ورود ثبت اقامتگاه

روستای گدوک کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

روستای گدوک کجاست؟

 

برخی ریشه کلمه گدوک را از کلمه ترکی گدیک به معنی گردنه کوه و برخی از دو کلمه مازندرانی گُده و دوک به معنی برآمدگی و ناهموار می‌دانند. هر دوی این اسامی به موقعیت جغرافیایی این روستا در ارتفاعات دامنه کوه البرز مرکزی باز می‌گردد. روستایی در بین دو کوه که در بیشتر روزهای سال، برف زیادی در آن می‌بارد و رفت و آمد را مشکل ساز می‌کند. هوای این روستا در بهار و تابستان بسیار مطبوع خواهد بود، اما بی شک تماشای روستای قرار گرفته در دل مه در سرمای نسبتا سخت زمستان تجربه‌ی بی‌نظیری خواهد بود. با سایت جاده همراه باشید تا بدانیم روستای گدوک کجاست؟

 

روستای گدوک

گدوک در مرز استان تهران و مازندران قرار دارد.

 

مسیر دسترسی به روستای گدوک

 

گدوک در مرز استان تهران و مازندران قرار دارد. این روستا در پیشینه‌ی خود متعلق به شهرستان سوادکوه بوده است اما اکنون با وجود تفاوت‌های طبیعی و فرهنگی، در تقسیمات کشوری به استان تهران و شهرستان فیروزکوه تعلق دارد. روستای گدوک با تهران از جاده فیروز کوه ۱۶۶ کیلومتر فاصله دارد. پیمودن این مسافت حدودا دو ساعت زمان می‌برد. برای طی کردن این مسیر باید از بزرگراه شهید زین‌الدین و آزادراه تهران پردیس بسوی جاده فیروزکوه در گدوک راهی شوید. قائم شهر در فاصله ۸۹ کیلومتری و ساری در فاصله ۱۱۴ کیلومتری از این روستا قرار دارد.

 

رستای گدوک

گدوک در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

 

جاذبه های گردشگری گدوک

 

گدوک در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. همین امر تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرشار از مه را برای این روستا بوجود آورده است. گردنه گدوک در مسیر تهران مازندران در نزدیکی این روستا، همیشه سرشار از مه است. امر دیگری که گدوگ را معروف می‌کند آش و ماست و دوغ محلی گدوک است. مسافران در مسیر گردنه گدوک ناخودآگاه مجبور به ایستادن و تهیه این خوراکی خوشمزه می‌شوند.

 

تونل گدوک، ایستگاه دوگل، پل ورسک

 

در نزدیکی این روستا خطوط راه آهن مازندران نیز عبور می‌کند. وجود تونل‌ها و پل‌های شگفت‌انگیز این خطوط در نزدیکی این روستا جلوه ویژه‌ای به منطقه داده است. تونل گدوک به پل ورسک و پل های سه خط طلایی به اندازه کافی دیدنی می‌باشد تا لذت دیدن روستای گدوک را دو برابر کنند. ایستگاه گدوک، دوگل و ورسک نه تنها از حیث مناظر طبیعی زیبا هستند بلکه از نظر مهندسی شاهکار محسوب می‌شوند. تونل طویل گدوک نماد دقت ساخت است. ایستگاه دو گل با سه پل موازی مرسوم به سه خط طلایی که هنگام عبور قطار از آن، سه دور کوه را دور می‌زند، عجیب‌ترین ایستگاه است. پل ورسک جذاب‌ترین جاذبه در اطراف گدوک محسوب می‌شود. پل ورسک یا پل پیروزی معروفیتی جهانی دارد.

 

روستای گدوک

پل منحصر به فرد ورسک، شاهکار هنر معماری در منطقه

 

کاروانسرای گدوک

 

شاید کمتر کسی تصورش را بکند که این کاروانسرا چه رازهای عظیمی در تاریخ سیاسی ایران در خود جای داده است. کاروانسرای تاریخی گدوک به دستور شاه عباس در دوران صفویه ساخته می‌شود. این کاروانسرا در آثار ملی ایران ثبت شده است. به این کاروانسرا پناهگاه رضاخانی نیز گفته می‌شود. مادر رضاخان پس از فوت همسر، فرزند چهل روزه‌ی خود را از آلاشت به تهران می‌آورد. در بین راه نوزاد به شدت مریض می‌شود و تا رسیدن به کاروانسرای گدوک یخ می‌زند. مادر به تصور فوت فرزند او را به اصطبل حیوانات می‌برد. در این هنگام بر اثر گرمای فضولات حیوانی، نوزاد به زندگی بر می‌گردد و ۴۸ سال بعد بنیان گذار پهلوی در ایران می‌شود.

البته این تنها راز نهفته این کاروانسرا نمی‌باشد. بنای این کاروانسرا در محل ترور نادرشاه ساخته شده است. در جریان این ترور دست او مجروح می‌شود. نادرشاه به تصور اینکه این ترور نافرجام به دستور پسرش بوده است، دستور کور نمودن هر دو چشم‌های فرزندش را در همین محل صادر می‌کند. این کاروانسرا محل درگیری نیروهای مشروطه خواهان با نیروهای محمد علی شاه قاجار، پس از خلع سلطنت نیز بوده است. این کاروانسرا در ۱۷ کیلومتری جاده فیروزکوه به سواد کوه واقع شده است.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های فیروزکوه، روستای گدوک

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر