ورود ثبت اقامتگاه

سمسکنده کجاست؟ پناهگاه حیات وحش

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

سمسکنده کجاست؟ پناهگاه حیات وحش

 

یکی از جاذبه‌های دیدنی ساری پناهگاه حیات وحش سمسکنده می‌باشد. پناهگاه حیات وحش سمسکنده محیطی برای پرورش گوزن‌های ایرانی است. بدون شک شنیدن آواز و سرمستی گوزن‌ها در ماه شهریور در این منطقه تجربه‌ی بینظیری به همراه خواهد داشت. با سایت جاده همراه باشید تا بدانید سمسکنده کجاست؟ پناهگاه حیات وحش این منطقه چه ویژگی‌هایی دارد.

 

سمسکنده کجاست؟

 

سمسکنده در شهرستان ساری در استان مازندران قرار دارد. روستای سمسکنده در دهستان میان رود کوچک در شرق ساری، ۱۵ کیلومتر با نکا و ۴۰ کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد. از شمال به شالیزارهای روستای قرتیکلا و از جنوب به جنگل‌های رشته کوه البرز محدود می‌شود. با روستای هولا و روستای بادله نیز همسایه است. در این منطقه جنگلی و جلگه‌ای گونه‌های گیاهی بلوط، انجیلی، لیلکی، توسکا، تمشک و … به چشم می‌خورد. در سمسکنده که جزئی از جنگل‌های خزری رشته کوه البرز محسوب می‌شود، علاوه بر گوزن، گونه‌های جانوری دیگری نیز وجود دارد. شغال، گربه جنگلی، شوکا، سنجاب، پرندگانی چون عقاب جنگلی، جغد و کبوتر جنگلی از جمله آنها است.

 

سمسکنده کجاست؟

پارک جنگلی شهید زارع در دامنه رشته کوه البرز یکی از جاذبه‌های مهم در منطقه است.

 

«سه مسکن ده» یا سمسکنده

 

اکثر ساکنان سمسکنده، مازندرانی، مسلمان و شیعه مذهب هستند. آن‌ها به زبان فارسی و مازندرانی صحبت می‌کنند. مردم این روستا به کشاورزی و باغداری مشغول هستند. واژه سمسکنده از عبارت سه مسکن ده آمده است. این عبارت اشاره به سه نژاد ملاخیل، زنگی خیل و کردخیل دارد که در این روستا ساکن شدند. واژه «سماسکند» نیز اشاره به کشتزارهای وسیع برنج دارد که به بزرگان گلستان اهدا شده است. امروزه این منطقه جزئی از برنجستان‌های معروف ساری می‌باشد.

 

جاذبه‌های گردشگری سمسکنده

 

علاوه بر پناهگاه حیات وحش سمسکنده که خود به تنهایی دلیلی برای بازدید از این روستا است، امکانات فرهنگی، توریستی و رفاهی دیگری نیز در این روستا وجود دارد. جاذبه‌هایی نظیر زیارتگاه آقا سید علی و تپه‌های باستانی که به ثبت ملی نیز رسیده است. چشمه خود جوش طبیعی، شالیزارها و باغ‌های مرکبات از زیبایی این روستا است.

 

پارک جنگلی شهید زارع

 

پارک جنگلی شهید زارع در دامنه رشته کوه البرز در کنار تپه‌های جنگلی از جمله جاذبه‌های زیبای شهر ساری است که با سمسکنده ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. این پارک علاوه بر سرسبزی که درختان بلوط، انجیلی و کاج‌های تهرانی بوجود آورده، امکانات رفاهی بسیاری نیز دارد. امکان اقامت و ایجاد کمپ، سرویس بهداشتی، نمازخانه، پارکینگ، زمین بازی برای کودکان، زمین‌های ورزشی و فروشگاه مواد غذایی در این پارک زمینه را برای اقامت کوتاه مدت رایگان فراهم آورده است.

 

سمسکنده کجاست؟

پارک جنگلی شهید زارع در حدود ۱۲ کیلومتر با سمسکنده فاصله دارد.

 

پناهگاه حیات وحش سمسکنده

 

در جنوب شرقی ساری بعد از پارک جنگلی شهید زارع، محوطه‌ی حفاظت شده‌ای قرار دارد که دور تا دور آن فنس کشیده شده است. به این منطقه پناهگاه حیات وحش سمسکنده گفته می‌شود. حدود ۶ هکتار از این پناهگاه وسیع به پرورش و نگهداری گوزن زرد خال دار ایرانی و گوزن قرمز (مرال) اختصاص دارد. گوزن‌های این منطقه پس از تکثیر به زیستگاه اصلی خود در دز و کرخه و جزیره اشک و میان کتل فارس منتقل می‌شوند. با اینکه خوراک روزانه این گوزن‌ها توسط محیط بانان تامین می‌شود، اما این منطقه حفاظت شده همچنان بکر و زیبا است. هجوم مرال‌ها برای خوردن غذا، آواز گوزن‌ها و شاخ به شاخ شدن گوزن‌های نر در فصل جفتگیری از جمله زیبایی‌های طبیعت وحش این پناهگاه است.

 

سمسکنده کجاست؟

حدود ۶ هکتار از این پناهگاه به پرورش و نگهداری گوزن زرد خال دار ایرانی و گوزن قرمز (مرال) اختصاص دارد.

 

مسیر دسترسی به سمسکنده

 

سرسبزی فصل بهار در تمام شهرهای شمالی کشور دیدنی است. شهر ساری و سمسکنده نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما اواخر تابستان از شهریور تا اوایل مهر فصل رویایی برای رفتن به سمسکنده خواهد بود. در این دو ماه گوزن‌های نر برای جفتگیری آواز می‌خوانند. نام دیگر مرال یا گوزن قرمز «گاو آفریقایی» است. به همین جهت این آواز به گاوبانگی نیز شهرت دارد. در این زمان نباید بیش از حد به محوطه فنس کشیده شده نزدیک شد. با این کار به بقای این گوزن کمیاب کمک خواهیم نمود.

ساری از تهران ۲۸۰ کیلومتر فاصله دارد. برای رفتن به ساری می‌توان از جاده فیروزکوه استفاده نمود. البته برای سفر به ساری امکان سفر هوایی و ریلی نیز وجود دارد. پناهگاه حیات وحش سمسکنده در جاده اصلی ساری به نکا قرار دارد. بعد از رسیدن به ساری می‌توان از طریق بلوار طالقانی و بلوار امام رضا در ادامه یک مسیر روستایی  وارد محوطه‌ی پناهگاه شد. برای اقامت نیز می‌توان در ساری سوئیت اجاره نمود.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان مازندران منطقه ساری

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر