ورود ثبت اقامتگاه

جاهای دیدنی اصفهان

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

جاهای دیدنی اصفهان

اصفهان شهری در مرکز ایران، جنوب تهران و پایتخت استان اصفهان است. این شهر به دلیل زیبایی‌ها و جاذبه‌های فراوانش به «نصف جهان» معروف است. اصفهان در سال ۲۰۰۵ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی انتخاب شد. از آنجایی که اصفهان مدت‌‎ها پایتخت سلسله‎ صفویان بوده است آثار تاریخی و باستانی بسیاری متعلق به این دوره و حتی دوره‎‌ ساسانیان در این شهر وجود دارد. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی اصفهان می‌پردازیم.

 

میدان نقش جهان (میدان امام)

یکی از جاهای دیدنی اصفهان میدان نقش جهان است. می‎‌توان گفت نقش جهان یکی از بزرگترین و زیباترین میدان‎‌های جهان محسوب می‌‎شود. این میدان با ۵۰۷ متر طول و ۱۵۸ متر عرض، چهار اثر تاریخی اصفهان از جمله مسجد شیخ لطف‌ الله، مسجد امام (شاه)، بازار قیصریه و کاخ عالی قاپو را در خود جای داده است. نقش جهان در دورانی که صفویان اصفهان را به عنوان پایتخت انتخاب کردند ساخته شده است. اطراف میدان نقش جهان، ۲۰۰ حجره‎ دو طبقه برای خرید وجود دارد.

 

جاهای دیدنی اصفهان

نقش جهان یکی از بزرگترین و زیباترین میدان‎‌های جهان محسوب می‌‎شود.

 

سی و سه پل

یکی از مشهورترین جاهای دیدنی اصفهان سی ‌و سه‌ پل یا پل الله‌ وردی‌ خان است که با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض، توسط الله‌ وردی‌ خان اوندیلادزه بر روی زاینده‌ رود و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده است. این پل محل برگزاری مراسم جشن آب‌ پاشان و همچنین مراسم خاج‌ شویان ارامنه اصفهان در دوره‎ صفویه بوده‌ است. در عصر صفوی، نوروز هفت شبانه ‌روز در کنار سی‌ و سه‌ پل جشن گرفته می‌‌شد. در این ایام سی‌ و سه‌ پل را چراغانی می‌‌کردند و بعضی‌ اوقات شاه‌عباس دستور گل‌ریزان این پل را می‌‌داد.

 

جاهای دیدنی اصفهان

در عصر صفوی، نوروز هفت شبانه ‌روز در کنار سی‌ و سه‌ پل جشن گرفته می‌‌شد.

 

پل خواجو

یکی از کم نظیر‌ترین معماری‌‎های دوران شاه عباس دوم  پل خواجو است که بر روی زاینده رود ساخته شده است. پل خواجو برای تنظیم جریان آب بنا شده است. در وسط این پل ساختمانی برای اقامت موقتی شاه و خانواده‌‎اش به نام بیگر بیکی بنا شد. زیر سقف طاق‌‎های آن نقاشی‌‎های بی نظیری وجود دارد که هنر و شکوه تمدن در آن دوران را نشان می‌‎دهد.

 

کاخ عالی قاپو

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان کاخ عالی قاپو است. عالی قاپو در میدان نقش جهان و رو به‌ روی مسجد شیخ لطف‌ الله قرار گرفته است. عالی قاپو یکی از شاهکارهای معماری دوران صفوی است. کاخ عالی قاپو در ۶ طبقه ساخته شده است و هر یک از طبقات تزئینات خاص خودش را دارد. «عالی قاپو» به معنی «سر در بلند» یا «درگاه بلند» است و این کاخ را می‌‌توان مدخل قصرهایی محسوب کرد که در عصر صفویه در محدوده‌ میدان نقش جهان ساخته شده‎‌اند. در طبقه‌ ششم این کاخ تالاری قرار گرفته که به آن اتاق صوت می‌‌گویند. این تالار به گونه‌‌ای ساخته شده که مانند استودیوی ضبط، طنین‌‌های اضافه را از صدا جدا کرده و اصوات را به شکل صاف به تمام قسمت‌‌های تالار می‌‌رساند. تمام نقاط این تالار با گچ‌ بری‌‌های زیبا به شکل جام و صراحی تزئین شده است.

 

عالی قاپو

عالی قاپو در میدان نقش جهان و رو به‌ روی مسجد شیخ لطف‌ الله قرار گرفته است.

 

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون مانند دیگر جاذبه‌های گردشگری اصفهان مربوط به دوران باشکوه صفوی است. در معماری چهلستون از تلفیق معماری چینی، ایرانی و فرنگی استفاده شده است. این کاخ شامل یک ایوان اصلی است که رو به شرق است. این ایوان شامل دو بخش است. یکی بر هجده ستون چوبی و بلند بنا شده است و دیگری بر چهار ستون که روی چهار شیر سنگی قرار گرفته‎‌اند.

 

چهلستون

در معماری چهلستون از تلفیق معماری چینی، ایرانی و فرنگی استفاده شده است.

 

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان یکی از جاهای دیدنی اصفهان و از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر اصفهان است. قدمت آن به قرن دوم هجری قمری می‌رسد. مسجد جامع اصفهان از لحاظ فنی، هنری و معماری دارای شهرت جهانی است و در فهرست میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۲ به ثبت رسیده است.

 

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در باغ بزرگ و بسیار زیبای نقش جهان قرار گرفته است. بنای اولیه‌ آن را شاه اسماعیل اول بنا نهاد. این عمارت هشت ضلعی است در دو طبقه ساخته شده و چهار نما دارد. هیچ یک از نماها همانند دیگری نیست. در وسط تالار عمارت، حوض هشت ضلعی از جنس مرمر قرار گرفته که به آن حوض مروارید می‌‌گویند. در و پنجره‌‌های آن نیز خاتم کاری شده و زیبایی عمارت را دو چندان کرده است.

 

منار جنبان

بنای منار جنبان به شکل یک بقعه و دو مناره است. ارتفاع هر یک از این مناره‌‌ها ۷/۵ متر بوده و چیزی که آنها را از سایر مناره‌‌ها متمایز کرده، متحرک بودن آنها است. با تکان خوردن یکی از مناره‌‌ها، هم مناره دیگر و هم کل ساختمان تکان می‌‌خورد. دلیل این پدیده مدت‌‌ها ناشناخته بود اما یکی از دلایل آن را می‌‌توان پدیده‌ای فیزیکی به نام «تشدید» یا «اثر دوپلر» نامید. این دو مناره شبیه هم و بسیار سبک هستند. تکان خوردن یکی روی دیگری اثر می‌‌گذارد.

 

کلیسای وانک

کلیسای وانک یا آمنا پرکیچ در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. کلیسای وانک در محله‎ جلفا اصفهان قرار گرفته است. این کلیسا دارای دو گنبد می‌‎باشد. این گنبدها به تقلید از سبک معماری ایرانی به شکل مدور ساخته شده‌‎اند. سقف‌‎ها و دیوارهای عبادتگاه کلیسای وانک با نقاشی‌‎های بسیار زیبایی پوشیده شده‌‎اند. این نقاشی‌‎ها همه روایت‌‎ها و تصاویری از انجیل هستند. در میان نقاشی‎‌های کلیسای وانک می‌توان به تصاویری از تولد عیسی مسیح و بهشت و جهنم اشاره کرد.

 

محله جلفا

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان محله‎ قدیمی جلفا است. محله‎ جلفا، خیابان سنگفرش شده و باصفایی است. می‌توان رفت و در یکی از کافه‎‌هایش نشست یا مجذوب نقاشی‌‎های دیواری کلیسای وانک شد.

 

بازار قیصریه

بازار قیصریه یکی از معروف‌ترین بازارهای تاریخی ایران است که به بازار شاهی نیز شهرت دارد. این بازار از سر در قیصریه شروع و به بازار چیت ‌ساز‌ها و از آنجا به بـازار دارالشفا منتهی می‌‌شود. سر در قیصریه، يكی از زيباترين نقاشی‎‌های مربوط به دوران صفويه را نشان می‌‎دهد. از اين سر در، وارد يكی از زيباترين بازارهای جهان می‌‎شويد. بازار قیصریه اصفهان در دوران صفويه مركز فروش كالاهای گران‌قيمت بوده است. نمايندگان شركت‌های خارجی در اين مكان حجره‌‎هایی داشتند. در وسط بازار محوطه‎ بزرگ مدور شکلی است کـه گنبـد زیبایی دارد و در طرف مغرب کاروانسرای با شکوه شاهی قرار گرفته که دو طبقه دارد و دارای تقریبا ۱۵۰ حجره است.

 

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله اصفهان شاهکاری دیگر از هنر و معماری صفویه است. شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان قرار دارد. بنایی زیبا با گنبد مدور و بی‌مناره‎ای که نقش و نگار ایرانی روی آن هنرنمایی می‌‎کند. این مسجد یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان است. مسجد شیخ لطف الله نه مناره دارد و نه شبستان یا صحن ورودی، اما رواق کاشی‌کاری شده‎ زیبایی دارد. طرح، رنگ، نقش و نورپردازی این مسجد کم نظیر است.

 

آتشگاه اصفهان

آتشگاه اثری باستانی و قدیمی است. آتشگاه اصفهان در بالای کوهی به نام آتشگاه قرار گرفته است. در قدیم آتشکده‌‎ها محل انجام مراسم مذهبی و حفظ و نگهداری آتش مقدس بوده‌‎اند. بنای آتشگاه استوانه‎‌ای شکل و خشتی است. هفت پنجره‎ بزرگ و یک در ورودی دارد. در طراحی آتشگاه به این نکته توجه شده است که آتش مقدسی که در آن افروخته می‎‌شود از بیرون قابل مشاهده باشد.

 

مسجد امام (مسجد شاه)

مسجد شاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز مشهور است و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شده است. مسجد شاه از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌ شمار می‌‌رود. این بنا شاهکاری از معماری در قرن یازدهم هجری است كه به دستور شاه عباس اول، توسط استاد علی اكبر اصفهانی احداث شده است . ارتفاع گنبد خارجی از كف مسجد ۵۰ متر است. کتیبه‌‎های مسجد توسط خطاطان و خوشنویسان مشهور دوران صفويه مزين شده‌‎اند. تمام سطوح جرزها و ديوارها، گنبد و مناره‌ها و طاق نماهای داخلی و خارجی مسجد از كاشی‌های هفت رنگ و معرق پوشيده شده‎‌اند. نقوش اين كاشی‌كاری‌ها «گل و بوته‌‎ها» به صورت مجرد و رمزی است.

 

زاینده رود

یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان رودخانه‎ زاینده رود است. زاینده‌ رود مهم‌ترین‌ رودخانه‌ مركز فلات‌ ایران‌ است‌. طول‌ این‌ رودخانه‌ حداكثر ۴۲۰ کیلومتر و عرض‌ مسیر آن‌ از ۱۰ تا ۲۰ متر در دره‌‌ها و تا ۸۰۰ متر در شهر اصفهان متفاوت‌ است‌. از ابتدا تا انتهای‌ مسیرزاینده‌ رود، بیشه‌ زارهای‌ سرسبزی‌ در سواحل‌ آن‌ وجود دارند كه‌ در زیبایی‌، طراوت‌ و لطافت‌ آب‌ و هوا و چشم‌ اندازهای‌ پیرامون‌ رودخانه‌ بسیار موثر هستند.

 

مدرسه چهار باغ

مدرسه‎ چهار باغ اصفهان به مدرسه‎ مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز مشهور است. این مدرسه آخرین بنایی است که در عصر حکومت صفوی ساخته شده است. چهار باغ یکی از مدارس ویژه‌ علوم دینی بوده است. این بنا با ویژگی‌‌های چشم‌ گیرش زیبایی تمام و کمالی دارد. گره چینی‌‌ها و کاشی‌کاری‌‌ها تا تمام طرح و نقشی که در تزئینات بیرونی و داخلی این بنا و حجره‌‌های آن انجام شده است همگی باعث شده‎‌اند تا اثری ماندگار در اصفهان ساخته شود.

 

آکواریوم اصفهان

بزرگ‌ترین آکواریوم خاورمیانه با مساحت ۳۵۰۰ متر در کنار پارک ناژوان اصفهان واقع شده است و ۳۵ متر طول دارد. آبزیان این آکواریوم حدود ۵۰۰۰ نوع هستند. بیش از ۳۰۰ گونه از ماهی‌‎های پنج قاره‎ جهان در این آکواریوم دیده می‎‌شوند. برخی از آنها از خطرناک‌ترین، نادرترین و عجیب‎‌ترین گونه‎‌ها هستند. همچنین جالب است بدانید که در این آکواریوم ۶ نوع کوسه زندگی می‌‌کنند.

 

کوه صفه

کوه صفه در جنوب اصفهان قرار داد. کوه صفه در حقیقت یکی از نمادهای شهر اصفهان است و از بالای آن کل شهر پیدا است. پارک کوهستانی صفه یکی از مکان‌‎های طبیعی و تفریحی اصفهان بوده که تله‌کابین نیز دارد. در این پارک دو خط تله‌کابین وجود دارد که خط اول آن دارای ۵۰ کابین ۴ نفره بوده و از روی بزرگراه صفه تا بالای گردنه‎ باد بالا می‎‌رود. صفه طبیعت بکری دارد. پر درخت و سرسبز است و برای پیاده روی محل بسیار مناسبی است. کوه صفه دارای رستوران، کافه و سالن بولینگ است.

 

خیابان چهار باغ عباسی

یکی از بهترین مسیرهای پیاده روی در طول شهر اصفهان خیابان چهارباغ است. خیابانی که سراسر آن پر از درختان سبز و زیبا است. چهارباغ عباسی از سی و سه پل شروع شده و به سمت شمال شهر می‌‌رود. بعد‎ها چهار باغ دیگری در ادامه ساخته شد که به چهار باغ پایین معروف است. این مسیر به سمت جنوب شهر اصفهان می‌‌رود و سی و سه پل نقطه‎ اتصال این دو خیابان زیبا است.

 

پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان منطقه‎ خوش آب و هوایی است که برای پیک نیک و تفریح و گذراندن یک روز تعطیل عالی است.  ناژوان دارای امکاناتی مانند تله سیژ، زمین‌‌های ورزشی، استخر، زمین‌‌های بازی کودکان، ایستگاه‌‌های درشکه‌سواری، اسب‌سواری و قایق‌‌رانی است. البته که از همه ‎اینها گذشته باغ پرندگان، باغ خزندگان، پروانه‌‌ها، باغ گل‌‌های زینتی باعث شده تا این پارک جنگلی در اصفهان مورد استقبال قرار بگیرد. پارک جنگلی ناژوان در جنوب غربی شهر اصفهان قرار گرفته است.

 

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان در حدود ۴ کیلومتری غرب پل وحید و در امتداد مجموعه تفریحی ناژوان قرار دارد. باغی که به خصوص برای کودکان فضای مناسبی دارد و با پرندگان رنگارنگش می‌‌تواند آنها را سر ذوق بیاورد. باغ پرندگان اصفهان در سال ۱۳۷۵ ساخته شده است. این باغ ۴ هزار پرنده از ۱۳۰ گونه‎ مختلف دارد. پرندگانی که برخی از آنها مانند اردک و قوها در چهار برکه‎ باغ و برخی دیگر مانند کبک‌‌ها در صخره‌‌های این باغ دیده می‌‎شوند.

 

جاهای دیدنی اطراف شهر اصفهان

در ادامه به معرفی چند جاذبه گردشگری در اطراف شهر اصفهان می‌پردازیم.

 

روستای ورزنه

ورزنه یکی از جاهای دیدنی اصفهان و منطقه‌‌ای است در جنوبی غربی نائین و در نزدیکی تالاب گاوخونی. رودخانه‎ زاینده رود از میان آن عبور می‌‌کند و وقتی زاینده رود جاری است، تالاب هم دیدنی می‌‌شود. روستای ورزنه به آداب و رسوم و تپه‌‌های ماسه‌‌ای معروف است. ورزنه به خصوص برای آنهایی که به کویر و شب‌‌های پرستاره‌‌اش علاقه دارند جای بکری است. نکته‎ جالب در مورد ورزنه، پوشش زنان این شهر است که عموما چادرهای سفید به سر می‎‌کنند و این نوع پوشش، به روستای ورزنه جلوه خاصی بخشیده است.

 

باغ گل‌‌‌ها

باغ گل‌‌های اصفهان در حاشیه ‎جنوب‌شرقی میدان بزرگمهر و در نزدیکی رودخانه‎ زاینده رود ساخته شده است. مساحت باغ گل‎‌ها حدود ۲۵۰۰ متر مربع است و ۲۵۰ گونه گیاهی در اين باغ وجود دارند.

 

تخت فولاد

بعد از قبرستان وادی السلام درنجف اشرف باید قبرستان تخت فولاد را از شریف‎‌ترین قبرستان‌های ایرانیان و حتی شیعیان جهان محسوب کرد. وجود «لسان الارض» که از بدو خلقت حکایت می‌‎کند و همچنین وجود قبر «یوشع» از انبیای بزرگوار بنی اسرائیل در این سرزمین مقدس که مربوط به دو هزار سال قبل و شاید کمی بیشتر باشد تخت فولاد را به مکانی خاص بدل کرده است.

 

چادگان اصفهان

یکی از دیدنی‌‎های اطراف اصفهان که از زیباترین جاذبه‌های این شهر محسوب می‌‌شود، چادگان است. این منطقه، دهکده‎‌ای توریستی است که در کنار سد چادگان و دریاچه‎ پشت سد زاینده رود قرار دارد و از آنجا که منطقه‌‎ای خوش آب و هوا، پر از باغ و دشت‌‌های سرسبز است طرفداران زیادی هم دارد. مجموعه تفریحی چادگان دارای سکوهای نشیمن خانوادگی، باشگاه سوارکاری، اسکله قایقرانی، زمین‌‌های ورزشی فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس و پینگ پنگ، تله‌کابین و پیست‌‌های دوچرخه‌ سواری، باند فرود هلکوپتر و پروازهای نمایشی، استخر، رستوران، چایخانه سنتی و مجموعه‎ تجاری است و تمامی این امکانات چادگان را به محلی برای تفریح و خوشگذرانی تبدیل کرده است. روستای انالوجه، خانه معظم الملک میرپنج و دریاچه‎ سد زاینده رود از دیگر دیدنی‌‌های چادگان است که باید دقایقی را کنارش نشست و خستگی‌‎ها را به در کرد.

 

قلعه سارویه

قلعه‌ سارویه که نام‌‌های دیگری مانند کهن‌ دژ و تپه‎ اشرف نیز دارد، در کنار پل شهرستان و ضلع شمالی زاینده‌ رود قرار دارد. گفته می‌‎شود در این بنا کتاب‌‌های زیادی نگهداری می‌‌شده است که در حمله‌ اعراب به ایران ویران شده‌‎اند و امروزه تنها بقایای آن به صورت تپه‌‌ای باقی مانده که مردم آن را تپه‌ اشرف می‌‌نامند. برخی از تاریخ‌شناسان قدمت این بنا را به تهمورث، سومین پادشاه سلسله‌ پیشدادیان نسبت می‌‌دهند. اما بعضی معتقدند این بنا در دوران گشتاسب، از پادشاهان کیانی ساخته شده است.

 

ثبت نام رایگان در جاده

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر