ورود ثبت اقامتگاه

دره جنگلی مکیدی کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

دره جنگلی مکیدی کجاست؟

 

قبل از پاسخ پرسش دره جنگلی مکیدی کجاست؟ باید بدانید روستا و پارک جنگلی نیز به همین نام در این دره وجود دارد. دره مکیدی، دره‌ای در جنگل‌های ارسباران است که به بهشت می‌ماند. دره مکیدی در ارسباران هزار رنگ، با حیات وحش بکر، کوه‌های سرسبز، جنگل و مراتع زیبا، چشمه سارهای فراوان، آب و هوای مطبوع نماینگر شکوه و عظمت جنگل‌های ارسباران است. این مکان یکی از مکان‌های محبوب گردشگران استان آذربایجان شرقی است. «مکیدی خانلری» اشاره به خان نشین بودن این روستا داشته است. با سایت جاده همراه باشید تا بدانیم دره جنگلی مکیدی کجاست؟ و چه ویژگی‌هایی دارد.

 

دره مکیدی

دره مکیدی، دره‌ای در جنگل‌های ارسباران است که به بهشت می‌ماند.

 

موقعیت جغرافیای دره مکیدی

 

دره مکیدی در شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. قسمت‌های غربی شهرستان کلیبر را انبوه درختان و جنگل فرا گرفته است. دره مکیدی به مکیدی دره سی نیز شهرت دارد. دره سی به معنی «دره قلعه» است. این نام بخاطر وجود «قلعه بابک» یا قلعه جمهور در نزدیکی این منطقه، گذاشته شده است. گونه‌های گیاهی کمیاب و زیستگاه پرندگان کمیاب سیاه خروس در این منطقه ویژگی ارزشمندی محسوب می‌شود. کوه‌های قره داغ و این منطقه از جنگل‌های ارسباران به ثبت یونسکو نیز رسیده‌اند. در ایران نیز این منطقه با عنوان موزه حیات وحش معرفی می‌شود.

 

پارک جنگلی مکیدی

 

دره جنگلی مکیدی در قسمت جنوبی کوه‌های جاویدان قرار دارد. دسترسی به پارک جنگلی مکیدی بعد از عبور از روستای شجاع آباد، هجران دوست، آغویه و علی آباد در راه آسفالت قلعه بابک امکان پذیر خواهد بود. کمپ دره مکیدی و کمپ آینالو از جمله استراحتگاه‌های محبوب استان می‌باشد. پارک جنگلی مکیدی در کنار رود ارس از قلعه دره سی تا جنگل‌های آینالو کشیده شده است. کمپ قلعه دره سی در جنوب غربی کلیبر از موقعیت مناسبی برای پذیرایی از گردشگران برخوردار است. یکی از سخت‌ترین مسیر‌های صعود به قلعه بابک، همین دره می‌باشد. دره‌ای جنگلی که طبیعت، سبزی، خرمی ‌و آبشارها و چشمه‌های جوشان کوهستان جمهور را به آن به ارمغان بخشیده است. وجود پرندگان کبک و انواع پرندگان شکاری مانند شاهین‌ و آواز پرندگان خوش الحان و حیواناتی نظیر خرس، روباه، کل و بز و… در این منطقه یکی از آرامش بخش‌ترین صحنه‌ها را رقم خواهد زد.

انواع گیاهان دارویی و صنعتی مانند آویشن، کهلیک اوتی، شیرین بیان، بومادران و میوه‌های چون گردو، فندق، تمشک و زغال اخته در این منطقه به وفور یافت می‌شود. هرساله جشنواره زغال اخته و جشنواره گردو در قلعه دره سی شهرستان کلیبر در راستای معرفی جاذبه‌های گردشگری منطقه برگزار می‌شود. در این جشنواره‌ها آش زغال‌آخته پخته می‌شود.

 

جنگلی مکیدی

دره جنگلی مکیدی در قسمت جنوبی کوه‌های جاویدان قرار دارد.

 

قلعه بابک

 

یک دژ تاریخی در ارتفاعات ارسباران در سمت جنوب غربی کلیبر قرار دارد. این قلعه تاریخی که قدمت ساخت آن به پادشاهی ساسانیان باز می‌گردد، قلعه بابک نام دارد. بابک خرمدین از مبارزان با خلفای عباسی بوده است. هتل بابک در کمپ قلعه بابک بعد از دره سی قرار دارد و تنها هتل دره مکیدی می‌باشد. مسیر کوهپیمای و کوه نوردی دره سی تا قلعه بابک حدود سه ساعت است. البته مسیر جیپ رو نیز دارد و می‌توان با پرداخت هزینه به اول مسیر رسید. مسیر پیاده روی تا قلعه و بالا رفتن از پله‌های ورودی آن نیز یک ساعت به طول می‌انجامد. این مسیر محل ییلاق عشایر شاهسون است. در تابستان‌ها این عشایر به این منطقه کوچ می‌کنند. بدون شک تجربه‌ی همنشینی با این عزیزان و دوشیدن شیر دام‌ها، پختن نان و آش دوغ و خوردن شیر و ماست و سرشیر محلی تجربه‌ی بی نظیری خواهد بود.

 

منطقه مکیدی

این قلعه تاریخی که قدمت ساخت آن به پادشاهی ساسانیان باز می‌گردد، قلعه بابک نام دارد.

 

آینالو

 

در بخش خداآفرین کلیبر، منطقه بکر آینالو قرار دارد. این منطقه بکر به جهت حفاظت بیشتر حیات وحش منطقه محافظت شده است. منطقه آینالو در ۴۵ کیلومتری کلیبر از جنگل‌های سرسبز و مراتع وسیع پوشیده شده است. یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه، عمارت آینالو مربوط به دوره ی قاجاری است.

 

منطقه مکیدی

در بخش خداآفرین کلیبر، منطقه بکر آینالو قرار دارد.

 

مسیر دسترسی

 

دره و پارک جنگلی مکیدی در هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. در فصل پاییز درختان درهم تنیده‌اش هزار رنگ دارد. گیاهان رنگارنگ و پرآبی رودخانه‌ها در کنار کوه‌ها و مراتع زیبا در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر دیدنی است. تهران با دره جنگلی مکیدی ۸۰۳ کیلومتر فاصله دارد. برای رسیدن به این منطقه از دو راه می‌توان اقدام نمود. مسیر اول از آزادراه تهران کرج و رفتن به زنجان و سپس استان آذربایجان شرقی ممکن خواهد بود. مسیر دوم نیز از آزادراه همدان ساوه و جاده ابهر زنجان خواهد بود. برای رسیدن به تبریز می‌توان از هواپیما، قطار و اتوبوس نیز بهره برد. از تبریز به سمت کلیبر اتوبوس وجود دارد. از تبریز با کمک تابلوهای راهنما می‌توان وارد جاده‌ی اهر کلیبر شد. فاصله تبریز تا کلیبر ۱۹۹ کیلومتر و فاصله تبریز تا مکیدی دره سی ۲۲۴ کیلومتر است.

برای اقامت در این منطقه می‌توانید، از اقامتگاه‌ها و آلاچیق پارک جنگلی مکیدی و آلاچیق‌های عشایر کلیبر استفاده نمایید. در کمپ بابک امکان برپایی چادر نیز وجود دارد. امکانات پارکینگ، سرویس بهداشتی و بوفه در پارک جنگلی دره مکیدی آسودگی بیشتر را فراهم آورده است.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان آذربایجان شرقی منطقه کلیبر

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر