ورود ثبت اقامتگاه

درفک کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

درفک کجاست؟

 

 بهتر است قبل از اینکه پرسش درفک کجاست؟ پاسخ داده شود، در مورد معنی درفک اطلاعاتی کسب کنیم. درفک، سرزمین مه و خورشید از دو واژه محلی دال و فک آمده است. زبان محلی این منطقه تلفیقی از زبان‌های تالشی، گیلکی، کردی و بلوچی است. دالفک یا دلفک به معنای «آشیانه عقاب» می‌باشد. به راستی منظره بکر و دست نخورده، طبعتی زیبا در میان ابرهای مه آلود محل عبور فرشتگان را فراهم می‌آورد. اینجا سرزمین قوم دربیک است. قومی ‌که در کنار دریای مازندران سکونت داشته‌اند. دشت وسیع درفک یکی از جذاب‌ترین زیستگاه‌های گیاهی و جانوری ایران است که به بام استان گیلان شهرت دارد. قله درفک بر فراز آتشفشان غیر فعال در رشته کوه البرز مرکزی است. با سایت جاده همراه باشید تا با این روستای بی‌نظیر ییلاقی بیشتر آشنا شوید.

 

قله درفک

درفک، سرزمین مه و خورشید از دو واژه محلی دال و فک آمده است.

 

موقعیت جغرافیای درفک

 

برای پاسخ پرسش درفک کجاست؟ به بررسی درفک در نقشه می‌پردازیم. روستای ییلاقی درفک در استان گیلان است. منطقه‌ی کوهستانی بین رودبار و سیاهکل که با دیلمان و عمارلو و خورگام همسایه است. روستاهای زیبای دشت ویل، توتکابن، سندس و روستای راجعون در ارتفاعات درفک قرار گرفته‌اند. روستاهای که منظره دشت و جنگل را باهم دارند و برای اقامت درفک مناسب هستند. منطقه درفک با رودبار ۳۵ کیلومتر فاصله دارد و بعد از عبور از رستم آباد می‌توان وارد مسیر درفک شد. بخش ییلاقی درفک پر از درختان سرسبز و پوشش گیاهی گزنه است. منطقه جنگلی که درختانش را مه در آغوش می‌گیرد. حیوانات اهلی و وحشی مثل خرگوش، گوزن، روباه و پلنگ و… بر بکر بودن منطقه می‌افزاید.

 

جاهای دیدنی درفک

 

منطقه درفک برای طبیعت‌گردانی که با چادر زدن از آرامش طبیعت لذت می‌برند، بسیار مناسب است. اقامت‌های بوم گردی و کلبه‌های سنگی نیز محل‌های مناسبی برای اقامت درفک هستند. در پاییز هزار رنگ، منظره زیبای پیش‌رو در میان ابرهای غلیظ به مانند بهشت می‌ماند. منطقه درفک با کوهستان‌های مرتفع، رودخانه‌های خروشان، آبشارهای بلند و غارهای عجیب و غریب هم شناخته می‌شود. در مسیر رسیدن به قله درفک، سیاه دره، چشمه جیرونی و گردنه پهن دژ قرار دارد. در این فاصله درختچه‌های سیب جنگلی، ازگیل، خرمالوی وحشی و آلوچه بر زیبایی طبیعت وحش منطقه افزوده است.

 

قله درفک

منطقه درفک برای طبیعت‌گردانی که از چادر زدن در طبیعت لذت می‌برند، بسیار مناسب است.

 

قله درفک

 

قله‌ای با ارتفاع ۲۷۰۰ متر که در بین کوه‌های منجیل، کوه‌های پیشکوه، رشته کوه‌های تخت سلیمان و دره سه هزار تنکابن قرار دارد. این کوه در ۵۰ کیلومتری گیلان و ۳۰ کیلومتری رودبار است و دیواره بزرگ ۵۰۰ متری و یخچال دهانه آتشفشانی از جاذبه‌های دیدنی این کوه است. یکی از ویژگی‌های که این کوه دارد، پوشش جنگلی این کوهستان است. درختانی که قدمت چند صد ساله دارند و تا بلندای قله کشیده شده‌اند. در زمستان‌ها عبور از این پوشش جنگلی که مه غلیظ آن را فرا می‌گیرد، با خطر همراه خواهد بود. در این منطقه حیوانات وحشی نیز حضور دارند. بنابراین در برنامه‌ریزی سفر خود همراه بودن با جمع  و تور را قرار دهید. روستاهایی در دامنه این کوه  قرار دارند، که بر زیبایی منطقه می‌افزاید. وجود زمین‌های کشاورزی و گله‌ی دام‌ها منطقه به ویژه در بهار و تابستان‌ها منظره‌ی بی‌نهایت باصفایی را بوجود می‌آورد. این کوه بر اقلیم منطقه نیز تاثیرگذار است و مانع از خروج بخار دریای خزر می‌شود. به همین جهت در میزان بارش سالیانه استان گیلان تاثیرگذار است.

 

قله درفک

این کوه در ۵۰ کیلومتری گیلان و ۳۰ کیلومتری رودبار است.

 

 مسیر قله درفک با ماشین

 

برای صعود به قله درفک دو مسیر وجود دارد. مسیر اول که با عنوان جبهه‌ی شرقی شناخته می‌شود، از مسیر سیاهکل، دیلمان، روستای شاه شهیدان و اربناب عبور می‌کند. مسیر جبهه‌ی غربی نیز از دو مسیر امکان پذیر خواهد بود. بعد از عبور از رستم آباد و روستای توتکابن می‌توان مسیر لارنه یا روستای راجعون را درپیش گرفت و سپس به درفک رسید. مسیر آفرود درفک نیز از پستی و بلندی‌های مناطق رسی، جنگلی و کوهستانی عبور می‌کند. بسیاری مسیر کوه نوردی و کوه پیمایی قله درفک را با تورهای آفرود سواران ترکیب می‌کنند. به طور کلی درفک یکی از بهترین مناطق برای آفرود سوران است. صعود به این قله در زمستان‌ها که سخت و پربارش است، مشکل خواهد بود.

 

قله درفک

درفک یکی از بهترین مناطق برای آفرود سوران است.

 

غار یخی درفک

 

در روی قله درفک یک غار یخی قرار دارد. این غار دهانه بسیار تنگی دارد و وارد شدن به آن تنها برای کوهنوردان و یخ نوردان حرفه‌ای امکان پذیر خواهد بود. غار یخی درفک در منطقه شکار ممنوع شهرستان رودبار ۱۰۰ متر طول دارد. این غار در بین ارتفاعات شهرستان رودبار و جنگل‌های رودخانه‌های سفید رود و فیرارود قرار گرفته است. این غار به سبب قرار گیری در ارتفاع ۲۴۰۰ متر از سطح دریا منجر به ایجاد منطقه‌ای سرد و برف گیر در فصول سرد سال شده است. جمع شدن برف در این غار باعث ایجاد یخچال طبیعی و  تامین آب شرب منطقه شده است. عشایر و چوپانان این منطقه در کاسه قله با شکستن این یخ‌ها دام‌های خود را سیراب می‌کنند. غار آهکی نوچاه که دهانه آن مسدود شده است، در نزدیکی این غار قرار دارد.

 

مسیر دسترسی به درفک

 

در تکمیل پرسش درفک کجاست؟ باید به مسیر دسترسی به آن پرداخته شود. فاصله تهران تا درفک ۳۲۱ کیلومتر است و رسیدن به درفک از آزادراه قزوین رشت امکان پذیر خواهد بود. بعد از عبور از رودبار و رستم آباد باید به روستای شیرکوه حرکت نمود. این امر بعد از عبور از جاده‌ی توتنکابن و پل سفیدرود امکان پذیر است. اکنون جنگل‌های بی‌نظیر درفک پیش‌روی شما خواهد بود. فاصله رشت تا درفک ۹۵ کیلومتر است. ییلاق بکر دیلمان در فاصله ۲۶ کیلومتری و فاصله زمانی یک ساعت و نیمی ‌درفک است. رسیدن به دامنه‌های شمالی درفک از مسیر امام زاده‌هاشم می‌باشد. نرسیده به کاروانسرای لات با خارج شدن از فرعی سمت راست به مقصد خود خواهید رسید.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان گیلان منطقه دیلمان

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر