دماوند ۸۸ کیلومتر است. برای رسیدن به آبسرد نیز باید از آزادراه تهران پردیس استفاده نمود. بدین ترتیب بعد از عبور از کنارگذر جنوبی بومهن و جاده‌‌ی فیروزکوه باید رهسپار بلوار همند و سپس آبسرد شد. فاصله آبسرد تا دماوند ۱۷ کیلومتر است. یکی از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی دماوند روستای جابان است. قله‌‌ی زرین کوه، رود پر آب هفت چشمه، دریاچه‌های بینظیر تار و لار از جمله زیبایی‌های این روستا است. فاصله تهران تا جابان دماوند ۹۵ کیلومتر است. دسترسی به این روستا از تهران از طریق جاده‌‌ی فیروزکوه امکان پذیر است.

 

فاصله تهران تا کوه دماوند

 

آتشفشان خاموش دماوند، نماد ملی ایران در قسمت مرکزی رشته کوه البرز و جنوب دریای خزر استوار است. دسترسی به دامنه‌‌ی این کوه از آبعلی امکان پذیر است. تهران تا آبعلی ۶۸ کیلومتر فاصله دارد. دامنه‌‌ی کوه دماوند در مسیر جاده‌‌ی هراز بعد از عبور از آبعلی و مسیر پلور به دشت لار قرار دارد. بعد از عبور از این دشت، رویایی‌ترین تصویر ممکن جلوه می‌کند و چشم انداز زیبای دامنه‌‌ی قله‌‌ی مرتفع دماوند نمایان می‌شود. برای رسیدن به این منطقه از تهران بعد از عبور از بزرگراه زین الدین و جاده‌‌ی دماوند از طریق مسیر آزادراه تهران پردیس به جاده هراز رفته و بعد از عبور از جاده‌‌ی دماوند به دامنه‌‌ی کوه می‌رسیم. شهرستان دماوند تا آبعلی ۲۴ کیلومتر فاصله دارد.

 

کوه دماوند

در مسیر صعود به قله دماوند

 

وسایل نقلیه عمومی‌

 

برای رسیدن به دماوند با استفاده از وسایل نقلیه عمومی ‌باید مبدا را شرق تهران در نظر گرفت. پایانه‌‌ی شرق استان در سه راه تهران پارس قرار دارد. با استفاده از BRT آزادی چهارراه تهران پارس می‌توان به راحتی به این پایانه دسترسی داشت. پایانه شرق در سه راه تهرانپارس انواع وسایل نقلیه عمومی ‌برای مقصد دماوند را دارد. تاکسی تهران به دماوند و مینی بوس، اتوبوس و ون از این پایانه حرکت می‌کنند. ایستگاه پایانی اتوبوس‌ها و مینی بوس‌ها میدان ۱۷ شهریور دماوند است. از میدان نوبنیاد تهران تا گیلاوند دماوند در میدان بسیج هم یک ایستگاه تاکسی و ون وجود دارد.

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر