ورود ثبت اقامتگاه

ترافیک جاده

دسته‌بندی: خواندنی‌های سفر

 

ترافیک جاده

 

امروزه شیوه زندگی انسان‌ها تغییر کرده است و ازدحام وسایل نقلیه بیشتر از پیش به چشم می‌آید که باعث به وجود آمدن ترافیک شده است. تراکم و ترافیک تبعات منفی زیادی بین انسان‌ها دارد. برای برنامه‌ریزی دقیق نیاز داریم ساعات اوج ترافیک را بشناسیم و اگر قصد سفر درون یا برون شهری را داریم از وضعیت ترافیک جاده و مسیر با خبر شویم تا بتوانیم زمان خود را کنترل نماییم.

 

ترافیک جاده

ترافیک جاده

 

چگونه از ترافیک جاده‌ها مطلع شویم؟

 

برای اینکه بدانیم وضعیت راهی که برای رفت و آمد انتخاب کرده‌ایم به چه صورت می‌باشد راه‌های متنوعی وجود دارد. سامانه‌های تلفنی و پیامکی، وب‌سایت‌ها و اینترنت، اپلیکیشن و برنامه‌های نرم‌افزاری از راه‌هایی هستند که می‌توان بصورت آنلاین از وضعیت جاده آگاهی پیدا کرد و بر اساس میزان ترافیک، مسیرهای پیشنهادی، یک طرفه یا دو طرفه بودن جاده، انسداد مسیر، تصادفات، امکانات و خدمات بین راهی و غیره تصمیم نهایی را گرفت که بهینه‌ترین و مناسب‌ترین مسیر کدام است.

 

ترافیک جاده

برنامه‌های کمکی

 

اطلاعاتی که باید قبل از سفر کسب کنیم

 

قوانین ترافیکی وضع شده توسط نهادهای مسئول ممکن است در جهت کاهش ترافیک و کنترل میزان تردد جهت آسایش بیشتر و کاهش آلودگی هوا باشد. در ایران هر استان مورد مطالعه قرار گرفته است و قانون‌هایی برای آن استان و شهر اعمال شده است. یکی از این موارد طرح ترافیک می‌باشد که در کلانشهرها به اجرا در آمده است. محدوده‌هایی به عنوان طرح ترافیک در نظر گرفته شده‌اند. در گوگل مپ با فعال کردن گزینه ترافیک در منو می‌توان این محدوده‌ها را شناخت و قبل از تردد اقدامات لازم همچون خرید طرح ترافیک، انتخاب مسیر دیگر و یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی به جای خودروی شخصی را انجام داد. از اطلاعات دیگر که باید قبل از سفر کسب کنیم، وضعیت جوی می‌باشد که با توجه به آن خودرو را مجهز نموده یا سفر خود را به زمان دیگری موکول نماییم.

 

ترافیک و رنگ‌ها

 

هنگامی که در اینترنت در سایت‌هایی همچون گوگل مپ Google Maps یا سامانه مرکز مدیریت راه‌های کشور به آدرس www.141.ir به جستجوی مسیر می‌پردازیم چندین رنگ در طول مسیر جاده یا خیابان مشاهده می کنیم که هر کدام معنای خاصی دارند و میزان و نقشه ترافیک را آنلاین نشان می‌دهند. رنگ سبز یعنی مسیر آزاد و فاقد ترافیک است. رنگ زرد یا نارنجی یعنی ترافیک روان است. رنگ قرمز دلالت بر سنگین بودن ترافیک دارد. رنگ زرشکی نشان‌دهنده‌ی ترافیک بسیار سنگین است. رنگ سیاه یا قهوه‌ای نشان از راهبندان و مسدود بودن مسیر است. اگر با رنگ طوسی مواجه شدید یعنی اطلاعاتی در دسترس نمی‌باشد. قبل از شروع به حرکت از رنگ‌ها کمک بگیرید و از میزان ترافیک مسیر و جاده با خبر شوید.

 

ترافیک جاده

ترافیک سنگین

 

رنگ‌ها در نرم‌افزارها

 

در اپلیکیشن‌های نقشه ترافیک جاده ها ممکن است رنگ‌ها کمی متفاوت‌تر باشند که معنای دیگری دارند. بزرگراه‌ها و جاده‌ها به رنگ آبی و  آزاد راه‌ها نارنجی رنگ دیده می‌شوند. بسته به تنظیمات در وضعیت روز و شب نیز رنگ‌های زرد و سبز به ترتیب به خیابان‌های اصلی و بلوارها اشاره می‌کند. البته گاه در نرم‌افزارهای کاربردی اختلال به وجود می‌آید که باعث جابه‌جایی رنگ‌ها و بروز خطا می‌شود. همیشه از سرعت اینترنت خود، آپدیت بودن برنامه‌ی کاربردی و تفاوت نرم‌افزارها با یکدیگر در اطلاعات و رنگ‌ها اطمینان حاصل نمایید.

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر