ورود ثبت اقامتگاه

صحرا چیست؟

دسته‌بندی: مطالب جاده‌ایی

 

صحرا چیست؟

“دشت، بیابان، زمین پهناور بی آب و علف.” توضیحاتی است که درمورد صحرا در فرهنگ فارسی عمید آمده است. دانستیم معنی کلمه صحرا چیست. همانطور که دیده می‌شود واژه بیابان برای صحرا نیز به کار رفته است چرا که در زبان عربی به بیابان صحراء می‌گویند. صحراها مکانی با بارش و پوشش گیاهی کم هستند که اختلاف دمای روز و شب در آن بسیار است. اگر به طور اتفاقی در صحرا باران ببارد، به صورت رگبار است. گاه پیش می‌آید رودخانه‌ای در صحرا جاری باشد که از نقاط مرطوب سرچشمه گرفته‌اند اما این رودخانه‌ها وارد دریا نمی‌شوند و به حوضه‌های داخلی می‌ریزند. در ادامه بیشتر خواهیم دانست که صحرا چیست؟

 

صحرا چیست؟

از اصلی ترین مشخصات صحرا پوشش گیاهی کم،بارش کم و اختلاف دمای زیاد در طول شب و روز است.

 

انواع صحرا

 

آیا صحراها انواع و اقسام دارند؟ در پاسخ باید بگوییم، بله، صحراها ۳ نوع هستند.

صحراهای توپوگرافی: عموما صحراهایی که ما از آن‌ها یاد می‌کنیم از نوع صحراهای توپوگرافی است چرا که از اقیانوس‌ها یا دریاها دور هستند و یا توسط کوه‌های بلند و مرتفع محاصره شده‌اند که مانع از رسیدن رطوبت به این نواحی می‌شود. کویر مرکزی ایران نمونه‌ای از صحراهای توپوگرافی می‌باشد.

صحراهای استوایی: صحراهایی که مابین خط استوا قرار دارند از نوع صحراهای استوایی هستند. صحرای عربستان و صحرای شمال آفریقا از نوع صحراهای استوایی هستند.

صحرای قطبی: صحراهای قطبی از صحراهای آسیایی کوچک‌تر هستند و به دلیل پایین بودن درجه حرارت و سرمای بسیار زیاد از یخ پوشیده هستند و در رده نواحی خشک قرار می‌گیرند که به آن‌ها صحرای قطبی گفته می‌شود.

 

تخریب در صحراها

 

تخریب و فرسایش در صحراها پدیده‌ای طبیعی است که توسط عوامل گوناگون رخ می‌دهد. تغییر در دما باعث تخریب سنگ‌ها می‌شود. اگر صحرایی فاقد پوشش گیاهی باشد یا از پوشش گیاهی کمی برخوردار باشد، مواد حاصل از تخریب سنگ‌ها جا به جا می‌شود. گاه به قدری ذرات ریز توسط باد جا به جا می‌شود که فقط قطعات درشت‌تر سنگ‌ها باقی می‌مانند که پدیده‌ای شبیه سنگ‌ فرش را در صحرا به وجود می‌آورند. شیارهای طولی که در صحراها دیده می‌شود نیز به خاطر وزش باد به وجود آمده‌اند.

 

با وجود چالش های مختلف، زندگی در صحرا جریان دارد

صحرا نشینان

 

صحرا نشینان

 

تا اینجا دانستیم صحرا چیست؟ می‌خواهیم به صحرانشینان بپردازیم. عبور از صحرا چندان راحت نیست، اما عده‌ای هستند که به جای عبور از صحرا، آنجا را به عنوان محل زندگی خود برگزیده‌اند که به آنان صحرانشین گفته می‌شود. زندگی در صحرا سخت است اما انسان با بهره‌گیری از هوش و تعقل توانسته است بر مشکلات و سختی‌های صحرا غلبه کند. اغلب صحرانشینان در واحه (مکانی با تعدادی درخت و علف و یک چاه یا برکه) زندگی می‌کنند. شتر حیوانی صحرایی است که تا مدت‌ها بی آبی را تحمل می‌کند، بار حمل می‌کند و شیر می‌دهد. طوفان شن پدیده‌ای غالب است که صحرانشینان در حین مواجه شدن با آن با پوشاندن سر و روی خود پشت شتر پناه می‌گیرند اما چون شتر چشم‌های متفاوت و مژگان بلندی دارد، از طوفان شن در امان می‌ماند. البته امروزه ماشین جای شتر را گرفته است اما باز هم شتر حیوان محبوب صحرانشینان است.

 

گیاهان و حیوانات صحرا

 

گفتیم که صحرا پوشش گیاهی کمی دارد. برخی از گیاهان مختص صحرا هستند. درخت خنجری، سرخس ملوکی و درخت کاکتوس از این دسته‌اند. به غیر از شتر؛ جغد صحرایی، موش دو پا صحرایی، موش کانگورویی، وزغ پنجه بیلی، عقرب (کژدم)، مار زنگی و گاه گربه صحرایی نیز در صحرا زندگی می‌کنند. روباه صحرایی یکی از حیوانات صحرا است و شب‌ها دیده می‌شود که چشم‌هایشان با انعکاس نور برق می‌زند. اما در طول روز در سوراخ‌هایی که در شن‌ها حفر کرده‌اند می‌مانند تا از گرمای زیاد محفوظ بمانند.

 

پدیده چشم صحرا

پدیده چشم صحرا

 

تفاوت بیابان و صحرا چیست؟

 

شاید بتوان گفت یکی از سخت‌ترین سوالاتی که تاکنون جواب یکسانی برای آن وجود نداشته است، تفاوت بیابان و صرا چیست؟ می‌باشد. در قسمت‌‌های قبل اشاره کردیم که در زبان عربی به بیابان، صحرا گفته می‌شود. اما برخی دیگر واژه صحرا را نام مکانی می‌دانند که به صحرای بزرگ آفریقا معروف است. در ایران گاه صحراها را همان بیابان در نظر می‌گیرند و گروهی دیگر صحرا را بخشی از بیابان می‌دانند. زمانی که واژه دشت و صحرا با یکدیگر به کار می‌رود منظور کاملا متفاوتی را می‌رساند که اشاره به خارج از شهر یا منطقه مورد نظر دارد.

 

طرح یک سوال

 

بارها پیش آمده است هنگام مطالعه متنی، دنبال واژه متضاد آن گشته‌ایم و یا در حل جدول با واژه متضاد برخورد کرده‌ایم. آیا می‌دانید متضاد صحرا چیست؟

کلمه متضاد صحرا “باغ” است.

اکنون که می‌دانید صحرا چیست؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید چشم صحرا چیست؟

چشم صحرا جایی است که از بالا آمدن آب و فرسایش به وجود آمده است که از فضا قابل مشاهده است. این عارضه طبیعی زیبا در شمال غربی آفریقا، در بیابان موریتانی قرار دارد که شکل مارپیچی آن جلب توجه می‌کند.

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر