ورود ثبت اقامتگاه

بیابان چیست؟

دسته‌بندی: مطالب جاده‌ایی

 

بیابان چیست؟

 

آیا می‌دانید بیابان چیست؟ بیابان شاید جایی باشد که با شنیدن نام آن سرزمینی گرم و بی آب و علف را تصور کنیم. البته این تصور غلط نیست اما همیشه هم بیابان سوزان نیست. بیابان سرد هم داریم! بیابان سرزمین شگفتی‌هاست که چندین کشور در جهان دارای بیابان هستند. ایران نیز یکی از این کشورهای دارای بیابان است. با ما در جاده همراه باشید تا تحقیق درباره ی بیابان ها را کامل کنیم و شگفتی و ویژگی های بیابان را درک کنیم.

 

بیایان چیست؟

ماه نورانی و زیبا در آسمان بیابان

 

بیابان

 

بیابان منطقه‌ای خشک و بسیار کم باران است. بیابان از پوشش گیاهی بسیار کم و نادر برخوردار است در نتیجه اختلاف دمای شب و روز در آن بسیار زیاد است. سطح بیابان‌ها عموما ناهموار است و چون پوشش گیاهی کمی دارد رطوبت آن بسیار اندک است در نتیجه با وزش باد ذرات خاک به آسانی جا به جا شده و از جایی به جای دیگر منتقل می‌شوند. خاک بیابان از نوع بافت درشت است که شن، ماسه و ریگ در این دسته جای می‌گیرند. اکنون که ویژگی های بیابان را دانستیم، بهتر است به عوامل ایجاد بیابان بپردازیم.

 

علل ایجاد بیابان ‌ها چیست؟

 

– اثر مراکز پر فشار جنب حاره‌ای

– جریان‌های آب سرد ساحلی اقیانوس‌ها (غربی)

– وجود کوهستان و دوری از منابع حاوی رطوبت (دریاها)

– گرم شدن بسیار زیاد منطقه به خاطر تابش آفتاب (به خصوص قرار گرفتن در میان مدار راس السرطان و راس الجدی)

 

بیابان چیست؟

17 ژوئن روز مبارزه با بیابان زایی نام گرفته است.

 

سال‌هاست که بشر نادانسته یا به قصد سودجویی با اعمالی همچون تغییر منابع گیاهی، تخریب زمین‌ها و خاک باعث بیابان زایی می‌شود. اکنون که می‌دانید بیابان زایی چیست؟ بهتر است این مطلب را اضافه کنیم که ۱۷ ژوئن، روز جهانی بیابان زدایی نامگذاری شده است تا با ارائه راهکارهای موثر همچون احیا شوره زارها، پخش سیلاب و … از بیابانی شدن سایر زمین‌ها جلوگیری شود.

 

بیابان سرد چیست؟

 

برخی مناطق هستند که زمستان در آن‌جا بسیار بلند و طولانی دارند که به شدت سرد هستند. خشکی آنجا به دلیل سرد بودن بیش از حد به بیابان سرد شناخته می‌شود. بیابان گبی (مغولستان)، بیابان بزرگ ترکمنستان، فلات تبت و جنوبگان (قطب جنوب) از جمله بیابان‌های سرد به شمار می‌آیند.

 

نام بزرگترین بیابان جهان چیست؟

 

اگر بخواهیم بیابان‌ها را از نظر بزرگی رتبه بندی کنیم، نتایج جالبی به دست می‌آید. با ما در سایت جاده همراه باشید.

بزرگ‌ترین بیابان داغ جهان: صحرای بزرگ آفریقا

بزرگ‌ترین بیابان سرد جهان: جنوبگان (قطب جنوب)

بزرگ‌ترین بیابان ایران: بیابان لوت

 

بیابان چیست؟

بیابان های مختلفی در جهان وجود دارد.

 

فرق بیابان با کویر چیست؟

 

گاه دو واژه کویر و بیابان به جای یکدیگر به کار می‌روند، در حالیکه میان بیابان و کویر تفاوت‌هایی وجود دارد.  بافت خاک در کویر نسبت به بیابان ریزتر است و مقدار شوری و نمک موجود در آن از خاک بیابان بیشتر است. پوشش گیاهی بیابان‌ها بسیار کمتر از کویر است در نتیجه رطوبت کمتری در بیابان وجود دارد. چون کویر رطوبت بیشتری دارد جابه جایی خاک و مواد آن کمتر است در نتیجه به طور کل خاک کویر نسبت به بیابان‌ها مسطح‌تر است. در یک جمع بندی می‌توان گفت چون شرایط حاکم بر بیابان‌ها زمینه مساعدی برای پیدایش کویر فراهم می‌آورد در نتیجه معمولا کویر و بیابان همراه با یکدیگر وجود دارند. کویر و بیابان‌ها از پدیده‌های طبیعت هستند که از جاذبه‌های توریستی به شمار می‌آیند. یکی از این پدیده‌ها در ایران است که بیابان لوت و دشت کویر در نزدیکی یکدیگر واقع شده‌اند.

 

سخن پایانی

 

در این مطلب دانستیم که بیابان چیست؟ به نظر شما زندگی در نواحی بیابانی چگونه است؟ جانورانی مثل موش و کانگورو چگونه در بیابان‌ها زندگی می‌کنند؟ کاکتوس‌ها چگونه مقدار زیادی آب در خود ذخیره می‌کنند تا در خشکی سازگار باشند؟ بیابان به عنوان عوارض طبیعی نامساعد به قدری رمزآلود و جذاب است که هر سوال درباره آن ما را وادار می‌کند که بیشتر پی سوال بیابان چیست؟ برویم تا آن را بهتر بشناسیم.

حالا که می‌دانیم بیابان چیست؟ تجربه شب مانی در اقامتگاه‌هایی که حال و هوایی بیابانی دارند و به نوعی با بیابان پیوند خورده‌اند، می‌تواند یکی از هیجان انگیزترین تجربه‌ها باشد. اگر دوست دارید شبی را در چنین اقامتگاهی بگذرانید روی لینک زیر کلیک کنید تا از خدمات سایت جاده بهره‌مند شوید.

 

اقامتگاه سایت جاده

80/100
2 Reviews
5 stars 1
4 stars 0
3 stars 1
2 stars 0
1 star 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر

سینا حسین پور


عالی بود

شاهین


خوب بود.Thanks.