ورود ثبت اقامتگاه

بیاضه کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

بیاضه کجاست؟

 

بهتر است قبل از بررسی بیاضه کجاست؟ با معنای بیاض آشنا شویم. در اطراف این منطقه زمین به خاطر وجود نمک و ماسه‌های نرم همانند برف سفید است. بیاض در عربی به معنای سفید بوده و بیاضه به همین موضوع اشاره دارد. در اسناد قدیمی ‌از این منطقه با عنوان «پیاده» یاد شده و در کتاب‌های اطلس شناسی «بیاضیه» نوشته می‌شود. خانه‌هایی خشتی با معماری سنتی کویری، نخلستان‌های بلند قامت، قلعه‌های تاریخی و رمل‌های گرم و روان که دارای عمق خنک هستند، توصیف این منطقه بی‌نظیر کویری است. با سایت جاده همراه باشید تا با بیاضه بیشتر آشنا شوید.

 

موقعیت جغرافیای بیاضه

 

بیاضه در بخش مرکزی شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان واقع شده است. بیاضه در دهستان نخلستان قرار گرفته است و ۵۳ کیلومتر با خور و حدود ۲۶۰ کیلومتر با نائین فاصله دارد.‌ این روستا بر روی مرز مشترک سه استان خراسان جنوبی، یزد و اصفهان قرار دارد. گاهی به اشتباه این روستا روستای بیاضه یزد نامیده می‌شود.

 

بیاضه کجاست؟

تصویری از بیاضه اصفهان که بارها شاهد حضور گردشگران خارجی بوده است.

 

بیاضه دارای آب و هوای خشک و بیابانی است. در این وضعیت اقلیمی‌ نوازش بادهای خنکی که از نخلستان‌های بیاضه به صورت می‌خورد بسیار لذت بخش خواهد بود. در این روستا پوشش گیاهی شورپسند از جمله درختچه‌های گز با گل‌های قرمز می‌روید. خانه‌های خشتی روستا دارای اتاق‌های تابستانی و زمستانی است و با ایوان‌های طاق بلند در تابستان‌ها خنک است.

 

دیدنی‌های بیاضه

 

با بررسی آثار تاریخی چون ارگ قدیمی ‌و ساباط‌ها، پایاب‌های سرپوشیده، قنات‌ها، حسینیه و مسجد جامع قدیمی ‌و امامزاده مشخص می‌شود که قدمت روستای بیاضه به عصر ساسانیان باز می‌گردد. دیدنی‌های این روستا به آثار باستانی محدود نمی‌شود و طبیعت بکر منطقه نیز بسیار مورد استقبال مسافران بوده است. حال که پاسخ بیاضه کجاست؟ را بررسی نموده‌ایم، نوبت به پاسخ قلعه بیاضه در کدام استان قرار دارد؟ می‌رسد.

 

بیاضه کجاست؟

لذت عکاسی در بیاضه خور و بیابانک اصفهان وصف ناپذیر است

 

قلعه بیاضه

 

قلعه یا ارگ بیاضه قلعه‌ای افسانه‌ای است. قلعه‌ای چند طبقه که از خشت و گل و چهار برج بلند دیده بانی برای محافظت ساکنین از راهزنان و دشمنان در عصر ساسانی ساخته شده است. این قلعه ۵۳ کیلومتر با شهرستان خور و بیابانک فاصله دارد. این قلعه متشکل از دو طبقه در زیر زمین و دو طبقه بر روی قلعه، خندق ها عریض و به عمق ۷ تا ۱۳ متر و دژ‌های مستحکم در اطراف است. در راهروهای پیچ در پیچ آن اتاقک‌های بسیاری ساخته شده و از تجهیزات ویژه‌ای نظیر آسیاب‌های دستی، سه میدان اصلی، چاه و کانال برخوردار است. از این قلعه به عنوان مرکز بیابانک استفاده می‌شده و با دارا بودن ۷۰۰ اتاق امکانات لازم برای پوشش ۲۵۰۰ نفر جمعیت را داشته است. وجود تهویه هوا برای طبقات زیرین این قلعه خود نشان از پیشرفته بودن معماری این ارگ بوده است.

 

بیاضه کجاست؟

جاده خور به یزد

 

دژ قلعه با دیوارهای سرتاسری و بلند تا سالیان سال مستحکم و تسخیر ناپذیر بوده است. در تاریخ این قلعه سکونت یاران حسن صباح نیز یاد شده است. اتاق‌های زیرزمینی به مرور زمان پر شده و تنها اتاق‌های طبقات بالایی برای گردشگران باز است. هنوز کوزه‌های قدیمی‌ و صندوقچه‌ها در اتاقک‌های این قلعه به چشم می‌خورد. این قلعه یک گنجینه باستانی به حساب می‌آید و نیاز به حمایت بیش از بیش سازمان میراث فرهنگی دارد. در نزدیکی این قلعه مسجدی وجود دارد. بازمانده‌های هفت برادر و آرامگاه امامزاده ابراهیم یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) در این مسجد وجود دارد. قلعه بیاضه در روستای بیاضه واقع شده و کاربرد قلعه بیاضه کویر مصر اشتباه است.

 

دریاچه نمک

 

در کویر همه چیز زیبایی‌های خاص خود را دارد. اما کویر بیاضه که در دل خود دریاچه نمک دارد این زیبایی را خاص‌تر نموده است. در نزدیکی قلعه بیاضه با کمی‌ پیاده‌روی و وارد شدن به نخلستان‌های زیبا، دریاچه سفید رنگی به چشم می‌خورد. تلاقی سفیدی این دریاچه نمک و آبی آسمان بسیار تماشایی است. پیشنهاد می‌شود در سفر به این روستا از روستای گرمه و روستای مصر شهرستان خور و بیابانک نیز دیدن فرمایید. روستای گرمه در ۳۴ کیلومتری‌ و روستای مصر در ۱۱۰ کیلومتری روستای‌ بیاضه قرار دارد.

 

مسیر دسترسی به بیاضه

 

یکی از جاذبه‌های سفر به مناطق کویری اقامت در خانه‌های بوم گردی و آشنایی با مهمان نوازی مردم این منطقه است. مردم روستای بیاضه خانه‌های خود را به عنوان اقامتگاه اجاره می‌دهند. هتل بیاضه نیز‌ با منظره قنات و آبنما در حیاط، پذیرای مهمانان در ۱۲ اتاق خود خواهد بود. تهران تا بیاضه ۷۳۷ کیلومتر فاصله دارد. مسیر‌های دسترسی به بیاضه از تهران از استان‌های یزد و سمنان امکان پذیر خواهد بود. بدین ترتیب با گذر از آزادراه نائین اردکان به سمت یزد و از آنجا به روستای بیاضه رهسپار شوید. همچنین می‌توانید با استفاده از آزادراه تهران پردیس و کنارگذر جنوبی بومهن، جاده فیروزکوه به سمنان رفته و در ادامه به خور و بیاضه بروید.

 

رزرو اقامتگاه در بیاضه

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر