ورود ثبت اقامتگاه

جنگل راش کجاست؟

دسته‌بندی: وبلاگ جاده

جنگل راش کجاست؟

جنگل راش، یکی از زیباترین جنگل‌های ایران است که در روستای سنگده استان مازندران و در دامنه‎ قله خرونرو قرار گرفته است. جنگل راش با درخت‌های سر به فلک کشیده و پر شاخ و برگ خود، از جذاب‌ترین مقاصد برای جنگل‌نوردی و پیاده‌روی یکروزه است. این جنگل پوششی متراکم و متنوع از انواع درخت‌ها دارد. راش‌ از غنی‌ترین درختان در جنگل‌های جهان بشمار آمده و عمر این درخت‌ها به ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال می‌رسد. درخت راش در جلگه تقریبا نایاب و در استان گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا یافت می‌شود. جنگل راش وسیع‌ترین و گسترده‌ترین گونه‎ درختی جنگل‌های کوهستانی شمال ایران به شمار می‌رود.

 

جنگل راش

جنگل راش

 

چرا جنگل راش مهم است؟

جنگل‌ راش با درختان گوناگون و متنوع، بخشی از جنگل‌های هیرکانی شمال ایران را تشکیل می‌دهد. جنگل‌های بی‌نظیر هیرکانی با قدمتی بالغ بر ۴۰ میلیون‌ سال از ارزشمندترین جنگل‌های جهان بوده و از آن بعنوان موزه‎ی طبیعی یاد می‌شود. این جنگل‌ها در سال ۲۰۱۹ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. از انواع درخت‌های موجود در جنگل راش می‌توان راش، توسکا، افرا، انجیری، بلوط، ملج و… را نام برد. ارتفاع درخت‌های راش تا ۴۰ متر هم می‌رسد.

 

چگونه به جنگل راش برویم؟

روستای سنگده در ۲۰۰ کیلومتری تهران و ۸۰ کیلومتری ساری قرار گرفته است. این روستا در نزدیکی شهرهای سمنان، ساری و تهران قرار دارد. برای رسیدن به روستای سنگده از تهران در جاده‎ فیروزکوه به سمت پل سفید حرکت کرده تا به روستای سنگده برسید. از روستای سنگده تا ابتدای مسیر جنگل‌نوردی راش جاده خاکی قرار دارد که می‌توانید آن را با ماشین‌های محلی طی کنید. بهترین زمان برای بازدید از جنگل زیبای راش، ابتدای بهار تا اوایل دی ماه است. پاییز و بهار زیباترین فصل‌های بازدید از این جنگل است. دسترسی به این جنگل در زمستان راحت نیست و تنها با تجهیزات خاص امکان‌پذیر است.

 

جنگل راش

جنگل راش

 

نکته آخر: در حالیکه از مناظر بی‌نظیر جنگل راش لذت می‌بریم، مراقب زیبایی‌های این میراث طبیعی باشیم. در سفرهای طبیعت‌گردی کیسه زباله همراه داشته و سفر مسئولانه را فراموش نکنیم.

 

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان مازندران

0/100
0 Review
5 stars 0
4 stars 0
3 stars 0
2 stars 0
1 star 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر

سحر کرمی

واقعا جنگل راش خیلی قشنگه، مخصوصا در پاییز.

غزال محب اهری

باهاتون موافقیم 🙂