دلیجان کجاست؟

آذر ۱۱, ۱۳۹۸
دلیجان کجاست؟

 

دلیجان کجاست؟

 

شهرستان دلیجان یکی از شهرهای صنعتی استان مرکزی است. از ویژگی‌های اصلی این شهر کوچک تعداد زیاد کارخانه ها و کشتارگاه‌های صنعتی دام و طیور است. جمعیت این شهرستان طی سرشماری‌های سال‌های اخیر حدود ۳۸۰۰۰ نفر است. همان طور که گفته شد کارخانه‌های زیادی در این شهر واقع شده است و از این رو  قسمت زیادی از مردم این شهر مهاجر هستند. شهرهای اصفهان، کاشان، قم، محلات از همسایگان شهرستان دلیجان هستند.

 

ویژگی های شهرستان دلیجان

 

مردم شهرستان دلیجان به زبان فارسی و با گویش راجی که از قدیمی‌ترین گویش‌های زبان پارسی است، صحبت می‌کنند. مذهب مردم این شهرستان شیعه است. این شهرستان به دلیل نزدیکی و همسایگی با شهرهای بزرگ همچون اصفهان و… همواره در طول تاریخ مورد توجه بوده است. آب و هوای این شهرستان در طول فصول مختلف سال متغیر است. از محصولات مهم زراعتی این منطقه می‌توان به خربزه، هندوانه گندم و انار و … اشاره نمود. درآمد اصلی مردم این شهرستان زراعت باغداری دامداری و بخش صنعتی است. سوغات این شهرستان نوعی شیرینی است به نام جوزقند که زنان هنرمند این شهر در اعیاد و مناسبت‌ها درست می‌کنند. از صنایع دستی این شهرستان تاریخی می توان به صنایع دستی فلزی و دست سازه های سنگی و وسایل سفالی اشاره کرد.

 

جاذبه‌های دیدنی دلیجان

 

شهرستان دلیجان که در گذشته آن را به نام‌های دیگری از جمله دلیرگان می نامیدند، قدمت و پیشینه تاریخی زیادی دارد. این شهرستان در طول تاریخ به دلیل قرابت با شهرهای بزرگ و موقعیت جغرافیایی خاص که راه ارتباطی شهرهای بزرگی بوده است همواره مورد توجه بوده است. در ادامه بعضی از جاذبه‌های گردشگری دلیجان معرفی شده است.

 

جاسب

 

جاسب از ییلاقات بسیار زیبا و شگفت‌انگیز این شهرستان است و خود شامل روستاهای مرتفع بسیاری می باشد که به دلیل بارش بسیار باران در این منطقه مناظر طبیعی خیره کننده زیادی دارد. از این منطقه، رودخانه ای می گذرد که زیبایی  این جاذبه گردشگری را دو چندان می کند.

 

آقا شا بلبل

 

نام زیارتگاهی در دل کوه‌های غرب شهرستان دلیجان است و گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

 

مسجد مس سر

 

این مسجد به گویش محلی مردم بومی دلیجان مچد مسر نامیده می‌شود. این مسجد با قدمتی چند صد ساله، که گفته می‌شود به زمان سلطنت سلجوقیان میرسد، از جاهای دیدنی دلیجان است. گفتنی است این مسجد در گذشته گنبدهای زیادی داشته است که متاسفانه بیشتر آن تخریب شده  و بنای فعلی تنها بخش کوچکی از بنای قبلی است.

 

دلیجان کجاست؟
غار نخجیر

 

غار نخجیر

 

این غار زیبا که گفته می‌شود از فعل و انفعالات شیمیایی به وجود آمده است، از جنس بلور است. از بخش‌های دیدنی این غار می توان به تالارهای عروس، آبشار قلی و… اشاره کرد. این غار زیبا ویژگی‌های بسیار کم نظیری دارد که توصیه میشود اگر به شهرستان دلیجان سفر کردید حتما سری به آنجا بزنید.

 

چشمه‌های آب معدنی محلات

 

محلات در فاصله نزدیک و چند کیلومتری دلیجان واقع شده و چشمه‌های آب معدنی آن خواص طبی دارد. افرادی که روماتیسم و درد مفاصل دارند بسیار از این چشمه ها استقبال می‌کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *