ورود ثبت اقامتگاه

جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی

 

استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران واقع شده است. این استان در منطقه آذربایجان و مرکز آن شهر ارومیه می‌باشد. استان آذربایجان غربی از استان‌های کوهستانی ایران است. وسیع ترین منطقه جنگلی این استان در سردشت با مساحتی در حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار هکتار است. ساکنان این استان کردها و ترک‌های آذربایجانی هستند. از شهرستان‌های مهم این استان می‌توانیم به شهرستان ارومیه، بوکان، اشنویه، تکاب، خوی، سردشت، سلماس، میاندوآب، ماکو و… اشاره کنیم. در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی می‌پردازیم.

 

در استان آذربایجان غربی چه می‌بینیم؟

 

همراه ما باشید تا گشتی در جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی بزنیم.

 

دیدنی‌های ارومیه

 

کلانشهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی است. ارومیه در زمان حکومت پهلوی، رضائیه نام داشت.

 

بازار ارومیه

 

بازار تاریخی ارومیه در بافت سنتی شهر واقع شده است. این بازار یکی از معروفترین جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی است.  قدمت بازار به دوران صفوی می‌رسد. معماری  بازار بسیار ساده است ولی دارای حمام‌ها، تیمچه‌ها و سراهایی است که قدمت آنها به دوران زندیان و قاجاری می‌رسد. گشت و گذار در بازار ارومیه و خرید سوغات از تفریحات لذت بخش برای مسافران است. بازار ارومیه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

موزه ارومیه

 

موزه ارومیه در خیابان شهید بهشتی شهر ارومیه واقع شده است. این موزه جزو موزه‌های بسیار غنی در ایران است. قدمت اشیاء باستانی این موزه از ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد تا دوران قاجاریه است. موزه به دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی تقسیم شده است. بازدید از موزه با ارزش ارومیه شما را تا حد زیادی با زندگی گذشته ساکنان استان آذربایجان غربی آشنا می‌کند.

 

دریاچه ارومیه

 

دریاچه ارومیه از مهمترین جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود. دریاچه ارومیه در شمال غرب ایران واقع شده است. این دریاچه مرز بین استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی است. دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه ایران است. همچنین این دریاچه دومین دریاچه آب شور در جهان بود. دریاچه ارومیه محل زندگی گونه‌های زیادی از پرندگان مهاجر و بومی نیز بوده است. متاسفانه در اواسطه دهه ۸۰ روند خشک شدن دریاچه ارومیه آغاز شد. امروزه حدود ۸۸ درصد از مساحت دریاچه از بین رفته است.

 

آذربایجان غربی

دریاچه ارومیه مرز بین استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی است.

 

دیدنی‌های اشنویه

 

شهر مرزی اشنویه در قسمت غرب استان آذربایجان غربی واقع شده است. اشنویه در نقطه مرزی بین کشورهای ایران، ترکیه و عراق است. این شهر به دلیل موقعیت خاصی که دارد بسیار دیدنی و جذاب است. طبیعت بکر و پوشش گیاهی اشنویه کوهنوردان و طبیعت دوستان بسیاری را به سمت این شهر می‌کشاند.

 

آذربایجان غربی

طبیعت بکر ارتفاعات دالامپر

 

کوه و دریاچه دالامپر

 

کوه زیبای دالامپر در ۳۵ کیلومتری شهر اشنویه است. دالامپر به معنی جایی برای پرواز عقاب‌ها است. دالامپر کوهی با موقعیت جغرافیایی بسیار عجیب است. قله این کوه متعلق به کشور ایران، ترکیه و عراق است. کوه و دریاچه دالامپر یکی از بکرترین نقاط و جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی به شمار می‌روند.

 

 

آذربایجان غربی

کوه و دریاچه زیبای دالامپر در ۳۵ کیلومتری شهر اشنویه قرار گرفته‌اند.

 

چرا باید به دالامپر سفر کنیم؟

 

طبیعت بکر کوه، پوشش گیاهی بسیار دیدنی و متفاوت، وجود یخچال‌های طبیعی با قدمت چندین هزار سال، وجود جویبارهای فراوان به دلیل آب شدن برف ها، منظره اسب‌های وحشی در طبیعت، آب و هوای مطبوع مخصوصا در فصل تابستان و وجود چندین دریاچه طبیعی زیبا در کوه دالامپر همه از دلایلی هستند که مسیر پر پیچ و خم رسیدن به اشنویه را برای مسافران علاقه مند آسان می‌کنند. دریاچه دالامپر از زیباترین دریاچه‌های این کوه است. برای رسیدن به دریاچه نیاز به راهنمای محلی و ماشین مناسب آفرود دارید که هر دو را می‌توانید از نزدیکترین روستا به کوه، با کمک ساکنان منطقه تهیه کنید.

 

دیدنی‌های بوکان

 

بعد از شهرستان‌های ارومیه و خوی، شهرستان بوکان سومین شهرستان پرجمعیت و مهم در استان آذربایجان غربی است. شهر بوکان مرکز این شهرستان است. بیشتر ساکنان شهرستان بوکان کرد هستند.

 

سد بوکان

 

سد بوکان در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی بوکان ساخته شده است. سد خاکی بوکان توسط شرکتی اتریشی ساخته شد و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد. هدف از احداث این سد تامین آب آشامیدنی شهر، آب کشاورزی و تولید برق منطقه بود. امروزه سد بوکان جزوی از مناطق نمونه گردشگری در استان آذربایجان غربی است. هر ساله مسافران از سراسر ایران برای تفریح به سد بوکان سفر می‌کنند.

 

تپه قلایچی

 

تپه قلایچی در روستایی به همین نام در ۱۲ کیلومتری شهر بوکان است. تپه قلایچی، تپه‌ایی باستانی مربوط به عصر آهن است. این تپه به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

غار قلایچی

 

غار قلایچی در فاصله ۹ کیلومتری شهرستان بوکان قرار گرفته است. این غار طبیعی آهکی در مجاورت تپه قلایچی است. بزرگی دهانه غار ۸ متر و در ارتفاع ۱۷۵۰ متری کوه قلایچی واقع شده است. حدود ۴۰۰ متر از این غار پیمایش و نقش برداری شده است. غار طبیعی قلایچی از نفوذ آب به درون لایه‌های زمین بوجود آمده است. قلایچی از با ارزش‌ترین و عمیق‌ترین غارهای کشف شده در ایران است.

 

دیدنی‌های تکاب

 

شهرستان تکاب در جنوب شرقی استان آذربایجان غربی واقع شده است. این شهرستان به دو بخش مرکزی و تخت سلیمان تقسیم میشود. شهر تکاب مرکز شهرستان تکاب است.

 

محوطه باستانی تخت سلیمان

 

تخت سلیمان در ۴۵ کیلومتری شمال شرق تکاب و در استان آذربایجان غربی است. تخت سلیمان در زمان پیش از اسلام از مراکز بزرگ مذهبی، آموزشی، اجتماعی و عبادتگاه درنزد ایرانیان بوده است. متاسفانه در حمله هراکلیوس، امپراتور رومیان به ایران تخت سلیمان تخریب شد. قدمت محوطه تاریخی تخت سلیمان به ۳۰۰۰ سال قبل می رسد. یادگارهایی از دوران مادها، هخامنشیان، اشکانی، ساسانی، مغولان و … در دل تخت سلیمان جای گرفته‌اند. محوطه باستانی تخت سلیمان بعد از تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش‌ جهان، چهارمین اثر ایرانی بود که به ثبت جهانی یونسکو رسید. محوطه باستانی تخت سلیمان از مهمترین جاهای دیدنی استان آذربایجان غربی است.

 

آذربایجان غربی

تخت سلیمان در ۴۵ کیلومتری شمال شرق تکاب و در استان آذربایجان غربی است.

 

آتشکده آذرگشنسب

 

یکی از آثار مهم محوطه تاریخی تخت سلیمان باقیمانده آتشکده آذرگشنسب است. آذرگشنسب از آتشکده‌های مهم در زمان ساسانیان و ثروتمندترین معبد در آن زمان بوده است. آذرگشنسب به معنی آتش اسب نر و یا آتش جهنده است. آتشکده محل پرستش آتش ۷۰۰ ساله و مقدس بهرام بوده است. آتش مقدس دلیلی برای همبستگی و قدرت بخشی به فرمانروایان ساسانی بوده است.

 

معبد آناهیتا

 

معبد حیاطی مربع شکل با ستون‌هایی قطور و تراشیده از سنگ در قسمت شرق آتشکده است. نکته جالب درباره معبد آناهیتا است که در ساخت بنا هیچگونه ملاتی استفاده نشده است. سنگ‌های معبد بر اساس تکنیک نر و مادگی به یکدیگر متصل شده‌اند.

 

دریاچه تخت سلیمان

 

دریاچه عجیب و زیبای تخت سلیمان یکی از جاذبه‌های مهم این محوطه باستانی است. این دریاچه در واقع چشمه‌ایی آهکی و جوشان است. آب آهکی این دریاچه با فشار از سفره‌های زیرزمینی به سطح زمین پمپاژ می‌شود. قدمت دریاچه تخت سلیمان به هزاران سال می‌رسد. به دلیل املاح زیاد امکان غواصی در دریاچه وجود ندارد. رازها و افسانه‌های زیادی درباره این دریاچه در نزد اهالی شهر به یادگار مانده است. برای مثال صحبت از مدفون شدن گنجینه ای از کوروش کبیر در دریاچه است. در بین موبدان زرتشتی این دریاچه متعلق به ناهید یا آناهیتا الهه آب‌ها است. داستان هایی درباره وجود انگشتر سلیمان نبی در دریاچه و…

از دیگر جاذبه‌های این مجموعه سه دروازه ورودی که شامل دروازه جنوب شرقی(ورودی مجموعه)، دروازه شمالی، دروازه جنوبی، باقیمانده حصار بیضی شکل تخت سلیمان، دهلیز و دالان‌های تخت سلیمان، تالار شورا یا موزه تخت سلیمان را می‌توان نام برد.

 

زندان سلیمان یا زندان دیو

 

زندان سلیمان در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان و در استان آذربایجان غربی واقع شده است. زندان سلیمان نام تپه‌ایی مخروطی به ارتفاع ۱۰۰ متر از سطح زمین است. حفره‌ایی در حدود ۸۰ متر و با دهانه‌ایی درحدود ۶۵ متر که درون تپه ایجاد شده است. این حفره احتمالا در هزاران هزال سال پیش پر از آب بوده است. با گذر زمان به دلیل کانی‌های موجود در آب و ریزش دهانه، شکاف‌های کف حفره بسته شده و آب آن به تدریج خشک شده است. این حفره عمیق و مخروطی در زمان ساسانیان محلی برای نیایش و اهدا قربانیان بوده است. این حفره عمیق که به زندان دیو شهرت دارد سنگ بنای داستان‌ها و افسانه‌های هولناکی در میان ساکنین روستا است. اهالی بر این باورند که حضرت سلیمان دیو‌هایی را که از او فرمان برداری نمی‌کردند در این حفره زندانی می‌کند. زندان تخت سلیمان یا زندان دیو از آثار ملی ثبت شده در ایران است.

 

آذربایجان غربی

اهالی بر این باورند که حضرت سلیمان دیو‌هایی را که از او فرمان برداری نمی‌کردند در این حفره زندانی می‌کند.

 

چمن متحرک چملی

 

چمن متحرک از آثار طبیعی استان آذربایجان غربی و در ۱۵ کیلومتری شهر تکاب است. چمن متحرک به زبان محلی به چملی گل یا چملی شهرت دارد. چملی گل یعنی برکه‌ایی که در وسط آن جزیره‌ایی پوشیده از چمن وجود دارد. این منطقه بسیار زیبا و شگفت انگیز است. چملی گل منطقه‌ایی باتلاقی است که در وسط و حاشیه آن چمنزار بلندی به ارتفاع ۲ متر رشد کرده است. چمن متحرک حدود ۸۰ متر مربع مساحت دارد و بر روی برکه کوچکی در حرکت است. مساحت برکه تقریبا یک هکتار تخمین زده شده است. پوشش گیاهی اطراف برکه پوشیده از گل‌های زیبا است. چمن متحرک چملی شناور در برکه است و حتی در زمستان نیز پوشش گیاهی سبز و مطلوبی دارد. از چرایی و چگونگی معلق بودن این جزیره چمنی اطلاعات دقیقی در دسترس نمی‌‌باشد. برخی کارشناسان معتقدند عوامل طبیعی و وزش باد موجب حرکت جزیره می‌شود. به عقیده برخی دیگر علت جابجایی چملی گل حرکت وضعی زمین است.

 

دیدنی‌های خوی

 

بعد از ارومیه شهر خوی دومین شهر پر جمعیت استان آذربایجان غربی است. شهر تاریخی خوی از گذشته به دلیل قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم اهمیت بسیاری داشته است. خوی به شهر گل‌های آفتابگردان نیز شهرت دارد. این شهر بزرگترین مرکز تولید دانه آفتابگردان و کدو در ایران است. لازم به ذکر است فرش دستباف ریز ماهی شهر خوی به ثبت ملی و جهانی رسیده است.

 

دروازه سنگی یا قالا قاپیسی

 

دروازه سنگی در بافت جدید شهر و در جنوب بازار قدیمی خوی در استان آذربایجان غربی واقع شده است. قدمت دروازه سنگی را به دوره ایلخانیان و یا قاجاریان نسبت می‌دهند. دروازه سنگی تنها دروازه باقیمانده در شهر خوی است. این دروازه‌ها و حصارها برای حفاظت شهر در برابر جنگ و دشمن بوده‌اند. دروازه سنگی در یک ضلع خود آجر و در ضلع دیگر سنگ‌های تراشیده سیاه و خاکستری دارد. مقاومت این دروازه بسیار بالاست. گفته می‌شود در جلو دروازه خندقی بزرگ کنده شده بود که پلی معلق بر روی آن سوار بوده است. شب هنگام پل به سمت بالا کشیده شده و دروازه سنگی نیز بسته می‌شده است. بدین صورت امکان تجاوز به داخل شهر وجود نداشته است.

 

آرامگاه شمس تبریزی

 

شمس تبریزی از صوفیان و عارفان نامدار ایران و جهان است. آرامگاه شمس تبریزی یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری شهر خوی محسوب می‌شود. هرساله شاعران و زائران و دوست داران شمس تبریزی به آرامگاه او سفر می‌کنند. در کنار سنگ قبر شمس تبریزی مناره‌ایی با تزئینات و معماری بسیار جالبی وجود دارد. طبق اسناد مناره به دستور شاه اسماعیل صفوی بنا شده است. سطح بیرونی مناره با شاخ‌های قوچ وحشی تزئین شده است. گفته می شود شاه اسماعیل صفوی طی چهل روز اقامت در خوی این قوچ هارا از کوه چله خانه شکار کرده است.

 

آذربایجان غربی

سطح بیرونی مناره با شاخ‌های قوچ وحشی تزئین شده است.

 

دیدنی‌های چالدران

 

شنیدن نام چالدران ما را به یاد جنگ مهم و تاریخی چالدران می‎‌اندازد. جنگی بزرگ میان شمشیر و تفنگ در دشت چالدران که در شهرستان چالدران واقع شده است. جنگ تاریخی چالدران مابین سپاهیان ایران به فرماندهی شاه اسماعیل اول صفوی و سپاهیان عثمانی به رهبری سلطان سلیم اول اتفاق افتاد. در این نبرد سپاهیان عثمانی که تعداد آنها ۱۰ برابر سپاهیان ایرانی بود و دارای سلاح گرم بودند پیروز شدند.

 

قره کلیسا

 

قره کلیسا یا کلیسای طادئوس مقدس در ۱۵ کیلومتری شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی واقع شده است. قره کلیسا بنایی با ارزش و قدیمی است. گفته می شود در این کلیسا طاطائوس یا تادئوس مقدس یکی از حواریون عیسی مسیح دفن شده است. این بنا در فهرست آثار ملی ایران و در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. معماری قره کلیسا بسیار زیبا است. ترکیبی ازسنگ‌های سیاه و سفید که با گنبدهای عظیم و زیبا تزئین شده است. قره کلیسا قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین نمادهای ارامنه جهان را در معماری خود جای داده است.

 

آذربایجان غربی

قره کلیسا یا کلیسای طادئوس مقدس در ۱۵ کیلومتری شهرستان چالدران است.

 

دیدنی‌های سردشت

 

یکی از شهرستان های کردنشین استان آذربایجان غربی شهرستان سردشت است. اکثر ساکنان سردشت کرد زبان هستند و با لهجه مکریانی تکلم می کنند. شهر سردشت مرکز شهرستان سردشت است.

 

آبشار شلماش

 

آبشار شلماش در شهر سردشت و در استان آذربایجان غربی واقع شده است. آبشار شلماش یکی از بی‌نظیرترین آبشارهای ایران است. شلماش روستایی کرد نشین است. در زبان کردی شلماش به معنی تخته سنگ بزرگ است. احتمالا به دلیل سنگی بودن منطقه آبشار این نام را بر روی آن گذاشته‌اند. آبشار خروشان شلماش ارتفاعی ۵۰ متری دارد و در سه طبقه سنگی، در دره‌ایی سرسبز جاری شده است. برای بازدید از آبشار پله‌هایی در کنار آن تعبیه شده است. هنگام بازدید از آبشار شلماش باید به نکات زیر توجه داشته باشد. حدودا ۳۸۰ پله را برای بازدید کامل از آبشار باید طی کنید پس به توان بدنی خود و همراهان خود دقت داشته باشید. حاشیه آبشار به هیچ عنوان برای پیک نیک مناسب نمی‌باشد. آبشار شلماش بسیار خروشان است و شنا در آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. متاسفانه تعداد زیادی از بازدید کنندگان به دلیل شنا در حوضچه‌های آبشار جان خود را از دست داده‌اند. یک دست لباس اضافی همراه خود داشته باشید. هنگام عبور از پله‌ها و در حاشیه آبشار بسیار مراقب باشید.

 

 

آذربایجان غربی

آبشار شلماش یکی از بی‌نظیرترین آبشارهای ایران است.

 

دیدنی های ماکو

 

شهرستان ماکو منطقه‌ایی آزاد در استان آذربایجان غربی است. ساکنان ماکو به زبان ترکی آذربایجانی و عده‌ایی به زبان کردی کرمانجی صحبت می‌کنند. شهرستان ماکو دارای جاذبه‌های طبیعی و باستانی بسیاری است. رودخانه زنگمار که سرچشمه آن ترکیه و دیگر کوه‌های مرزی ایران است از داخل شهر ماکو عبور می‌کند.

 

کلیسای مریم مقدس زور زور

 

کلیسای زور زور در روستای بارون، در نزدیکی ماکو و در استان آذربایجان غربی واقع شده است. بنای تاریخی کلیسا در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. همچنین کلیسای زور زور و روستای بارون هر دو جزو میراث جهانی یونسکو هستند. کلیسا بنایی طلیبی شکل است. چشم انداز کلیسای سنگی زور زور در کنار سد بارون بسیار زیباست. نکته‌ایی جالب درباره کلیسا وجود دارد. کلیسای زور زور تنها بنای ایران است که در طول تاریخ جای اصلی خود را عوض کرده است. در سال ۱۳۶۷ همزمان با آبگیری سد بارون ساختمان کلیسا با همان مصالح اصلی و قدیمی بر روی نقطه‌ایی مرتفع‌تر در نزدیکی سد انتقال یافت. کلیسا امروزه در کناره سد بارون واقع شده است. کلیسای زور زور توسط اسقف اعظم کلیسای تادئوس مقدس (قره کلیسا) ساخته شد. این کلیسا محلی برای تدریس تعلیمات دینی و ادبی و فرهنگی بوده است.

 

آذربایجان غربی

کلیسای زور زور در روستای بارون، در نزدیکی ماکو و در استان آذربایجان غربی است.

 

دیدنی های مهاباد

 

شهرستان مهاباد در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد. شهر مهاباد مرکز این شهرستان است. ساکنین مهاباد به زبان کردی سورانی صحبت می‌کنند.

 

غار سهولان

 

غار سهولان در روستای سهولان، در ۴۲ کیلومتری شهر مهاباد و در استان آذربایجان غربی قرار دارد. در زبان کردی سهولان به معنای یخبندان است. در بین مردم محلی غار سهولان به غار کونه کوتر به معنی لانه کبوتر شهرت دارد. غار سهولان در فهرست آثارطبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است. سهولان جزو بزرگترین غارهای آبی ایران است. مساحت کشف شده از غار سهولان تقریبا ۲ هکتار است. ۳۰۰ متر از مسیر آبی و ۲۵۰ متر از مسیر خشکی غار کشف شده است. بازدید از غار سهولان تجربه‌ایی جالب و متفاوت است.هنگام بازدید از ورودی غار در حدود ۲۰ متر پایین می‌روید و همراه راهنما سوار قایق‌های پارویی شده و از مسیر آبی و قندیل‌های بی‌نظیر آهکی غار سهولان لذت می‌برید. در قسمتی‌هایی از غار از قایق پیاده شده از مسیرهای خشکی غار و جزیره‌ها دیدن می‌کنید. کبوترها و خفاش‌ها از ساکنان غار سهولان هستند که احتمالا در طی بازدید آنها را مشاهده می‌کنید و صدایشان را زیاد می‌شنوید.

 

سوغات استان آذربایجان غربی

 

نقل های معروف و خوش طعم استان آذربایجان غربی که شهرت زیادی دارند. شاید اولین و اصلی‌ترین سوغات این استان همین نقل ها باشند. حلوای هویج و حلوای گردو خوراکی‌های مخصوص استان آذربایجان غربی هستند که به هیچ وجه نباید آنها را از دست بدهید. این حلواهای محلی که از ترکیب گردو و هویج با شیره انگور مخصوص این استان درست می‌شوند در کنار چای ایرانی طعمی بی نظیر دارند. عسل مرغوب و مشهور استان، تخمه کدو و آفتاب‌گردان شهر خوی، انوان نان‌های محلی، لوزانک (یا باستخ) که نوعی شیرینی محلی شبیه به مسقطی از ترکیب شیره انگور، نشاسته، گلاب و…، انواع عرق‌های گیاهی چون نعنا، بابونه و…، فرش‌های دستباف و نفیس استان که معروف‌ترین آنها فرش ماهی شهر خوی است همگی از سوغات استان آذربایجان غربی هستند.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان آذربایجان غربی

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر