ورود ثبت اقامتگاه

دریای سیاه کجاست؟

دسته‌بندی: مطالب جاده‌ایی

 

دریای سیاه کجاست؟

 

آب بسیار زیادی که محوطه وسیعی را در برگیرد و به اقیانوس راه داشته باشد، دریا می‌نامند. دریاهای مختلفی در دنیا وجود دارند که برخی از آن‌ها بیشتر معروف هستند. دریاها نقش مهمی در توسعه، تجارت و آب و هوا دارند به همین دلیل بهتر است نام آن‌ها را بدانیم تا هم به دانش و اطلاعات‌ خود بیفزاییم و هم به عنوان مقصد سفر به بازدید از دریا بپردازیم. آیا می‌دانید دریای سیاه کجاست؟ با ما در جاده همراه بمانید تا دریای سیاه را بهتر بشناسیم.

 

دریای سیاه کجاست؟

نمایی از دریای سیاه از کشور بلغارستان

 

دریای سیاه

 

۵ اقیانوس در کره زمین وجود دارد. اقیانوس اطلس بین قاره‌های آمریکا، اروپا و آفریقا قرار دارد که دریای سیاه منشعب از اقیانوس اطلس است. دریای سیاه اقیانوس اطلس پیوند دهنده کشورهای ترکیه، گرجستان، روسیه، اوکراین، رومانی و بلغارستان است. آیا می‌دانید عمده مرز مشترک دریای سیاه در کدام کشور است؟ بیشترین مرز دریای سیاه در مقایسه با کشورهای همسایه با کشور ترکیه می‌باشد.

 

دریای سیاه به کدام دریا راه دارد؟

 

دریای سیاه از طریق دریای آزوف (آزف) و تنگه کرچ به اوکراین، روسیه و شبه جزیره کریمه (جنوب اوکراین) راه پیدا می‌کند. همچنین دریای مرمره دریای دیگری است که با دریای سیاه در ارتباط است که از طریق تنگه بسفر (بوسفور) کشور ترکیه به دریای مرمره متصل می‌شود. دریای مرمره پیوند دهنده دریای سیاه و دریای اژه است. در ادامه نقشه دریای سیاه را مشاهده می‌کنید.

 

دریای سیاه کجاست؟

دریای سیاه روی نقشه

 

علت نامگذاری دریای سیاه

 

آیا می‌دانید چرا به دریای سیاه “سیاه” می‌گویند؟ منشا دقیق اسم دریای سیاه (Black sea) نامعلوم است. عده‌ای به خاطر تیرگی بیش از حد آن در زمستان چنین نامی را برازنده آن دانسته‌اند. عده‌ای دیگر سیاه و خاکستری رنگ شدن آن در هنگام بروز طوفان‌ را دلیل چنین نامی می‌دانند. جالب است بدانید یونیان در قدیم آن را دریای نامهربان می‌نامیدند اما پس از مهاجرت و ساکن شدن در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین (شمال دریای سیاه) نام آن را به دریای مهمان‌نواز تغییر دادند. با وجود نام عجیب دریای سیاه ، ، تعدادی از مهم‌ترین بنادر کشورهای اطراف همانند بنادر ترابزون، استانبول، بورگاس، سوچی، وارنا، ادسا و … نقش مهمی در اقتصاد منطقه و کشورها دارند.

 

سواحل دریای سیاه کجاست؟

 

در اطراف دریاها سواحل شنی – ماسه ای و صخره‌ای به وجود می‌آید که بسیاری از مردم برای تفریح و حتی ماهیگیری به آنجا می‌روند. سواحل دریای سیاه یکی از مقصدهای گردشگری است؛ شاید به همین دلیل است که نام ساحل باتومی در گرجستان، ساحل کمال پاشا در ازمیر و ساحل سینوپ ترکیه و … را بارها شنیده‌اید.

 

دریای سیاه کجاست؟

چشم انداز ساحل سوچی از کرانه دریای سیاه

 

چه رودهایی به دریای سیاه می‌ریزند؟

 

رودهایی که به دریای سیاه می‌ریزند عبارتند از:

– دانوب (سرچشمه گرفته از جنگل سیاه آلمان)

– دنیپر (سرچشمه گرفته از روسیه و درازترین رود اوکراین)

– دنیستر (سرچشمه گرفته از اروپای شرقی)

– سقاریه (سرچشمه گرفته از قره حصار ترکیه)

– قزل ایرماق (سرچشمه گرفته از سیواس ترکیه و به معنای سرخ)

– یشیل ‌ایرماق (سرچشمه گرفته از ترکیه و به معنای سبز)

شاید بارها در اینترنت و فضاهای مجازی و حتی آلبوم خاطرات دوستان عکس دریای سیاه را دیده باشید. اکنون با مطالعه این متن می‌دانید دریای سیاه کجاست؟ آیا وقت آن نرسیده است که این بار در سفرتان به کشورهای همجوار دریای سیاه، از نزدیک دریای سیاه را ببینید؟ اگر خاطره‌ای از سفر به محدوده سواحل دریای سیاه دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر