ورود ثبت اقامتگاه

دریاچه عروس کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

دریاچه عروس کجاست؟

 

آنچه امروزه به دریاچه عروس شهرت دارد، نام دیگر دریاچه حلیمه جان است. البته نام اصلی دریاچه ریشه در زبان بومی ‌و به نام «هریمه گان» بوده است. هریمه گان به معنای مکانی واقع در بلندی به حلیمه گان تغییر‌ می‌کند و در نهایت حلیمه جان می‌شود. دریاچه‌ای که علاوه بر شگفتی، آرامش جنگل، درختان انبوه، نوازش نسیم صبحگاهی، صدای گوش نواز پرندگان، ماهیگیری و قایق رانی، ستاره‌های درخشان شب، انعکاس دهنده‌ی همه‌ی زیبایی‌های اطراف است. این‌ها تنها بخشی از جذابیت‌های عروس دریاچه‌های گیلان است. با سایت جاده همراه باشید تا با دریاچه عروس کجاست؟ و شگفتی‌های آن بیشتر آشنا شوید.

 

موقعیت جغرافیای دریاچه عروس

 

دریاچه دو رنگ عروس در روستای مرتفع حلیمه جان است. روستای حلیمه جان در بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار در استان گیلان قرار دارد. روستای حلیمه جان پس از رستم آباد و امام زاده‌ هاشم است. این روستا ۳۰ کیلومتر با رودبار و ۱۲ کیلومتر با شهر توتکابن فاصله دارد. بعضی این دریاچه را با نام دهستان بلوکات‌ می‌شناسند و ممکن است بپرسند دریاچه بلوکات کجاست؟ باید بدانید منظور از این پرسش همین دریاچه عروس است. روستای حلیمه جان خود به تنهایی زیبا است و دریاچه عروس تنها بخشی از زیبایی‌های آن است. روستایی با بافت و معماری سنتی، جنگل انبوه و شالیزارهای برنج که سپیدرود خروشان در کنار آن جاری است. در دریاچه عروس ماهی وجود دارد اما بهتر است برای ماهیگیری به سپیدرور بروید. برای آسودگی بیشتر قبل از سفر نقشه دریاچه عروس را بررسی کنید یا در صورت نیاز‌ می‌توانید از گوگل مپ آن را دانلود کنید.

 

دریاچه عروس کجاست؟

دریاچه عروس حلیمه جان روی نقشه در مسیر جاده رشت

 

علت نامگذاری دریاچه عروس

 

حال که پرسش دریاچه عروس کجاست؟ را بررسی نموده‌ایم، نوبت به علت عروس نامیدن این دریاچه است. علت نامگذاری عروس بر این دریاچه تنها به زیبایی‌های آن مربوط نمی‌شود. در سطح این دریاچه نوعی جلبک بومی ‌زندگی‌ می‌کند که وقتی هوا صاف است، دریاچه را‌ می‌پوشاند. در این هنگام به خصوص قبل از ظهر دریاچه با جنگل اطراف همرنگ‌ می‌شود و به سبزی در‌ می‌آید. اما درست وقتی که بر اثر وزش باد این سطح جلبکی کنار‌ می‌رود انعکاس آبی آسمان در آن نمایان‌ می‌شود. گویی تور عروس به کنار رفته و صورت زیبای آن مشخص شده است. این دریاچه در دل جنگل بر اثر بارش‌های فصلی بوجود آمده و هیچ رودی به آن متصل نیست. در این دریاچه لاک پشت‌هایی زندگی‌ می‌کنند. گاومیش‌ها نیز برای نوشیدن آب به اینجا خواهند آمد. این دریاچه میزبان پرندگان مهاجر نیز می‌باشد.

 

دریاچه عروس مازندران

 

عروس لغتی وصفی است و برای وصف زیبایی‌های نیز کاربرد دارد. پس زیاد دور از انتظار نخواهد بود که دریاچه‌ی دیگری در جای دیگری وجود داشته باشد که با واژه عروس توصیف شود. مانند دریاچه آویدر و دریاچه الیمالات که در استان مازندران قرار دارند. دریاچه و سد خاکی الیمات در مسیر جاده‌ی نور به چمستان قرار دارد. این دریاچه به اندازه‌ای زیباست که در فصل بهار و پاییز محو طبیعت خواهید شد. زمان و مکان را فراموش نموده و نظاره‌گر در آغوش کشیدن دریاچه توسط جنگل‌ می‌شوید. امکان ماهیگیری نیز در این مکان وجود دارد. دریاچه آویدر نیز در ۳۰ کیلومتری نوشهر و نزدیکی جنگل سیسنگان قرار دارد.

 

دریاچه عروس کجاست؟

نمایی از دریاچه عروس بلوکات

 

دریاچه عروس و دودوزن کجاست؟

 

اگر دوست دارید فقط از طبیعت لذت ببرید و نگران رانندگی و ایمنی ماشین، اقامت یا صرف غذا نباشید، پیشنهاد ما تور دریاچه عروس است. شرکت‌های مسافربری با در نظر گرفتن همه‌ی نکات لازم‌ می‌توانند شما عزیزان را همراهی کنند. معمولا یکی از تورهایی که برای این منطقه درنظر گرفته‌ می‌شود، تور یک روزه دریاچه عروس و آبشار دودوزن است. در این سفر همراه با تور از دریاچه عروس بازدید نموده و سپس راهی شفت در روستای سیاهمزکی خواهید شد. آبشار دودوزن در منطقه خرم کش، درون یک جنگل رویایی قرار دارد. این آبشار یکی از آبشار‌های بی نظیر استان گیلان است. استان البرز نیز با دریاچه عروس ۲۶۷ کیلومتر فاصله دارد و تورهای زیادی از این استان با عنوان تور دریاچه عروس البرز رهسپار این مقصد‌ می‌شوند.

 

مجتمع گردشگری دریاچه عروس

 

این طبیعت زیبا چند سالی است که میزبان مسافران و بازدید کنندگان زیادی است. یک طبیعت دوست واقعی همواره به طبیعت احترام‌ می‌گذارد. متاسفانه دیده شده افرادی زباله‌های خود را رها نموده و مهمان ناسپاسی برای چنین مکان زیبایی هستند. در کنار دریاچه عروس زمین‌های همواری برای برپایی کمپینگ وجود دارد. در روستای حلیمه جان نیز خانه‌های بوم گردی برای اجاره در اختیار مسافران قرار‌ می‌گیرند. یکی از اقدامات نیکویی که توسط اهالی برای حفظ این منطقه شده برپایی مجتمع گردشگری دریاچه عروس است. در این مجتمع امکاناتی نظیر قایق سواری، پیاده روی در جنگل، عکاسی، ماهی گیری، رستوران و کافی شاپ، آلاچیق، فروشگاه، سرویس بهداشتی و جاده آسفالت وجود دارد.

 

دریاچه عروس کجاست؟

در بازدید از دریاچه عروس با طبیعت مهربان باشیم.

 

فاصله دریاچه عروس تا تهران

 

بهترین زمان بازدید از این دریاچه در بهار و تابستان‌ است. در روستای حلیمه جان در اویل اردیبهشت تا اواخر تابستان هوا خنک و مطبوع است. انعکاس برگ‌های هزار رنگ پاییزی در دریاچه عروس تصویر تماشایی را رقم‌ می‌زند. اما در این فصل امکان بارش باران‌های گیلان وجود دارد و مسیر گل آلود‌ می‌شود. در کل بهتر است در روزهای غیر تعطیل به این بهشت کوچک بروید. فاصله‌ی تهران تا روستای حلیمه ۳۱۳ کیلومتر است. بهترین مسیر دسترسی به این دریاچه نیز از آزادراه تهران قزوین است. بعد از عبور از منجیل و رودبار به شهر توتکابن رفته و در ادامه رهسپار روستار حلیمه جان شوید. از روستا تا دریاچه مسیر کوتاهی است که نیاز به پیاده روی دارد. رشت نیز با این روستا‌ ۴۴ کیلومتر فاصله دارد.

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر