ورود ثبت اقامتگاه 021-91077240

زبان مردم گرجستان

دسته‌بندی: مطالب جاده‌ایی

 

زبان مردم گرجستان

 

زبان مجموعه‌ای از صداهای گفتاری و کلمات نوشتاری است که منظور مردم را در مورد ایده‌ها، وقایع و فعالیت‌ها به یکدیگر می‌رساند. زبان باعث ایجاد ارتباط می‌شود. در کشورهای مختلف مردم به زبان‌های گوناگون تکلم می‌کنند و قابل ترجمه هستند. این زبان می‌تواند گویش‌های متفاوتی را شامل شود و حتی می‌توانند قدمتی دیرینه داشته باشند. اولین چیزی که در سفر به یک کشور دیگر به چشم می‌آید زبان گفتاری و نوشتاری است. با ما در سایت جاده همراه باشید تا بدانیم زبان مردم گرجستان چیست؟ زبان مردم گرجستان چگونه است؟ و با الفبای زبان گرجی آشنا شویم.

 

کشور گرجستان کجاست؟

 

منطقه قفقاز در مرز آسیا و اروپا قرار دارد. کشور گرجستان در منطقه قفقاز واقع شده است. گرجستان از غرب با دریای سیاه و از شمال با روسیه همسایه است. دریای مازندران نیز در شرق منطقه قفقاز قرار دارد. هر ساله مردم زیادی به گرجستان برای کار، زندگی، تحصیل و یا حتی گردش و تفریح مهاجرت می‌کنند. برای اخذ شهروندی گرجستان کسب اطلاعات کامل از قوانین کشور گرجستان ضروری است. تفلیس معروف به عروس شهرهای آسیای میانه، پایتخت کشور گرجستان است.

 

نقشه گرجستان

نقشه گرجستان روی کره زمین

 

باتومی پایتخت گردشگری و توریستی گرجستان به شمار می‌آید. باتومی در جنوب غربی گرجستان قرار گرفته و شهر بندری دریای سیاه است. از این‌رو به باتومی که بهشت گرجستان است، مروارید دریای سیاه می‌گویند. تورهای گردشگری تفلیس و باتومی همواره مورد استقبال گردشگران بوده است. در عکس زیر کشور گرجستان روی نقشه کره زمین با دایره مشکی مشخص شده است. گرجستان از جنوب با کشورهای ترکیه و ارمنستان و آذربایجان هم مرز است.

 

زبان مردم گرجستان

 

زبان گرجستان از زبان‌های کهن است. زبان منطقه جنوب قفقاز سرچشمه زبان کارتولی است. زبان کارتولی شامل ۴ زبان مگرلی، لازی، سوانی و گرجی است. زبان رسمی مردم گرجستان، گرجی کارتولی است. در گرجستان به زبان گرجی کارتولی انا گفته می‌شود. زبان گرجی نه تنها در کشور گرجستان، بلکه در بخش‌هایی از کشورهای روسیه، شمال شرقی ترکیه، ایالات متحده آمریکا، اسرائیل، جمهوری آذربایجان، اوکراین و ایران (فریدون‌شهر و بوئین‌میاندشت اصفهان) تکلم می‌شود. الفبای گرجی ۳۳ حرف دارد که شامل حروف صامت و ۵ حرف مصوت است.

 

زبان مردم گرجستان

زبان انگلیسی در کشور گرجستان رو به رشد است

 

الفبای زبان گرجی همچون انگلیسی از چپ به راست نوشته می‌شود. در ۱۴ آوریل سال ۱۹۷۸ در شهر تفلیس تظاهراتی برای به رسمیت شناخته شدن زبان گرجی به عنوان زبان رسمی کشور گرجستان صورت گرفت. ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) روز زبان گرجی نامیده شده است. زبان گرجستان طی ۳ مرحله تکامل یافت. برای آشنایی با تحولات زبان گرجی از موزه مردم‌شناسی گرجستان دیدن نمایید.

 

 

زبان‌های دیگر در گرجستان

 

روزگاری گرجستان بخشی از روسیه بوده است. پس از جدایی گرجستان از روسیه، زبان مردم گرجستان به تدریج از روسی به گرجی تغییر کرد. زبان روسی دومین زبان کشور گرجستان است. در گذر زمان با نفوذ کشورهای غربی مانند اتحادیه اروپا در کشور گرجستان، گرایش افراد به زبان انگلیسی بیشتر شده است. انتظار می‌رود زبان انگلیسی به مرور زمان به جای رتبه سوم به رتبه دوم زبان گرجستان ارتقا یابد. زبان ترکی در گرجستان توسط آذری‌های گرجستانی تکلم می‌شود. آذری‌های گرجستانی مقیم تفلیس علاوه بر زبان ترکی آذربایجانی به زبان‌های گرجی و روسی نیز سخن می‌گویند. زبان مردم باتومی نیز گرجی است. چه خوب است که زبان گرجی را یاد بگیریم تا حین سفر به گرجستان راحت‌تر قادر به برقراری ارتباط با ساکنان آن کشور باشیم و از پس انجام امورات خود برآییم.

 

مجسمه عشق در گرجستان

تندیس متحرک عشق در باتومی گرجستان

 

روش‌های یادگیری زبان گرجستان، گرجی

 

این روزها کلاس‌های زیادی وجود دارند که زبان خارجی درس می‌دهند. برای یادگیری الفبای زبان گرجی می‌توان در کلاس‌های مربوطه ثبت نام کرد. برای یادگیری زبان گرجستان ترانه‌ها، ویدیو، آهنگ و موسیقی، فلش کارت، دیکشنری تصویری، اپلیکیشن‌های یادگیری زبان گرجی، بسته‌های آموزشی و کتاب‌های آموزشی زبان گرجی به کمک شما می‌آیند. با تمرین و تکرار به صورت صوتی و تصویری می‌توانید زبان گرجستان را فرا گیرید. در صورتی که آشنای گرجی زبان دارید، مکالمه تصویری (ویدیو چت) و مکاتبه می‌تواند کمک شایانی برای یادگیری زبان گرجی نماید.

100/100
1 Review
5 stars 1
4 stars 0
3 stars 0
2 stars 0
1 star 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر

الی صابر


ممنون از راهنمایی شما..فقط ی سوال..من ک مادربزرگم و تمام اجداد ایشون زاده تفلیس بودند و در زمان جنگ ب ایران اومده بودن و بین ایران و تفلیس در حال سفر بودند میتونم اقامت بگیرم؟

سایت جاده

با سلام، در این مورد میتوانید از سفارت گرجستان در ایران اطلاعات کسب نمایید.