ورود ثبت اقامتگاه

روستای نایبند کجاست؟

دسته‌بندی: مطالب جاده‌ایی

 

روستای نایبند کجاست؟

 

همیشه دیدن یک آبادی در میانه راه به مسافران حسی خوشایند دست می‌دهد، مخصوصا اگر تا کیلومترها آبادی دیگری در آن حوالی وجود نداشته باشد. روستای نایبند نیز چنین ویژگی‌ای دارد. تا کیلومترها هیچ آبادی دیگری اطراف آن دیده نمی‌شود. امروز می‌خواهیم بدانیم روستای نایبند کجاست؟ روستایی که گاه به صورت نای بند نوشته می‌شود. با ما در جاده همراه بمانید.

 

قبل از ورود به روستای نایبند چه می‌بینیم؟

 

گفتیم که در حوالی روستای نایبند هیچ آبادی دیگری وجود ندارد. وقتی در جاده به سوی روستای نایبند می‌رویم، از دور در میان زمین‌های کویری جزیره‌ای سبز رنگ می‌بینیم. جزیره‌ سبزی که نوید نزدیک شدن به روستای نایبند را به ما می‌دهد. نایبند سر سبزی خود را مدیون نخلستان‌های فراوان آن است. علاوه بر درخت نخل که مختص نواحی گرمسیر است، درختان توت و مرکبات نیز دیده می‌شود. کمی دورتر را که بنگریم، کوه دیده می‌شود که کوه نایبند نام دارد. وارد روستای نایبند می‌شویم.

 

روستای نایبند کجاست؟

نخلستان های روستای نایبند

 

روستای نایبند

 

وقتی وارد روستای نایبند می‌شویم، ناخودآگاه یاد ماسوله گیلان می‌افتیم. روستای نایبند، ماسوله کویر است چرا که معماری خانه‌ها به صورت پلکانی است. روستای نایبند در غرب استان خراسان جنوبی، در بخش دیهوک، جنوب شهرستان طبس در دهستان کویر(طبس) قرار دارد. خشت، سنگ و کاهگل مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های نایبند است که با کنگره‌های مثلثی شکل خودنمایی می‌کنند که حکم بادگیر را دارند. خانه‌های نایبند علاوه بر طبقاتی بودن، در کوچه پس کوچه‌های باریک آن قرار گرفته‌اند که طاق دارند. بومیان نایبند به این طاق‌های سرپوشیده ساباط می‌گویند. جایی که از تابش گرمای آفتاب و سرمای سوزناک زمستان دور می‌ماند و محلی برای گفت و گو و رفت و آمد است.

 

روستای نایبند کجاست؟

خانه های روستای نایبند (ماسوله کویر)

 

برجک‌های نگهبانی نایبند که امروزه کارایی خود را از دست داده‌اند اما همچنان بنای آن‌ها به یادگار مانده است از جاهای دیدنی روستای نایبند است که محلی‌ها شما را در رسیدن به آن یاری خواهند کرد. حفره‌ها و دالان‌هایی در دل کوه دیده می‌شود که نشان از قدمت دیرینه روستای تاریخی نایبند طبس دارد. امروزه از این غار‌ها و سوراخ‌های واقع در دل کوه به عنوان محلی برای نگهداری دام و علوفه آن‌ها استفاده می‌شود. پناهگاه حیات وحش نایبندان محیط امنی برای جانورانی همچون یوزپلنگ، کفتار، قوچ و میش، روباه، شغال، خرگوش، عقاب و … است. بادام کوهی، زیره، انجیر وحشی، تاغ، چوبک تماشایی(گیاهی از خانواده گل میخک) و غیره از پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده نایبند است.

 

روستای نایبند کجاست؟

کنگره های مثلثی شکل خانه های روستای نایبند که حکم بادگیر دارند در تصویر مشخص است.

 

روستای تاریخی نایبند طبس روستایی جالب در تلاقی کوهستان و کویر است. کویری بودن به روستا آب و هوایی گرم و بیابانی بخشیده است که در دامنه کوهستان است. کوه‌های محدوده روستای نایبند سرشار از پدیده‌های جالب آتشفشانی و زمین شناسی است که آبگرم ارمغان این کوه‌هاست. یکی از این آبگرم‌ها دیگ رستم است که بعد از روستای نایبند به طرف شهر راور (شمالی‌ترین شهر استان کرمان) قرار دارد. چشمه زردگاه علاوه بر گوگردی بودن تامین کننده آب نخلستان‌ها و درختان مرکبات پایین دست روستا است.

 

سفر به روستای نایبند

 

به خاطر آب و هوای گرم نایبند عموما فصل‌های بهار و پاییز مورد استقبال گردشگران و تور طبس قرار می گیرد. هیچ هتل یا مهمانسرایی برای اقامت در نایبند وجود ندارد. برای شب مانی می‌توانید خانه محلی اجاره کنید و یا در اطراف آن نسبت به رزرو هتل‌های بیرجند یا طبس اقدام نمایید. اقامتگاه‌های بوم گردی طبس نیز گزینه دیگری است که پیشنهاد می‌شود. برای دیدن اقامتگاه‌های بوم گردی سایت جاده در طبس روی لینک زیر کلیک کنید.

 

رزرو اقامتگاه بوم گردی در طبس

 

چگونه به نایبند برویم؟

 

بهتر است برای رفتن به نایبند ابتدا فاصله روستا تا اطراف آن را بدانیم:

فاصله روستای نایبند تا طبس: ۲۰۰ کیلومتر حدود ۲ ساعت و نیم

فاصله روستای نایبند تا دیهوک: ۱۳۰ کیلومتر حدود یک ساعت و نیم

فاصله روستای نایبند تا بیرجند: ۲۵۰ کیلومتر حدود ۳ ساعت

جاده ۹۱ استان هرمزگان را به استان خراسان رضوی مرتبط می‌کند؛ مسیری است که از طریق آن می‌توان به روستای نایبند رسید. روستای نایبند در سمت چپ جاده ۹۱ از سمت کرمان به طبس قرار دارد که تابلوی ورودی نایبند به شما ادامه راه را نشان می‌دهد. اکنون که با مطالعه متن دریافتید روستای نایبند کجاست؟ آیا قصد سفر به نایبند ندارید؟

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان خراسان جنوبی، طبس

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر