ورود ثبت اقامتگاه

امامه کجاست؟

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشده

امامه کجاست؟

 

امامه روستایی خوش آب و هوا در استان تهران، منطقه رودبار قصران در شهرستان شمیرانات است. امامه ییلاقی کوهستانی است که به دو بخش امامه بالا و امامه پایین تقسیم شده است. مردم این روستا به دامداری و کشاورزی مشغولند. از محصولات این روستا می‌توان به حبوبات، انواع میوه، لبنیات و… اشاره کرد. روستای امامه در گذشته به منطقه لواسان تعلق داشته و جزئی از آن بحساب می‌آمده است. این روستا تقریبا در فاصله ۱۰ کیلومتری شرق فشم و در میان منطقه حفاظت شده ورجین قرار گرفته است. با جاده همراه شوید تا ببینیم امامه کجاست؟ و جاهای دیدنی این روستا چیست؟

 

امامه روستای سوگولی دربار

 

سفر به روستای امامه سفر به قلب تاریخ است. داستان سفر شاهان قاجاری به امامه و انیس‌الدوله سوگلی دربار، بخشی از تاریخ ایران را به این منطقه پیوند داده است. فاطمه، دختری که در امامه متولد شده و زندگی سختی را کنار عمه و عموی خود سپری می‌کند. او در کودکی یتیم شده و بعد از ازدواج مجدد مادرش برای عمویش چوپانی می‌کند. شاه قاجار تابستان‌ها برای شکار به روستای امامه سفر می‌کرد. در تابستان زیبای امامه، ناصرالدین شاه یک دل نه صد دل عاشق دختر شیرین زیبان ۱۶ ساله‌ای می‌شود که در حال چوپانیست. فاطمه همراه شاه به دربار قاجاری برده می‌شود. تعلیم و تربیت او به جیران، سوگولی شاه سپرده می‌شود. بعد از مرگ جیران، شاه فاطمه خانم را که حالا انیس الدوله نام گرفته، سوگولی خود می‌داند.

 

 روستای امامه

منظره روستای امامه از امامزاده نور امامه

 

عشق شاه به انیس الدوله به حدی است که به او نشان حمایل آفتاب تقدیم می‌کند. نشان حمایل آفتاب، نشانی درجه یک بود که توسط خود شاه به زن‌ها اهدا می‌شد. انیس الدوله در زمان خود زنی بسیار قدرتمند شد. او را می‌توان ملکه ایران در عهد قاجاری دانست. اولین ملکه ایرانی بود که به اروپا سفر کرد. نقش او در سیاست هم پر رنگ است. او با شکستن قلیان‌ها در حرمسرا از میرزای شیرازی حمایت کرد. در واقع انیس الدوله شاه را مجبور کرد فتوای میرزای شیرازی درباره منع تنباکو را قبول کند. همچنین انیس الدوله نقش مهمی در تغییر لباس و آرایش حرم سرای ناصرالدین شاهی و زنان ایرانی داشته است.

 

جاهای دیدنی امامه

 

روستای خوش آب و هوای امامه یکی از ییلاق‌های تهران است. بهشتی سرسبز که در فاصله‌ای نزدیک به پایتخت قرار گرفته است. کوچه باغ‌های با صفای امامه بهترین انتخاب برای قدم زدن است. روستا پر از درختان میوه‌ چون سیب، گردو، آلبالو، گلابی و… است. وجود چندین قنات و چشمه در روستا باعث شده امامه مانند نگینی سبز رنگ در منطقه باشد. قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های زیبا و گوش سپردن به آواز پرندگان از لذت‌های سفر به این روستای بی‌نظیر است.

 

امامه دروازه ورود کوهنوردان

 

موقعیت خاص روستای امامه، علاقه‌مندان به کوهنوردی را به سمت خود می‌کشد. روستا در ارتفاعات شمال شرق تهران است. کوهنوردانی که قصد صود به قله‌های همهن، پیرزن کلوم (کلون)، و یا مهرچال را دارند باید از روستای امامه عبور کنند. لازم به ذکر است اگر قصد صعود به قله‌های ذکر شده را دارید حتما از راهنمایان محلی امامه کمک بگیرید.

 

چشمه مقدس پیرحمزه

 

چشمه پیرحمزه و کتیبه تاریخی آن در ارتفاعات مهر چال واقع شده‌اند. چشمه پیرحمزه و امامزاده آن برای اهالی امامه بسیار مقدس و قابل احترامند. گفته می‌شود آب آشامیدنی روستا توسط چشمه پیرحمزه تامین می‌شود. اگر قصد بازدید از چشمه را دارید مسیر جاده امامه بالا را ادامه دهید. بعد از رسیدن به پل باغ تنگه به سمت غرب حرکت کنید. با تقریبا ۳ ساعت پیاده روی به چشمه پیرحمزه می رسید.

 

منطقه باغ تنگه

 

باغ تنگه منطقه‌ای سرسبز و زیبا در قسمت شمالی روستای امامه است. باغ تنگه بخاطر درختان انبوه و هوای بسیار مطبوعش از مناطق پرطرفدار میان دوست داران طبیعت است. همچنین رودخانه زیبای امامه که از باغ تنگه میگذرد نیز بر زیبایی این منطقه افزوده است. باغ تنگه در مسیر صعود قله‌ها و همچنین در مسیر بازدید از قلعه مازیار می‌باشد.

 

قلعه مازیار

 

قلعه مازیار یا قلعه امامه در شمال شرقی روستای امامه واقع شده است. قدمت قلعه مازیار به قرن سوم هجری یعنی حدود ۱۲۰۰ سال پیش می‌رسد. طبق روایت‌ها قلعه به دست مردآویج زیاری یا مازیار ساخته شده است. مازیان بنیانگذار سلسله زیاریان بوده است. قلعه مازیار به سبک قلعه‌های نظامی بنا شده است. وسعت قلعه مازیار حدود ۹۰۰ متر مربع بوده و به دلیل ارتفاع تقریبا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا، دسترسی به آن دشوار است. طبق روایت‌ها از قلعه مازیار به عنوان تبعیدگاه مبارزان مازندرانی نیز استفاده می‌شده است. قلعه از ساروج، گچ، ملات و… ساخته شده است.

 

قلعه مازیار امامه

قلعه مازیار، جاذبه دیدنی امامه

 

امروزه بخش‌هایی از قلعه همچون ارگ و شاه نشین، اتاق‌ها، غار، باروها و… به جا مانده است. قدمت سفال‌های کشف شده در اطراف قلعه مازیار به اوایل دوران اسلامی می‌رسد. قلعه مازیار در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. توجه داشته باشید برای رسیدن به قلعه باید مسیری تقریبا سخت را کوهپیمایی کنید. پیشنهاد می‌کنیم تماشای دورنمای قلعه مازیار را از روی پل باغ تنگه از دست ندهید.

 

قلعه مازیار روستای امامه

قلعه مازیار امامه

 

امامزاده نور

 

امامزاده نور در جاده امامه پایین واقع شده است. بنا به روایات امامزاده نور از نوادگان امام موسی کاظم است. . اطلاعات دقیقی مبنی بر صحت اطلاعات در دسترس نیست. چندین سال قبل کتیبه موجود در حیاط امامزاده نور دزدیده شد. هنگام بازدید از امامزاده نور از درخت سرو تنومند امامزاده نیز بازدید کنید. اهالی روستا بر این باورند که این سرو ۴۰۰ سال قدمت دارد.

 

سرو کهنسال امامه

تصویری از سرو کهنسال امامه، این سرو نزد اهالی روستا مقدس است

 

امامزاده شاه حسین

 

از دیگر امامزاده‌های روستای کلوگان امامزاده شاه حسین را می‌توان نام برد. امامزاده در بافت سنتی روستا واقع شده است. بر طبق روایات امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. بنا معماری بسیار ساده با ضریحی چوبی دارد. آستان امامزاده شاه حسین در دوران قاجار به دستور انیس الدوله، سوگلی ناصرالدین شاه، مرمت شده است.

 

پیمایش مسیر امامه به کلوگان

 

مسیر پیاده‌ روی امامه به روستای کلوگان یکی از مسیرهای مورد علاقه طبیعت گرد‌ها است. این پیمایش تا آبشار کلوگان حدود ۵ ساعت زمان می‌برد. مسیر شما از میدان امامه بالا شروع می‌شود و به سمت دره کلوگان ادامه خواهد داشت. مناظر این مسیر بسیار زیبا هستند. قدم زدن در کوچه باغ‌های امامه، پیمایش دره سرسبز و زیبا، پیاده ‌روی در حاشیه رودخانه و گوش سپردن به صدای آب، هوای بی‌نظیر و در نهایت رسیدن به آبشار زیبای کلوگان با ارتفاع ۳۰ متر همه از لذت‌های پیاده روی در مسیر امامه به کلوگان است. دقت داشته باشید این پیمایش تقریبا نیمه سنگین است پس حتما توانایی‌های بدن خود را در نظر داشته باشید تا در طی مسیر لذت ببرید. وسایل مورد نیاز، کوله یکروزه، کفش مناسب و آب به مقدار کافی به همراه داشته باشید. ترجیحا از یک راه بلد محلی کمک بگیرید.

 

آبشار کلوگان

زیبایی آبشار کلوگان خستگی مسیر را از تنتان بیرون میکند

 

چه فصلی به امامه سفر کنیم؟

 

روستایی زیبای امامه از ییلاق‌های چهار فصل تهران است. در فصل بهار، روستا پر از شکوفه‌های سفید و صورتی است. سفر به امامه در تابستان خنک با هوای مطبوع نیز خالی از لطف نیست. پاییز رنگارنگ روستا بهترین انتخاب برای عکاسان است. چه قابی زیباتر از روستایی که به رنگ نارنجی و قرمز در آمده است. با توجه به اینکه امامه روستایی کوهستانی است زمستان‌های پر برفی دارد. اگر به سرما و برف بازی علاقه دارید حتما در زمستان به امامه سفر کنید چرا که هیجان زیادی در انتظارتان است.

 

چطور به امامه برسیم؟

 

روستای امامه از شمال شرق تهران تقریبا ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. اگر با وسیله شخصی سفر می‌کنید خود را به بزرگراه شهید بابایی برسانید. جاده لشگرک را ادامه دهید و با توجه به تابلوهای راهنما وارد امامه شوید. راه دیگری نیز برای رسیدن به روستای امامه دارید. با استفاده از مترو، اتوبوس و ایستگاه‌های تاکسیرانی به سمت شرق تهران بروید. در فلکه چهارم تهرانپارس تاکسی‌ های میدان فشم را سوار شوید. از آنجا با یک ماشین دربست به سمت روستای امامه بروید.

94/100
3 Reviews
5 stars 2
4 stars 1
3 stars 0
2 stars 0
1 star 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر

سعید سنجابی


اطلاعات بسیار خوبی از روستا و نقاط مهم گردشگری آن بود. امیدوارم فرصت دیدار از این روستای تاریخی با آثار باستانی فراهم بشه.

محمدرضا بیسادی


در قسمت شاهزاده حسین نام روستا سامانه صحیح است که کلوگان درج شده است .
عالی است،

م.تنها


سلام
بسیار عالی توصیف کردید. ممنون