ورود ثبت اقامتگاه

دره شیرز کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

دره شیرز کجاست؟

 

ایران ما، کشوری است که هر استان آن همچون الماس با ارزش است. استان لرستان در غرب ایران است که به سرزمین آبشارها شهرت یافته است. اما این بار می‌خواهیم در لرستان جای دیگری را معرفی کنیم که به دلیل شباهت ساختاری به گرند کانیون (گرند کنیون) ایران معروف شده است. آیا می‌دانید گرند کانیون کجاست؟ با خواندن ادامه متن علاوه بر پاسخ به این سوال، خواهیم فهمید که دره شیرز کجاست؟ با ما در جاده همراه بمانید.

 

از دره شیرز تا گرند کانیون

 

دره شیرز یا تنگه شیرز در استان لرستان در محل تلاقی استان‌ لرستان با ایلام و کرمانشاه در شهرستان کوهدشت در بخش زردلان در منطقه اولاد قباد قرار دارد. رود سیمره مابین استان لرستان و ایلام است که در میان تنگه دره شیرز جریان دارد . دره شیرز از روستای گدارگه استان لرستان تا کنار رود سیمره امتداد یافته است که شیب دیواره‌های سنگی با ارتفاع حدودی ۱۰ متر شروع می‌شود در انتهای دره در پرتگاه هفت رک به ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر می‌رسد که اوج شیب آن است.

 

دره شیرز کجاست؟

دره شیرز ایران که شبیه گرند کانیون (Grand Canyon) آمریکا است.

 

اگر تصاویر و نقشه دره شیرز را با دره‌های ژرف دیگر مقایسه کنیم خواهیم دید که از نظر ساختار زمین شناسی شبیه دره گرند کانیون ایالت آریزونا آمریکا است که رود کلرادو از میان آن می‌گذرد. به دلیل کمیاب و ارزشمند بودن دره شیرز از نظر زمین شناختی که قدمت آن به دوران سوم زمین شناسی برمی‌گردد به عنوان ژئوسایت ثبت شده است که از بی‌نظیرترین جاذبه‌ها در دل چین خوردگی‌های کوه زاگرس است.

 

قدم به قدم در دره شیرز

 

دره شیرز تنها به دره نوردی و قدم زنی در رود سیمره ختم نمی‌شود. دیواره‌های دره شیرز به مرور زمان و در طی سالیان با بارندگی‌ها به شکل پوسته‌های سیاه و گاه زرشکی تیره در آمده است. در برخی قسمت‌ها شاهد تغییر جهت جریان آب رودخانه هستیم که ناشی از سقوط سنگ است. در میانه دره شیرز ستون سنگی با ارتفاع ۸۰ تا ۹۰ متر وجود دارد که قطر آن حدود ۱۰ متر است. به این ستون سنگی که طی سالیان دراز توسط عوامل طبیعی به وجود آمده است مناره سنگی گفته می‌شود. آخر تنگه دره شیرز به غار پل خدا می‌رسیم. جایی که طول آن ۱۵۰ متر است و آب رودخانه از میان آن می‌گذرد. ارتفاع آب رودخانه تا زانو می‌رسد و بسیار سرد است.

 

دره شیرز کجاست؟

عظمت و زیبایی سنگ ها در دره شیرز مثال زدنی است.

 

پل معلق در شیرز، از جنس چوب است که شما را بر فراز رودخانه از آن سوی دره به سویی دیگر می‌رساند و به هیجان شما می‌افزاید. دره شیرز تنها به فعالیت فیزیکی و بدنی ختم نمی‌شود. میانه‌های راه درختان گلابی وحشی، انگور و انجیر را می‌بینید که طبیعت شما را مهمان خود می‌کند. اگر وسایل ماهیگیری همراه داشته باشید، در رودخانه پایین دست می‌توانید ماهی قزل آلا و سایر ماهیان را صید کنید.

 

بهترین زمان سفر به دره شیرز

 

دره شیرز در اعماق کوه مرتفع زاگرس قرار دارد که در نیمه دوم سال سرد و کوهستانی است و در نیمه اول سال از آب و هوایی معتدل برخوردار است که بهترین زمان سفر محسوب می‌شود. در سالیان اخیر تور دره شیرز مورد استقبال عاشقان طبیعت گرد و علاقمندان سفرهای مهیج قرار گرفته است که بارها تجربیات خود را در قالب گزارش برنامه دره شیرز ثبت کرده‌اند.

 

دره شیرز کجاست؟

تنگه دره شیرز ۵ کیلومتر طول دارد.

 

در بازدید از دره شیرز کجا بمانیم؟

 

اگر در اینترنت و فضای مجازی فیلم دره شیرز کوهدشت (فیلم تنگه شیرز لرستان) را جستجو کرده باشید، خواهید دید که افرادی که به آنجا رفته‌اند کمپینگ برپا کرده‌اند. اما اگر علاقه‌ای به کمپینگ ندارید می‌توانید از هتل‌های کرمانشاه، خرم آباد و ایلام استفاده کنید.

 

مسیر دسترسی به دره شیرز

 

دانستیم که دره شیرز کجاست؟ اما چگونه به دره شیرز برویم؟ برای رفتن به دره شیرز از استان استان لرستان به کوهدشت بروید سپس وارد جاده اولاد قباد شوید. نرسیده به امامزاده زوخلی به سمت چپ بپیچید و در امتداد رودخانه سیمره به سمت شمال حرکت کنید تا به تنگه شیرز برسید. یک ساختمان پرورش ماهی در آنجا می‌بینید که سوپری کوچکی دارد. مایحتاج خود را خریداری نموده و ماشین خود را در پارکینگ همان حوالی پارک کنید. اینک زمان شروع سفر به دره شیرز زاگرس و کسب تجربه هیجان انگیز فرا رسیده است.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

         مشاهده اقامتگاه‌های استان لرستان

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر