ورود ثبت اقامتگاه

جاهای دیدنی یزد

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

جاهای دیدنی یزد

شهر یزد با نام‌های دیگری از جمله شهر بادگیرها، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌‎ها، شهر شیرینی، شهر قنات نیز شناخته می‌‎شود. این شهر تاریخی در جهان نیز مشهور است و این شهرت به دلیل ثبت بافت تاریخی شهر یزد به عنوان یکی از میراث جهانی در سازمان یونسکو است. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاذبه ‎های گردشگری شهر یزد بیشتر آشنا شویم.

 

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای معماری ایران است. این مسجد حدود ۱۰۰ سال و در طول ۳ دوره‎ی تاریخی ساخته شده است. چیزی که باعث شده این مسجد به نسبت دیگر مساجد ایران تفاوت داشته باشد خوابیدگی گنبد، سردر بلند و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصر به ‌فرد آن است که بسیار چشمگیر و زیباست.

 

جاهای دیدنی یزد

مسجد جامع یزد یکی از شاهکارهای معماری ایران است.

 

میدان وقت الساعت

میدان وقت الساعت یکی از قدیمی‎‌ترین برج‎‌های ساعت ایران و جهان است. ساخت این برج ساعت به زمان قاجار باز می‌‎گردد. طاق و قوس‌‎ها، تزیینات آجری و کاشی کاری‌‎های منقوش به خطوط آیات، زیبایی خاصی را در آن ایجاد کرده است. ساخت این برج ساعت توسط ابوبکر از ساعت سازهای ماهر شهر یزد انجام شده است و امروز به عنوان یکی از جاذبه‎ های ارزشمند ایران به شمار می‎‌رود.

 

میدان امیر چخماق

یکی از جاذبه‎ های دیدنی شهر تاریخی یزد میدان امیر چخماق است. قدمت این میدان به قرن نهم هجری و زمان حکومت تیموریان باز‎ می‌‎گردد. میدان امیر چخماق توسط امیر جلال الدین چخماق ساخته شده است. میدان امیر چخماق یا به گویش مردم یزد “میر چخماق” محلی برای گردهمایی مردم یزد بوده است.

 

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد از جمله باغ‌های ایرانی است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. گفته می‌‎شود بادگیر باغ دولت آباد یزد، بلند‎ترین بادگیر جهان است. باغ دولت آباد از نظر معماری بسیار ارزشمند است. قدمت این باغ ۲۶۰ سال است. زمانی که وارد این باغ می‌‎شوید احساس نمی‌کنید که در شهر کویری یزد هستید، بوی گل و گیاه تمام فضای این باغ را پر کرده است.

 

خانه لاری‌‎ها

خانه‎ی لاری‌‎ها یکی دیگر از جاذبه ‎های شهر یزد است که قدمتی حدود ۱۵۰ سال دارد. در حدود ۲۷۰ سال پیش لاری‎‌ها از لار در استان فارس به شهر یزد به منظور تجارت آمدند و در مناطق مختلف این شهر ساکن شدند. حاج محمد ابراهیم لاری در حدود ۱۵۰ سال پیش این خانه‎ زیبا را در شهر یزد بنا کرد.

 

آب انبار شش بادگیر یزد

آب انبار شش بادگیر یزد یکی از آب انبارهای شهر یزد از بین ۷۵ آب انباری است که ۱۸۰ سال پیش در دوره‎ی قاجاریه ساخته شدند. این بنا به شکل ۸ وجهی ساخته شده و دلیل آن این بوده که با شرایط اقلیمی و جهت باد در این منطقه کویری سازگار باشد. این آب انبار یکی از بزرگترین آب انبارهای شهر یزد است که حجم آن بالغ بر ۲۰۰۰ متر مکعب است. این آب انبار دارای ۲ خروجی، یکی برای زرتشتیان و یکی برای مسلمانان است.

 

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

مدرسه‎ ضیائیه بیش از هفتصد سال پیش محلی برای تدریس بوده است. ضیائیه میزبانی مجالس بحث و بررسی بزرگان و علما را بر عهده داشته است. عده‎‌ای از تاریخ نویسان معتقدند به دلیل حمله‎ اسکندر مقدونی به ایران و سیل تبعیدیان اسکندر به یزد از دلایل نامگذاری این مکان به زندان اسکندر است.

 

ساباط و بادگیر

شهر تاریخی یزد به سبب داشتن تعداد بسیار زیادی بادگیر به شهر بادگیر‌ها معروف است. از بادگیر‌ها که بگذریم به کوچه‌هایی می‌‎رسیم که سقفی بر فراز خود دارند تا ساکنان و میهمانان شهر را از گزند بارقه‎‌های سوزان خورشید کویر در امان دارند. گاه در گوشه و کنار این ساباط‎‌ها سکوها‌یی برای استراحت وجود دارد تا رهگذران برای لحظه‎‌ای بر روی آن بنشینند و خستگی را از تن به در کنند.

 

نخل امیرچخماق

نخل امیر چخماق یکی از دیدنی‌‎ترین جلوه‎‌های شهر یزد است. این نخل دارای قدمت ۴۵۰ سال بوده و به عنوان یکی از قدیمی‌‎ترین نخل‌‎های ایران به شمار می‌‎رود. نخل امیر چخماق یکی بزرگترین نمادهای شهر یزد است که توسط اهالی شهر در مراسم سوگواری محرم مورد استفاده قرار می‌‎گیرد.

 

آتشکده‎ی زرتشتیان یزد (ورهرام)

آتشکده‎ زرتشتیان که به آتشکده‎ ورهرام نیز مشهور است محلی برای نگهداری آتش مقدس زرتشتی و نیایشگاهی برای زرتشتیان است. آتش درون آن ۱۵۰۰ سال است که روشن مانده و بازدیدکنندگان آن می‌‎توانند از پشت شیشه این آتش مقدس را تماشا کنند.

 

برج خاموشان (دخمه‎ زرتشتیان یزد)

یکی دیگر از جاذبه‎ های دیدنی یزد برج خاموشان، برج سکوت و یا دخمه‎ زرتشتیان یزد است. برج خاموشان بر روی یک کوه رسوبی به نام کوه دخمه قرار گرفته و محلی برای عبادت زرتشتیان بوده است. این برج، مکانی است که زرتشتیان اجساد مردگان خود را در آنها دفن می‌‎کردند تا پرندگان بتوانند به این اجساد دسترسی داشته باشند.

 

جاهای دیدنی یزد

یکی دیگر از جاذبه‎ های دیدنی یزد برج خاموشان، برج سکوت و یا دخمه‎ زرتشتیان یزد است.

 

برج و باروی قدیم شهر

برج و باروی شهر یزد برای دفاع و حفظ جان ساکنان شهر از هجوم غارتگران و دشمنان ساخته شده است تا در مقابل هر گونه حمله‌‎ای در امان باشند.

 

بقعه‎ دوازده امام

در محله‎ فهادان بنایی از دوره‎ی سلجوقیان باقی مانده که به آن بقعه‎ دوازده امام می‎‌گویند. این بنا، بر اساس اسناد تاریخی و شناسنامه‎‌ای، قدیمی‌‎ترین بنای یزد است و از نظر سبک بنا و نقش و نگار و کتیبه‎ کوفی رنگی، اهمیت خاصی در معماری اسلامی دارد.

 

موزه‎ آب یزد

شهر یزد به دلیل واقع شدن در منطقه‎ کویری، همواره با مشکل آب روبرو بوده است. به همین دلیل قنات‎‌های بسیاری در این شهر ساخته شده است. موزه‎ آب از جمله جاذبه‎ های دیدنی شهر تاریخی یزد است. این موزه در یکی از خانه‌‎های قدیمی یزد و در نزدیکی میدان امیر چخماق واقع شده است. در این موزه با سرگذشت قنات و ذخیره‎ آب در ایران کم آب آشنا می‌‎شوید.

 

عمارت بوستان ناجی

بوستان ناجی از باغ‎‌های مشهور یزد در دوران قاجار است. عمارتی در میان این بوستان وجود دارد که یک تالار با بادگیر، دو اتاق و بخش‌های مختلف دیگری دارد. این عمارت و باغ با کاربری مسکونی از املاک شخصی به نام ناجی بوده است. این بوستان در مسیر قنات نجف آباد واقع شده است.

 

عمارت قصر آینه (موزه‎ آینه و روشنایی)

این عمارت در سال ۱۳۲۰ به شکل یک مهمان‌سرای خصوصی ساخته شده است و بعد از انقلاب در سال ۱۳۷۷ به موزه تبدیل شد.

 

خانه‎ تهرانی‌ها

از دیگر جاذبه های شهر یزد خانه تهرانی‌هاست، که متعلق به یکی از تجار ایرانی است. خانواده‌ای تهرانی حدود ۲۵۰ سال پیش در این خانه زندگی می‌کردند و از تجار فرش در یزد بودند. زیبایی این خانه به اندازه‌ای است که تا مدت‌ها به عنوان کنسولگری اقتصادی برخی کشورهای اروپایی مورد استفاده بود. ساختمان این هتل دارای حیاط اصلی، نارنجستان و عمارت کلاه فرنگی، سه بادگیر زیبا، تالار بزرگ، چاه خانه، سرداب زیبا و فعال، هشتی و پشت بامی بزرگ و مشرف به بافت تاریخی یزد است.

 

بازار و حمام خان

بازار و حمام خان یزد ، مجموعه‌ای زیبا و قدیمی از بازار خان و حسینیه و آب انبار و حمامی مجاور آن است. ساخت این مجموعه زیبا در شهر یزد به زمان ناصرالدین شاه باز می‌گردد. بازار خان به عنوان طولانی‌ترین و عریض‌ترین بازارهای شهر یزد شناخته شده و مصالح به کار رفته در آن خشت و گل است.

 

خانه ملک التجار

خانه دیگری که قدمت آن حدود ۱۲۰ سال بوده و متعلق به حاجی علی اکبر شیرازی از تجار باسابقه یزد است. این خانه از اتاق‌های متعددی تشکیل شده که هر یک ویژگی خاص خود را دارند. بر دیوار و سقفِ اکثر اتاق‌ها نقاشی‌هایی تماشایی به چشم می‌خورد که اثر هنرمندانی از شیراز است. گفته می‌شود کشیدن نقاشی‌ها ۱۰ سال به طول انجامیده است. این ساختمان به عنوان مکانی برای اقامت گردشگران مورد استفاده قرار گرفته و لقب اولین هتل خشتی جهان را به خود اختصاص داده است.

 

میدان مارکار

میدان مارکار و ساعتی که درست در مرکز ایران قرار گرفته است. ساعت فردوسی، ساعت شهر بزرگی که در میدان مارکار یزد قرار دارد و در کنار مجموعه دیگری از مارکارها مثل دبیرستان و پرورشگاه است. این بناها به هزینه شخصی یک زرتشی ساخته شده و در اختیار عموم مردم قرار گرفته است.

 

زیارتگاه چک چک

زیارتگاه چک چک یا چک چکو از جاذبه های معروف یزد است. این زیارتگاه در بین زرتشتیان به پیر سبز نیز معروف است. چک چک در کوهی زیبا، در حدود ۵۲ کیلومتری شهر یزد قرار گرفته است. زرتشتیان هر سال از روز ۲۴ خرداد ماه به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌‌پردازند. از مراسم ویژه چک چک خواندن اوستا و نیایش اهورامزدا، پختن نوعی آش و غذاهای دیگر برای نذورات و دستگیری از مستمندان است. هر سال جشن مهرگان در این زیارتگاه برگزار می‌‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان گرد هم می‌‌آیند.

 

جاذبه های معروف یزد

زیارتگاه چک چک یا چک چکو از جاذبه های معروف یزد است.

 

خانه رسولیان یزد

خانه رسولیان از خانه‌‌های تاریخی دوره قاجار است که حدود ۱۱۰ سال قدمت دارد و جلوه‌‌ای از معماری سنتی و بومی ‌یزد است. این خانه در مرکز بافت قدیم شهر یزد در محله سهل بن علی قرار گرفته است. بنا شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است. بخش بیرونی از اتاق ارسی، حوضخانه، تالار، زیرزمین و بادگیر تشکیل شده است. بخش اندرونی که قسمت خصوصی خانه است شامل: اتاق‌های سه دری، پنج دری، بادگیر، تالار، کلاه فرنگی، ارسی و حیاط مشجر است. حد فاصل حیاط بیرونی و اندرونی، حمام خانه قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این اثر تاریخی دیدن کنید.

 

جاذبه های گردشگری اطراف یزد 

در ادامه به معرفی چند جاذبه مشهور در اطراف شهر یزد می‌پردازیم.

 

کاروانسرای عباسی 

کاروانسرای شاه عباسی میبد یزد از جمله کاروانسرهای سبک صفوی است که در میبد استان یزد واقع شده است. این بنا با شیوه معروف چهار ایوانی و با آجر ساخته شده است. ساختمان کاروانسرا شامل ساباط، ایوان‌های بیرونی، هشتی ورودی، حیاط مرکزی، حوضخانه و مهتابی و چهار هشتی زیبا و فضاهای سرپوشیده شرقی و غربی و یکصد ایوان و اتاق و اجاق برای استفاده کاروان‌ها و مسافران بوده است.

 

برج کبوتر خانه یزد

یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین کبوتر خانه‌ها در شهر میبد قرار دارد. قدمت برج کبوتر خانه میبد به زمان قاجار برمیگردد. این برج به شکل استوانه ساخته شده است. برج آن دارای پوشش گنبدی شش ضلعی بوده و دارای تزئینات آجری و گچی‌ست. آشیانه‌‌ها از مصالح کاهگل ساخته شده که در تابستان بسیار خنک و به شکلی‌ست که باد در فضای آن می‌وزد و برعکس در زمستان گرم و از وزش بادهای سرد محلی در امان بوده است.

 

یخچال خشتی میبد یزد

یکی از قدیمی‌ترین یخچال‌های استان یزد، یخچال خشتی شهر میبد است. قدمت بنا به دوران صفویه برمی‌گردد و در فاصله ۵۰ کیلومتری یزد، شهر میبد و در کنار راه کاروانسرا به چاپارخانه قرار گرفته است. این یخچال از خشت و گل ساخته شده و دارای چهار قسمت است که عبارتند از: دیواره‌های سایه انداز، حوض یخ بند، مخزن یخچال و گنبد. حوض یخچال میبد گلی و کم عمق است. مخزن آن نیز قیفی شکل بوده و در زمین رسی سختی کنده شده است. قطر دهانه این حوض ۱۳ متر و گودی آن ۶ متر است.

 

نارین قلعه (نارنج قلعه)

این بنا در زبان عامه به نارنج قلعه معروف است و یکی از مهمترین آثار تاریخی پیش از اسلام استان محسوب می‌شود. این دژ قدیمی برفراز تپه مشرف بر شهر میبد احداث شده، تمامی بنای آن از خشت و گل ساخته شده و معماری آن به شکل مطبق است. قدیمی‌ترین بخش بنا فضاهایی هستند که در دل زمین کنده شده و درگویش محلی به آنها «بوکن» گفته می‌شود و پایین‌ترین بخش آن را تشکیل می‌دهند.

 

ییلاق‌های میان کوه

ییلاق‌های میان کوه در شهرستان تفت قرار دارند. «ده بالا» معروف‌ترین وخوش آب و هوا ترین ییلاق یزد در این منطقه است. «طزر جان» روستای ییلاقی دیگری در مجاورت روستای ده بالا است که مسجد جامع آن  اهمیت خاصی دارد. دره‌های سرسبز، بنادک سادات، باقی آبادریا، فخر آباد ثانی آباد،… از دیگر ییلاق‌های مهم این منطقه است.

 

مسجد جامع فهرج

روستای فهرج در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در کنار راه اصلی یزد- بافق قرار گرفته است. از آثار تاریخی این روستا به یک قلعه باستانی، آب انبار قدیمی، مجموعه شهدا و مسجد جامع می‌توان اشاره کرد. مسجد جامع فهرج از بنای قدیمی و کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی است که متعلق به نیمه اول قرن اول هجری است. این بنا قدیمی‌ترین مسجدی است که در ایران و شاید در دنیا دست نخورده باقی مانده است. وجود شبستانی رو به قبله با هشت ستون، مناره گلی نه چندان بلند که راه پلکان بام مسجد از داخل این مناره به بام و سپس به بالای مناره منتهی می‌شود و استفاده از خشت و گل در ساخت آن از ویژگی‌های این بنا محسوب می‌شود.

 

غار شگفت یزدان

این غار باستانی در نزدیکی عقدا قرار دارد و از غارهای مقدس زرتشتیان است. راه ورودی غار صعب ودشوار است اما در داخل غار محوطه وسیعی است که گنجایش هزاران نفر را دارد. چندین حوض کوچک وبزرگ و آثاری از ساختمان در آن دیده می‌شود. در این جای دیدنی یزد خاکستر زیادی به چشم می‌خورد ونشان میدهد که سال‌های زیادی آتش مقدس را در این غارها محافظت می‌کردند.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان یزد

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر