ورود ثبت اقامتگاه

دورم چیست؟

دسته‌بندی: خواندنی‌های سفر

در تمام کشورها، محصلین بعد از اتمام دوره‌های متوسطه و پیش‌دانشگاهی، وارد مرحله جدیدی به نام دانشگاه می‌شوند. یا بعضی از آنها به دنبال کار میروند. در این مرحله ممکن است افراد بخواهند شهر خودشان را ترک و به شهر دیگری نقل مکان کرده و در آن شهر جدید به تحصیل یا کار خود ادامه دهند. اما موضوع مهمی که پیش رو این افراد قرار می‌گیرد، مسکن است. خیلی از این افراد بوجه مناسبی برای اجاره خانه یا ماندن در هتل یا متل‌ها ندارند. پس چه مکانی را میتوانند برای سکنا گذیدن انتخاب کنند؟
با ما همراه باشید تا ارزان‌ترین مکان برای دانشجویان یا کارمندان را به شما معرفی کنیم.

 

دورم چیست؟

 

دورم یا به انگلیسی Dorm به معنی خوابگاه، نوعی مکان اقامتی می‌باشد که معمولاً برای اقامت گروه بزرگی از افراد مرتبط با هم یا هم صنف طراحی می‌شود. دورم‌ها یا همان خوابگاه‌ها در دانشگاه‌ها، کالج‌ها، مدرسه‌های شبانه‌روزی در دنیا رواج دارند. اما فقط خوابگا‌ها برای دانشجویان نمی‌باشد. پادگان‌های نظامی، مجتمع‌های ورزشی، ادارات و شرکت‌های بزرگ برای افرادی که خارج از شهر خود کار می‌کنند به طور معمول دارای امکانات اقامتی و خوابگاهی نیز هستند.

 

امکانات دورم

 

دورم به ساختمان‌هایی بزرگ گفته می‌شود که به اتاق‌های بسیاری تقسیم شده باشند. در این اتاق‌ها شما یک یا دو هم‌اتاقی خواهید داشت. اتاق‌های خوابگاه‌ها معمولا کوچک هستند. در این اتاق‌ها معمولا به تعداد افراد تخت و چند میز و شاید چند قطعه مبل وجود خواهد داشت.

برخلاف هتل‌ها در این اتاق‌ها اصولا حمام خصوصی وجود ندارد. معمولا در هر طبقه یک یا دو حمام وجود دارد که افرا آن طبقه به صورت اشتراکی از آن استفاده می‌کنند. همچنین در اتاق دورم‌ها، آشپزخانه وجود ندارد. افراد خوابگاه معمولا در منطقه‌ایی بزرگ به نام کافه تریا غذا می‌خورند. البته معمولا در اتاق‌ها ماکروویو برای گرم کردن میان وعده‌ها قرار داده شده است تا نیاز نباشد افراد برای میان وعده به کافه‌تریا بروند. معمولا در دورم یا خوابگاه‌ها اتاق‌هایی برای تماشای تلوزیون یا بازی‌ کزدن در کنار هم  وجود دارد.

 

دورم

دورم

 

دورم‌های دانشجویی

 

دورم‌های دانشجویی یا همان خوابگاه‌های دانشجویی برای اسکان دانشجویان در نظر گرفته شده است. دانشجویان در طول تحصیل یا در بخشی از تحصیل خود، در این خوابگا‌ها به صورت فردی یا گروهی زندگی ‌می‌کنند. خوابگاه‌های دانشجویی معمولا بیرون از دانشگاه‌ها ساخته می‌شوند. اتاق‌های دانشجویی معمولا به صورت فردی و یا گروهی می‌باشد. در ایران این خوابگاه‌ها معمولا قوانینی دارند مانند ساعت ورود یا خروج دانشجویان و یا ممنوعیت کشیدن دخانیات در اتاق‌ها و …همچنین خوابگاه‌های دانشجویی در ایران، دخترانه و پسرانه می‌باشد.

 

دورم

دورم

 

رزرو دورم در ایران

 

خوابگاه‌های بسیاری در تهران و دیگر شهرهای ایران وجود دارد. پس از انتخاب شهر مقصد خود، اولین گام انتخاب یک دورم تمیز و مطمین می‌باشد. شما از سه طریق می‌توانید خوابگاهی برای خود رزرو کنید:

  • مراجعه حضوری: شما در این روش به صورت سنتی لیستی از خوابگاه‌های مورد نظر خود پیدا کرده و یک‌به‌یک به خوابگاه‌ها سر زده و دورم مورد نظر خود را انتخاب میکنید.
  • رزرو تلفنی خوابگاه: شما میتوانید به خوابگاه مورد نظر خود تماس گرفته و آن را رزرو کنید. این روش نسبت به روش قبلی سریع‌تر و کم هزینه‌تر است اما در این روش شما امکان مشاهده امکانات و تمیزی خوابگاه‌ را از نزدیک نخواهید داشت.
  • استفاده از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها و رزرو آنلاین: در این روش به جز صرفه‌جویی در وقت و هزینه، شما می‌توانید بدون مراجعه حضوری در مورد وضعیت خدمات و وجود اتاق خالی اطلاعات کسب کنید.

 

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر