ورود ثبت اقامتگاه

دره رنگین کمان کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 دره رنگین کمان یکی از زیباترین نقاط ایران است که در جنوب غربی جزیره ی هرمز، استان هرمزگان واقع شده است. این منطقه یکی از شگفتی های زمین شناسی و از جمله عجایب خلقت در جهان نیز محسوب می شود .

 جزیره هرمز امروزه مقصد بسیاری از ایرانیان و جهانیان برای سفر است؛ این جزیره منحصر به فردترین جزیره ی خلیج  فارس نیز می باشد که زمین شناسان قدمت این منطقه را به قبل از پیدایش انسان بر روی کره ی زمین تخمین زده اند؛ در واقع این جزیره زمانی به وجود آمد که تنها بی مهرگان دریایی و باکتری ها وجود داشتند.

ویژگی های جاذبه دیدنی دره رنگین کمان

 

نکته جالب توجه درباره ی جزیره هرمز آن است که مانند بقیه ی جزیره هایی که دور تا دور آن به خشکی راه دارند و جنسشان از سنگ و خاک است نیست، بلکه تنها توده ای از نمک است که سر از آب بیرون آورده و پس از گذشت سال های بسیار طولانی  هنوز هم پا بر جاست.

چیزی که در نهایت به شکل گیری اولیه ی این جهان رنگارنگ یعنی جزیره هرمز  موجب شد اولین باران این منطقه بود که با بارش خود نمک رویین را شست و سنگ هایی رنگارنگ را پدید آورد. این جزیره  بسیار خاص و زیبا دارای جاذبه هایی چون ساحل سرخ، دره مجسمه، دره سکوت، دره رنگین کمان و … است.

 

دره رنگین کمان

دره رنگین کمان

 

علت نام گذاری دره رنگین کمان

 

 علت نام گذاری و شهرت جاذبه دیدنی دره رنگین کمان، کوه های اطراف این دره است که به رنگ های زرد، سفید، قرمز، نارنجی، قهوه ای و حتی سبز و طلایی دیده می شود. علت رنگارنگ بودن این کوه ها بخاطر خاک موجود در این کوه هاست که مواد غنی و املاح معدنی و کانی های موجود در آن ها این رنگ های متنوع را به وجود آورده است. این خاک ها مصارف دارویی و حتی خوراکی دارند، به خصوص در تهیه ادویه ی این منطقه.

 این دره خیال انگیز و رویایی برای گردشگران به مانند دنیایی رنگارنگ و غیر واقعی می ماند که انگار که از جهانی دیگر است.

 

دیگر شگفتی های دره رنگین کمان

 

 یکی دیگر از شگفتی ها و جاذبه دره رنگین کمان یک سنگ بسیار جالب و بزرگ است که به دست های رو به آسمان شهرت دارد که در هنگام بارندگی آب از میان شکاف ها موجود در این سنگ عبور می کند.

سوغاتی گران بهای این منطقه بی شک خاک آن است ، که ارزش اقتصادی ویژه ایی برای مردمان آن نیز دارد . این خاک  به مدت چندین سال به کشور های جهان ، به منظور استفاده در صنایع آرایشی، سرامیک و … صادر می شد؛ اما امروزه به دلیل از بین رفتن درصدی از خاک این منطقه صادرات آن بسیار محدود شده است.

بهترین زمان برای سفر به دره رنگین کمان و باقی مناطق جنوبی کشور فصل های پاییز و زمستان می باشد؛ زیرا در این فصول دمای هوا بسیار پایین تر و خنک تر می باشد.

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر