ورود ثبت اقامتگاه

بادرود کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

بادرود کجاست؟

 

یکی از شهرهای تاریخی ایران در قلب فلات مرکزی واقع شده است. شهری با قدمت ۶۵۰۰ سال که‌ نخستین صنعتگران را در دل خود جای داده و از آن‌ دوران کوره‌های ذوب مس را به یادگار گذاشته است. شهری که نام خود را از یکی از چهار عنصر حیات (آب، خاک، آتش، باد) یعنی باد گرفته است. شهری که بر طبق کاوش‌های باستان شناسی و وجود محوطه‌های باستانی از پنج هزار سال قبل از میلاد تا دوران سلجوقیان پر شکوه و با عظمت بوده است. پایتخت تاریخی فلات مرکزی ایران شهر بادرود است. با سایت جاده همراه باشید تا بدانیم بادرود کجاست؟ و چه ویژگی‌های دارد.

 

موقعیت جغرافیای بادرود

 

با بررسی نقشه بادرود مشخص می‌شود که شهر بادرود در مرکز جغرافیای ایران قرار دارد. این شهر از توابع استان اصفهان می‌باشد. بادرود در بین شهرهای نطنز، کاشان و اردستان قرار گرفته است. در جنوب این شهرکوهپایه‌های آبرفتی کوه کرکس قرار دارد. این منطقه بسیار حاصلخیز با خاک رس و ماسه‌های نرم، برای کشاورزی مناسب است. در مرکز این شهر تپه‌های شنی و منطقه کویری قرار دارد که در سال‌های گذشته با بذرپاشی و کاشت درخت، از بروز پدیده گرد و غبار جلوگیری به عمل آمده است. بادرود از شمال به رشته کوه سیاه کوه محدود می‌شود. این ناحیه‌ی نمکزار به شهر ورامین می‌رسد. بادرود آب و هوای گرم و خشک دارد. بهترین فصل سفر به این شهر در اوایل بهار تا اواخر پاییز است.

 

بادرود کجاست؟

امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد در بادرود

 

باد

 

حال که بادرود کجاست؟ را بررسی نموده‌ایم نوبت به علت نامگذاری این شهر می‌رسد. در بین ایرانیان، عنصر حیاتی باد نماد تقدس و احترام بوده است. همچنین در تقویم خورشیدی روز بیست و دوم از هر ماه خورشیدی «بادروز» یا روز باد نامیده می‌شده است. نام شهر بادرود به دلیل تقدس نماد باد، باد خوانده می‌شده که در زمان پهلوی اول به بادرود تغییر می‌کند.

 

لهجه بادرودی

 

ریشه گویش مردمان بادرودی به زبان پارسی پهلوی اشکانی باز می‌گردد. این گویش که جزئی از زبان‌های ایران باستان است به «گویش بادی» شهرت دارد. گویش بادی یا بادرودی یکی از خالص‌ترین گویش‌های حوزه‌ی مرکزی ایران بوده و بیشتر از گویش‌های دیگر حفظ شده است. ریشه‌ی بسیاری از واژگان این گویش که با زبان تاتی شناخته می‌شود، زرتشتی است. گویش بادی زیرمجموعه‌ی گویش راجی است. این گویش نیز در شهرستان‌های نطنز و کاشان‌ با لهجه مختلف ادا می‌شود.

 

دیدنیهای بادرود

 

با توجه به پیشینه‌ی تاریخی بادرود و وجود آثار تاریخی ریگ تخت پادشاه کرملک (تنور ملک)، سوچن، شهر باستانی باد، محوطه بادافشان و قلعه اسپی مشخص می‌شود که این شهر مرکز شهر نشینی بوده است. این شهر با توجه به حضور امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد (از فرزندان موسی کاظم) شهری مذهبی نیز شمره می‌شود. زائران بسیاری از این زیارتگاه بازدید نموده و از معماری زیبا، گچ بری، آینه کاری، کاشیکاری و بزرگ‌ترین گنبد‌های مدور ایران لذت می‌برند. می‌توان با سفر به این شهر و کویر بادرود و با کمک گرفتن از کمپ‌های گردشگری کویر فرصت شتر سواری و رصد ستارگان در آسمان شب را نیز تجربه نمایید.

 

مسجد آدینه

 

یکی از قدیمی‌ترین اماکن مذهبی در اصفهان، مسجد آدینه بادرود است. این محل در ابتدا و حدود ۱۷۰۰ سال پیش پرستشگاه مذهب میترائیسم بوده است. یعنی در زمانی که دین رسمی ‌ایران در دوران ساسانی زرتشت بود پیروان مذهب میترا در این پرستشگاه به پرستش آناهیتا وخورشید می‌پرداختند. آدینه نیز یک لغت زرتشتی است. این بنا با دیوارهای حجيم خشتی و نوع تکیه‌گاه به کار رفته در قوس‌هاي سقف، متعلق به معماری ساسانی است. با ورود اسلام محراب‌های خشتی با تزئينات ساده به این آتشکده افزوده و به مسجد تبدیل می‌شود. در حال حاضر دو ستون بزرگ خشتی گلی به ارتفاع ۶ متر، محرابه‌های خشتی با تزئینات ساده، حوضچه آجری مربع و ديوارهاي ساده گچي در قسمت‌های میانی این پرستشگاه باقی مانده است.

 

بادرود کجاست؟

ایستگاه راه آهن بادرود

 

سرا موزه رهگشای

 

خانه‌های تاریخی این شهر خود به تنهایی یکی از جذابیت‌های بادرود شمرده می‌شوند. خانه‌هایی که با بادگیرهای بلند و حوض‌های آب با اقلیم خشک و بیابانی منطقه سازگاری دارند. خانه رهگشای بادرود که به عنوان موزه شناخته می‌شود یکی دیدنیهای بادرود است. در خانه رهگشا به مساحت تقریبی یک هکتار، در منطقه با طراوت کوچه باغ، اشیاء تاریخی نگهداری می‌شود. خانه‌های تاریخی محقق الدوله، میرزا فتح‌الله افصحی،‌ معزی،‌ مدیر(قوام الدین حائری)‌ و میرزا رضا فاطمی ‌از جمله‌ی دیدنی‌های بادرود است. حمام نوغه و موزه مردم‌شناسی مربوط به دوران صفویه نیز جز آثار تاریخی دیدنی این شهر است.

 

سوغات بادرود

 

شاید جالب باشد بدانید که شیرین‌ترین انار ایران متعلق به بادرود است. این انار صادراتی نقش مهمی‌ در اقتصاد این شهرستان ایفا می‌کند. خورشت فسنجان این شهر که با رب انار مخصوص پخته می‌شود بسیار لذیذ است. آش گوشت محلی این شهر نیز بسیار خوردنی است. محصولات دیگری نظیر انواع میوه‌ها و صیفی‌جات، انجیر، طالبی، گرمک آقاعلی عباس و خیار گل به سر نیز جز سوغاتی‌های بادرود محسوب می‌شوند. نان محلی، فراورده‌های لبنی محلی نیز جز خوردنی‌های خوشمزه این شهرستان است. اما آنچه هنر دست زنان بادرود است، با نام قالی کاشان شادسر شناخته می‌شود. این قالی دستباف در نوع خود بی‌همتا است.

 

بادرود کجاست؟

انار بادرود

 

بادرود فیروزکوه

 

پاسخ بادرود کجاست؟ تنها به استان اصفهان محدود نمی‌شود. یک روستا در ۱۶۲ کیلومتری تهران در استان تهران شهرستان فیروزکوه قرار دارد که نام آن نیز بادرود است. روستای زیبای کوهستانی وخوش آب و هوا‌ که مردمانش با گویش مازندرانی صحبت می‌کنند.

 

مسیر دسترسی به بادرود

 

یکی از بهترین فصل‌های بازدید از بادرود فصل پاییز است. بخصوص در ماه‌های مهر و آبان که فصل برداشت انار نادری این شهر است. در این ماه‌ها جشنواره انار نادری برگزار می‌شود. جشنواره‌ای که فرصت چشیدن شیرینی انار بادرود در باغ‌های انار، همراه با موسیقی فراهم است. فاصله بادرود تا اصفهان ۱۴۰ کیلومتر است. برای رفتن به این شهر می‌توان از اصفهان و آزادراه اصفهان کاشان و پیمودن ۱۳۰ کیلومتر استفاده نمود. مسیر دسترسی به بادرود از یزد از آزادراه جنوب به تهران و مسیر نائین اردستان امکان‌پذیر خواهد بود. فاصله بادرود تا تهران ۳۱۴ کیلومتر است. تهران توسط آزاد‌راه تهران، قم، کاشان، به بادرود متصل می‌شود. کاشان تا بادرود ۶۰ کیلومتر فاصله دارد. فاصله بادرود تا نطنز ۲۸ کیلومتر و تا ابیانه ۴۶ کیلومتر میباشد. بادرود در راه آهن سراسری کشور نیز دارای ایستگاه است.

100/100
4 Reviews
5 stars 4
4 stars 0
3 stars 0
2 stars 0
1 star 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر

نرگس- اهواز


عالی بود👌🏻👌🏻👌🏻

علی


👍👍

سید هاشم پوررفیعیان


با سپاس از شما گذارش جامع و کاملی بود
موید و موفق باشید

علی اصغر جعفری ولنی


بسیار عالی