ورود ثبت اقامتگاه

جاهای دیدنی استان مازندران (جاذبه های گردشگری و طبیعت)

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

جاهای دیدنی استان مازندران

 

استان مازندران در شمال ایران قرار دارد. مرکز این استان شهر ساری میباشد. استان مازندران به دلیل وجود دریا، کوه و جنگل دارای هوای معتدل مرطوب و کوهستانی است. به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، استان مازندران دارای جنگل‌های هیرکانی و گونه‌های گیاهی منحصر به فرد میباشد. قله دماوند بلندترین قله ایران و بلندترین کوه آتشفشانی آسیا در استان مازندران قرار دارد. در این مطلب تعدادی از جاهای دیدنی استان مازندران را به شما معرفی می‌کنیم.

 

تنکابن مازندران

طبیعت زیبای منطقه تنکابن در غرب مازندران

 

بزرگترین شهرستان استان مازندران ساری و کوچکترین شهرستان آن فریدونکنار است. گلوگاه و رامسر به ترتیب در شرقی‌ترین و غربی‌ترین نقطه مازندران و در مجاورت استان‌های گلستان و گیلان قرار دارند. آمل و بابل از شهرستان‌های پر جمعیت استان مازندران می‌باشند. مازندران به دلیل قرار گرفتن در مجاورت بزرگترین دریاچه جهان، طبیعت بکر و زیبا و نزدیکی به پایتخت از مقصدهای محبوب گردشگران و مسافران است.

نقشه مازندران

نقشه استان مازندران و جایگاه شهرستان‌های مازندران

روستای کندلوس

 

روستای کندلوس در منطقه کجور نوشهر در غرب استان مازندران قرار دارد. روستای ییلاقی کندلوس بافت قدیمی خود را حفظ کرده است. کوچه‌های سنگفرش شده، خانه‌های زیبا با نمای کاهگلی و پنجره‌های سنتی و قدیمی، کندلوس را به شهری توریستی تبدیل کرده است. موزه مردم‌شناسی کندلوس با کتب خطی قدیمی و اشیا سنتی از دیگر جاذبه‎‌های کندلوس است. در زمان ناصرالدین شاه، کمال الملک تابلویی از این دهکده زیبا نقاشی کرده است که امروزه این تابلو در کاخ موزه صاحبقرانیه نگهداری میشود.

 

روستای کندلوس از نمای موزه مردم شناسی کندلوس

 

یوش زادگاه نیما یوشیج

 

یوش روستایی از توابع بلده شهرستان نور در استان مازندران است. روستای یوش زادگاه نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی میباشد. خانه پدری نیما یوشیج بنایی است قاجاری که توسط ناظم الایایه در محله لالوی یوش ساخته شد. بنا دارای گچ کاری‌ها و آجرکاری‌های بسیار زیبا است. امروزه خانه نیما یوشیج به عنوان موزه کاربری داشته و از جاذبه‌های اصلی روستای یوش است.

 

خانه نیما یوشیج

خانه نیما یوشیج جاذبه اصلی روستای یوش

 

پل ورسک

 

از معروف‌ترین جاذبه‌ های گردشگری استان مازندران پل ورسک در ارتفاعات روستای ورسک شهرستان سوادکوه است. پل ورسک راه آهن سراسری تهران – شمال را به هم وصل کرده و از بزرگترین پل‌های راه آهن ایران است. پل ورسک در زمان رضا شاه پهلوی توسط شرکت دانمارکی کمپساکس با تضمین هفتاد سال ساخته شد. در زمان جنگ جهانی دوم، این پل از جانب چرچیل به پل پیروزی لقب گرفت. ارتفاع پل ورسک به ۱۱۰ متر میرسد. پل ورسک در کتاب رکورد گینس جز پل‌هایی با ارتفاع بالای ۶۱ متر به ثبت رسیده است. این پل در روستای ورسک شهرستان سواد کوه، در ۸۵ کیلومتری قائمشهر و در محور فیروزکوه، در مسیر راه آهن شمال قرار دارد. پل ورسک در مهر ماه ۱۳۵۶ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

پل ورسک سوادکوه مازندران

پل تاریخی ورسک با عمری نزدیک به صد سال همچنان پابرجاست

 

چشمه‌های باداب سورت

 

باداب سورت چشمه های پلکانی معروف در منطقه اروست شهرستان ساری مازندران واقع شده‌اند. سنگ‌های باداب سورت رسوب‌های بجا مانده از چشمه‌های آب گرم هستند. بعد از کوه دماوند، چشمه‌های باداب سورت به عنوان دومین میراث طبیعی ایران به ثبت ملی رسیده است. باداب سورت دارای چشمه‌های متعدد با رنگ‌ها، بوها و مزه‌های متفاوت است. چشمه‌هایی با رنگ قرمز، نارجی و زرد که در هنگام غروب منظره بی‌نظیری را ایجاد می‌کند. این پلکان رنگین کمانی به دلیل ساختار خاص زمین‌شناسی در بدترین شرایط خشکسالی نیز دارای آب هستند. همچنین به دلیل داشتن نمک فراوان و املاح چشمه‌ها در زمستان یخ نمیزنند. چشمه‌های باداب سورت به دلیل داشتن املاح، اکسید آهن و مواد معدنی دارای خواص درمانی هستند. از مناطق مشابه به چشمه‌های باداب سورت میتوان به پاموک کاله ترکیه اشاره کرد.

 

باداب سورت

منظره غروب آفتاب در چشمه‌های باداب سورت بینظیر است

 

کوه دماوند

 

دماوند بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا در شهرستان آمل، استان مازندران قرار دارد. کوه دماوند در تاریخ سیزده تیرماه ۱۳۸۷ به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. ارتفاع قله دماوند را در حدود ۵۶۱۰ متر تخمین زده‌اند. قله دماوند در مرکز رشته کوه البرز و در ناحیه البرز مرکزی واقع شده است. دماوند در اساطیر ایران جایگاهی ویژه دارد. شهرت آن در داستان‌های کهن به دلیل به بند کشیدن ضحاک توسط فریدون در دماوند است. در ادبیات ایران نیز اساتید بزرگی اشعار و قصیده‌هایی درباره عظمت دماوند سروده‌اند. کوه دماوند از برجسته‌ترین جاذبه های طبیعت استان مازندران و ایران بشمار می‌رود.

 

قله دماوند

قله مرتفع دماوند در اشعار بسیاری از شاعران به تصویر کشیده شده است

 

آبشار آب‌ پری

 

آب‌ پری منطقه‌ای خوش آب و هوا در ۵ کیلومتری شهر نور، و نزدیک شهر رویان استان مازندران است. منطقه بکر و سرسبز آب‌ پری و با آبشاری با همین نام یکی از منطقه‌های مورد علاقه مسافران مازندران است. آبشار آب‌ پری با نام محلی‌ “پری او” معروف است. به دلیل رانش زمین سنگ‌های کوه در مسیری شیب‌دار جمع شده‌اند و آب از لا‌به‌لای این سنگ‌ها در جریان است. به همین دلیل آبشار آب‌ پری شباهتی به دیگر آبشار‌های ایران ندارد.

 

 آبشار آب پری مازندران

عبور آبشار آب پری از میان سنگ‌ها منظره زیبایی را می‌آفریند

 

دریاچه شورمست

 

از دیگر جاهای دیدنی استان مازندران، دریاچه طبیعی شورمست در شهرستان سوادکوه است. این دریاچه زیبا در دل جنگل‌های هیرکانی قرار دارد. دریاچه شورمست مکانی زیبا برای برپایی کمپ، پیاده روی، ماهیگیری، قایقرانی، دوچرخه سواری و … میباشد. تقریبا امکانات رفاهی مناسبی در اطراف دریاچه وجود دارد و گردشگران شورمست به راحتی میتوانند با ماشین تا نزدیکی دریاچه بروند. لازم به ذکر است که شنا در دریاچه شورمست ممنوع میباشد. دریاچه شورمست در شهرستان سوادکوه، در ۶ کیلومتی غرب شهر پل سفید و در مجاورت روستای شورمست واقع شده است.

 

دریاچه شورمست

دریاچه طبیعی شورمست واقع در شهرستان سوادکوه

 

غار دانیال

 

غار دانیال در سلمانشهر، روستای دانیال استان مازندران قرار دارد. بعد از غار قوری قلعه کرمانشاه، غار دانیال دومین غار بزرگ آبی در ایران است. این غار زیبا مسیری پر از هیجان برای دوستداران طبیعتگردی است. با رسیدن به روستای دانیال بعد از یک ساعت جنگل‌نوردی به دهانه غار دانیال میرسید. مسیر پر پیچ و خم، سنگ‌های آهکی زیبا، تالار خفاش‌ها، تالار ریزان… همه از زیبایی‌های غار دانیال است. دمای غار در طول سال تقریبا یکسان است ولی با توجه به آبی بودن غار دانیال فصول گرم سال بهترین زمان برای سفر به این سرزمین عجایب است.

 

آبشار شاهاندشت

 

از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان آمل آبشار شاهاندشت است. آبشار شاهاندشت یکی از آبشارهای پر آب و دائمی و بلندترین آبشار استان مازندران است. این آبشار زیبا در سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پیاده روی در مسیر بکر و زیبای آبشار و روستای سرسبز شاهاندشت گردشگران زیادی را به این منطقه میکشاند. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه سه هزار ساله ملک بهمن یا قلعه ملک قلاع قرار دارد. این قلعه با نام تاریخی قلعه فرشته از عظیم‌ترین قلعه‎‌های کوهستانی ایران است. آبشار شاهاندشت در روستای شاهاندشت در ۶۵ کیلومتری شهر آمل واقع شده و از جاهای دیدنی زیبای استان مازندران است.

 

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت با ارتفاع ۵۰ متر بلندترین آبشار مازندران است

 

دریاچه الیمالات

 

دریاچه الیمالات یا سد خاکی الیمالات در مسیر جاده نور چمستان در استان مازندران قرار دارد. مسیر زیبا و سرسبز دریاچه، کمپ در طبیعت و لذت بردن از سکوت و هوای مطبوع، امکان ماهیگیری و قایق سواری، طبیعت بکر و مناظر دلنشین، وجود رستوران و امکانات رفاهی،پیک نیک و پیاده روی… همه از دلایلی هستند که دریاچه الیمالات را به مقصدی مناسب برای گردشگران تبدیل میکنند. دریاچه الیمالات در دل جنگل واقع شده است و فاصله آن از جاده اصلی تقریبا سه کیلومتر است.

 

دریاچه الیمالات نور چمستان

دریاچه الیمالات، از جاذبه‌های نزدیک به شهرستان نور

 

سد آویدر

 

سد خاکی آویدر یا دریاچه آبیدر در نزدیکی شهر نوشهر در استان مازندران واقع شده است. دریاچه پشت سد به دریاچه آبیدر مشهور است و یکی از مناطق شناخته شده بین مسافران استان مازندران است. این دریاچه زیبا مکان مناسبی برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، اسکی روی آب و ماهیگیری میباشد. با وجود رستوران‌ها، سرویس‌های بهداشتی، وسایل بازی برای کودکان و بزرگسالان، کافی شاپ‌ها، سفره‌خانه سنتی و … دریاچه آبیدر مکانی مناسب برای استراحت به شمار میرود. دریاچه آبیدر در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر و در نزدیکی جنگل سیسنگان قرار دارد.

 

دریاچه آبیدر

دوچرخه سواری در دریاچه آبیدر

 

روستای فیلبند

 

روستای فیلبند در شهرستان بابل استان مازندران است. فیلبند روستایی کوهستانی، غرق در مه و آرامش و از زیباترین جاهای دیدنی استان مازندران است. فیلبند به اقیانوس ابر ایران نیز معروف است. مناظر خارق‌العاده، هوای مطبوع و خنک، طلوع و غروب بینظیر‌ فیلبند، همنشینی با مردم محلی منطقه، همه از جاذبه‌های روستا در فصول گرم سال است. ییلاق فیلبند دارای زمستان‌های سخت بوده و تقریبا در فصول سرد سال خالی از سکنه میشود. برای رسیدن به فیلبند از مسیر شهرستان بابل باید مسیری پر پیچ و خم را بگذرانید و بهتر است از ماشین های آفرود استفاده نمایید. دسترسی فیلبند از جاده هراز و سنگ چال آمل راحت‌تر است.

 

روستای فیلبند

روستای فیلبند به اقیانوس ابر ایران معروف است

 

جنگل الیمستان

 

الیمستان روستایی در شهرستان آمل در استان مازندران است. جنگل الیمستان از زیباترین جنگل‌های مازندران به شمار میرود. درختان قدیمی و زیبا، مناظر بکر و هوای عالی طبیعت‌گردان و کوهنوردان بسیاری را به سمت خود میکشد. الیمستان در تمام فصول سال زیباست. این منطقه در پاییز به تابلویی هزار رنگ تبدیل میشود که در مه فرو رفته است. از جاذبه‌ های دیگر جنگل الیمستان وجود دو حفره به عمق ۱۰ متر در مسیر صعود به قله ایمستان است. به روایت افسانه‌ها این گودال‌ها جای زانوهای رستم است که در این جنگل زانو زده و از آب دریا نوشیده است. گفته میشود این دو حفره به احتمال زیاد از برخورد دو شهاب سنگ بزرگ با زمین بوجود آمده است. الیمستان محل رویش گیاه “الیما” است که در اردیبهشت ماه میروید و شاید نام جنگل نیز از رویش همین گیاه برگرفته شده است.

 

جنگل الیمستان

منظره قله دماوند از جنگل الیمستان

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر