سردشت کجاست؟

آذر ۱۱, ۱۳۹۸
سردشت کجاست؟

 

سردشت کجاست؟

 

سردشت یکی از شهرستان های واقع در استان آذربایجان غربی  می‌باشد که مرز مشترک بین ایران و عراق را شکل داده است. مردم این منطقه با لهجه ی مکریانی سخن می گویند. با ورود قبیله ی کردتبار به این منطقه و تشکیل حکومتی قوی و مستقل این لهجه در بین مردم این مرز و بوم رواج یافت و حتی نام حکومت تازه تاسیس خود را مکری نام‌گذاری کردند. این قوم به غیر از زبان خود، آثار دیگری نیز از خود به یادگار گذاشته‌اند؛ از جمله این آثار می توان به قلعه سردار اشاره کرد. طبق گفته برخی افراد، در شکل گیری و ساخت نام سردشت اسامی چون زرتشت و زردشت نقش اساسی داشته اند. این شهر یکی از شهرهای بسیار قدیمی ایران به لحاظ وجود آثار تاریخی و قدیمی بوده و همین امر موجب جذب بسیاری از گردشگران می گردد.

 

آثار تاریخی شهرستان سردشت

 

از آثار تاریخی شهرستان سردشت میتوان، گرمابه ی بیستون اثر مربوط به دوره ی قاجار، پل قلاتاسیان، مربوط به دوره سامانیان و قلعه ربط بجا مانده از هزاره قبل از میلاد را نام برد.

 

جاذبه‌های طبیعی شهرستان سردشت

 

_ آبشار شلماش

_ گردنه زمزیران

_ آبشار رزگه

_ دره ی کرژال

_ دشت باژار

 

سردشت کجاست؟
سردشت

 

سردشت منطقه‌ایی کوهستانی بوده که سراسر آن توسط جنگل پوشانده شده است. آب و هوای این منطقه به طور کلی به دو قسمت تقسیم می شود، در ۶ ماه اول سال میانگین دمای این شهرستان ۱۴ درجه سانتی گراد و در ۶ ماه دوم سال میانگین دمای سردشت ۰ درجه سانتی گراد می باشد. از جمله محصولات این شهر می‌توان به گردو، سماق، عسل، انجیر، انگور سیاه، ….. و کالاهای خارجی موجود در آن اشاره کرد. این کالاهای خارجی ذکر شده که هر ساله از طریق شهرستان سردشت به خارج از مرزهای کشور صادر می‌گردد، عمدتا از بانه، مهاباد و پیرانشهر می‌باشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *