ورود ثبت اقامتگاه

اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد

دسته‌بندی: خواندنی‌های سفر

 

اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد

 

ایران زیبای ما شهر با شهرت جهانی کم ندارد، اما یکی از شهرهای تاریخی آن که به ثبت یونسکو رسیده، شهر «یزد» است. شهر یزد در بین شهرهای قدیمی  اردکان، شهر بافق، شهرستان میبد و شهرستان مهریز قرار گرفته و از تهران حدود ۶۲۳ کیلومتر فاصله دارد. بافت معماری خانه‌های یزد به گونه‌ای است که در دل کویر از بلندی بادگیر‌ها، خنکای نسیم و از قنات‌ها، آب را به غنیمت می‌گیرد. به همین جهت است که به «شهر بادگیرها» و «شهر قنات و قنوت و قناعت» شناخته می‌شود. در این مطلب، سایت جاده یکی از اقامتگاه‌های سنتی شهر یزد را به شما پیشنهاد می‌دهد. با جاده همراه باشید تا ببینیم اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد کجاست و چه امکاناتی دارد؟

 

اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد

حیاط اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد

 

اقامتگاه سنتی خانه مادربزرگ

 

در مرکز بافت تاریخی شهر یزد، عمارتی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال واقع شده است. خانه‌ای ویلایی با سبک سنتی و مقرون به صرفه که حس نوستالژیک را به مهمانانش هدیه می‌کند. خانه مادربزرگ با سه اتاق تو در تو، سقف‌های گنبدی‌ شکل، فضای داخلی دلباز، مطبخ خانه قدیمی‌ با امکانات جدید و معماری اصیل یزدی، حیاطی بسیار زیبا و دلنشین دارد. درخت انجیر کهن سال، دو حوض کوچک و بزرگ آبی رنگ، باغچه‌ای با گلدان‌هایی زیبا و درخت نارنگی در حیاط به این عمارت روح و زندگی می‌بخشد.

 

اقامتگاه خانه مادربزرگ

فضای داخلی و امکانات اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد

 

بی‌شک لذت نوازش آفتاب و چشم نوازی آبی آسمان در روز و آسمان پرستاره‌ی کویری در شب در حیاط این خانه با نشستن بر تخت چوبی یا پله‌های کوتاه اطراف حیاط، تجربه‌ی بینظری خواهد بود. اینجا همان جایی است که سه عنصر آب، خاک و آفتاب را یکجا دارد و محل مناسبی برای بازی کودکان و استراحت سالمندان خواهد بود. موقعیت مکانی مناسب و دسترسی آسان به جاذبه‌های تاریخی یزد این اقامتگاه را بسیار محبوب می‌کند.

 

اقامتگاه خانه مادربزرگ

تمیزی اقامتگاه و خوش سلیقگی میزبان، این اقامتگاه را ماندنی‌تر کرده است

 

>>برای رزرو اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد اینجا کلیک کنید<<

 

سایر امکانات

 

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که خانه مادربزرگ دارد، فاصله اندک با پایانه مسافربری، ایستگاه راه‌آهن و فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد است. به‌طوری که اگر برای سفر به این شهر، یکی از راه‌های گفته شده را انتخاب کنید، حدود بیست دقیقه بعد به خانه مادربزرگ خواهید رسید.

 

اقامتگاه خانه مادربزرگ یزد

فضای داخلی اقامتگاه خانه مادربزرگ

 

البته اگر با ماشین شخصی خود به یزد سفر کردید، نگران جای پارک ماشین نباشید. ورودی حیاط خانه، پارکینگ راحت و امنی است. فضای کافی و مطمئنی نیز در دیوار بیرونی خانه برای پارک سه ماشین وجود دارد. خانه مادربزگ ظرفیت پذیرایی از حداکثر ۹ مهمان را دارد. سیستم سرمایشی و گرمایشی این عمارت بخاری گازی و کولر آبی است. دو تخت تک نفره و چهار رختخواب سنتی، سرویس بهداشتی ایرانی، فرنگی سیار و حمام از دیگر امکانات این خانه است. اقامتگاه خانه مادربزرگ برای سفرهای گروهی و خانوادگی انتخاب مناسبی است.

 

اقامتگاه خانه مادربزرگ

اقامتگاه خانه مادربزرگ دارای دو اتاق خواب است

 

اقامتگاه خانه مادربزرگ در مرکز شهر یزد قرار گرفته و فاصله نزدیکی از جاذبه‌های بینظیر این شهر تاریخی دارد. مسیر دسترسی به جاذبه‌ها از اقامتگاه به صورت پیاده یا با ماشین امکان پذیر است.

 

>>برای رزرو اقامتگاه سنتی یزد اینجا کلیک کنید<<

 

میدان ساعت

 

خانه مادربزرگ تا میدان ساعت (الساعت یزد) تنها ۶ دقیقه پیاده‌روی دارد. در این میدان قدیمی‌ترین ساعت شهری ایران در مدرسه رکنیه و در کنار مسجد جامع یزد نصب شده است.

 

مسجد جامع یزد

 

خانه مادربزرگ تا مسجد جامع یزد تنها ۸ دقیقه پیاده‌روی دارد. مسجدی با شیوه‌ی معماری ایوانی با صد سال قدمت که از نظر گنبد خوابیده، کاشی کاری‌های زیبا و سردر‌های بلند مشهور است.

 

 مسجد جامع یزد

دورنمای مسجد جامع یزد

 

محله فهّادان یزد

 

از خانه مادربزرگ تا محله فهّادان تنها ۴ دقیقه با ماشین فاصله است. این محله که نامش از واژه فهد به معنای عالم و سرشناس است، از بناهای تاریخی و جذابیت‌های گردشگری سرشار است. خانه‌های اعیان نشین قاجاری چون خانه لاری‌ها، نواب وکیل، عرب زاده، محمودی و ملک زاده و بناهای ارزشمند تاریخی چون کارگاه‌ها، بازارچه، حسینیه، مسجد چهل محراب و بقعه دوازده امام، میدان بار «لرد فهّادان»، دو دروازه مربوط به قرن پنجم و هشتم هجری و آب انبار در این محله قرار دارند. مسیر دسترسی به این محله از دو خیابان قیام (دژ قدیمی‌ لب خندق) و خیابان سید گلسرخ (کوچه‌های سنگفرش) امکان پذیر است.

 

زندان اسکندر

 

از خانه مادربزرگ تا زندان اسکندر تنها ۴ دقیقه با ماشین فاصله است. این زندان که در محله فهّادان قرار دارد، جلوه‌گاه هنر و معماری است. زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه کنونی که در آن تدریس علوم مختلف انجام می‌گیرد، مانند اکثر بناهای تاریخی ایرانی و اسلامی ‌از گنبد، شبستان و بادگیر تشکیل شده است.

 

زندان اسکندر

نورپردازی بنای زندان اسکندر در شب

 

خانه لاری‌ها

 

از خانه مادربزرگ تا خانه لاری‌ها که در محله فهّادان است، تنها ۴ دقیقه با ماشین فاصله است. این خانه اعیانی قرن سیزده ‌نمونه بارز معماری یزدی است. بادگیر، تزیینات آینه کاری و گچبری، درها، شیشه‌های رنگی و پنجره‌ها، ارسی‌ها همه و همه زیبایی این خانه را بیش از بیش دلنشین می‌کند.

 

خانه لاری ها یزد

خانه زیبای لاری ها

 

مجموعه امیر چخماق

 

این مجموعه بسیار زیبا با ماشین تنها ۳ دقیقه از خانه مادربزرگ فاصله دارد. بازار، تکیه، میدان، حمام، کاروانسراها، خانقاه، قنادخانه، چاه آب سرد و مسجد امیرچخماق که قدمت ساخت آن به قرن ۹ هجری باز می‌گردد، بسیار دیدنی است. می‌توانید در بازار‌های یزد ترمه یزدی که صنایع دستی و سوغات یزد محسوب می‌شود را تهیه کنید.

 

مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق یزد در شب

 

 

شیرینی فروشی حاج خلیفه علی رهبر

 

مگر می‌شود در «شهر شیرینی» قطاب و باقلوای یزدی را امتحان نکرد و به سوغات نیاورد. یکی از شیرینی فروشی‌های شناخته شده‌ی یزد در مجموعه امیر چخماق که در نزدیکی خانه مادربزرگ است، شعبه دارد. در سفر به یزد قیمه و فالوده یزدی را نیز امتحان کنید.

موزه آب، آب انبار شش بادگیر، آتشکده زرتشتیان، باغ دولت آباد و دخمه زرتشتیان یزد از جمله جاذبه‌های گردشگری یزد است که با ماشین کمتر از ۳۰ دقیقه با خانه مادربزرگ فاصله دارند.

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر