ورود ثبت اقامتگاه

انواع اقامتگاه

دسته‌بندی: اقامتگاه در سفر

‌از آنجایی‌که بسیاری از مردم سفر با بودجه کم را غیرممکن می‌دانند شناخت انواع اقامتگاه‌ها که بخش عمده‎ای از مخارج سفر را در بر می‎گیرد میتواند نگاه تازه‎ای نسبت به سفر کردن بدهد. اقامتگاه‌ها با توجه به خدمات و امکاناتی که ارائه می‌دهند، نوع ساخت و مساحت‌شان، محل قرارگیری و نوع حمایت‌شان از صنایع محلی و محیط زیست به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند که در هر کجای دنیا می‌توانند بنا به فرهنگ، متفاوت باشند. همچنین اقامتگاه‌های متفاوت، ذائقه‎های گوناگون، بودجه‎های کم و زیاد، انواع سفرها اعم از سفرهای تفریحی، سفرهای گروهی یا انفرادی، ماجراجویانه، سفرهای کاری، اقامت‌های طولانی مدت، خانوادگی، تحقیقاتی و … را پوشش می‌دهند. بنابراین برای یک سفر با نتیجه دلخواه و متناسب با بودجه شناخت انواع اقامتگاه‌ها لازم است. از این رو در این متن به بررسی انواع اقامتگاه‌ها در ایران و جهان می‎پردازیم:

 

انواع اقامتگاه‌ها در جهان:

هتل (Hotel):

نام آشناترین مکان برای اقامت هتل‌ها هستند که با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند از ۱ تا ۵ ستاره، رتبه‌بندی می‌شوند. هتل‌ها معمولا اتاق‌های مجهز، سرویس اتاق، رستوران و بار، اینترنت، باشگاه و استخر دارند و از نظر هزینه معمولا گران هستند و برای اقامت‌های طولانی مقرون به صرفه نیستند. هتل‌ها معمولا در داخل شهرها ساخته می‌شوند و سرویس حمل و نقل هم دارند.

 

ریزورت (Resorts): 

ریزورت‌ها اقامتگاه‌هایی هستند که معمولا خارج از شهرها و در مناطق تفریحی مثل کنار دریاها ساخته می‌شوند و غالبا تمام امکانات را مثل هتل در خود دارند. معمولا گران هستند و به عنوان استراحتگاه خانوادگی یا گروهی استفاده می‌شوند. ممکن است در محوطه‎ آن فضایی برای کمپ هم وجود داشته باشد.

 

انواع اقامتگاه

ریزورت

 

بوتیک هتل (Boutique Hotel):

بوتیک هتل‌ها اقامتگاه‌های لوکسی هستند که مساحت و تعداد اتاق‌های کمتری نسبت به هتل دارند ولی خدمات و امکانات بیشتر و لوکس‌تری ارائه می‌دهند. بوتیک هتل‌ها زیر نظر یک برند معروف هستند و شخصیت آن برند را دنبال می‌کنند و یا دارای المان‌هایی هستند که یک شخصیت منحصر به فرد به آن می‌دهد. این هتل‌ها هویت محلی منطقه‎ خود را حفظ می‌کنند و فضای داخلی هتل‌ها خلوت ولی شیک هستند و غالبا با حیوانات خانگی مشکلی ندارند. بوتیک هتل‌ها برای اقامت‌گران هستند.

 

هتل کپسولی (capsule hotel):

این نوع اقامتگاه در بعضی از نقاط دنیا مثل ژاپن وجود دارد که شامل یک محفظه‎ کوچک با تخت و تلویزیون است. از این هتل‌ها به عنوان یک تجربه‎ ارزان می‌توان استفاده کرد. 

 

انواع اقامتگاه

هتل کپسولی

 

هتل آپارتمان (Serviced apartment):

هتل آپارتمان‌ها واحدها یا سوئیت‌های جدا از هم هستند که در شهرها واقع شده‌اند و به مسافران اجاره داده می‎شوند. هتل آپارتمان‌ها به صورت مبله هستند و امکانات معمولی که برای نظافت، سرگرمی و آشپزی لازم است در اختیار مسافران قرار می‌دهند. بزرگترین تفاوت هتل و هتل آپارتمان وجود امکانات آشپزی در هتل آپارتمان است.

 

هتل پانسیون (Boardinghouse): 

این نوع اقامتگاه، یکی از انواع اقامتگاه‌ها است که عموما در شهرها واقع می‌شوند. در هتل پانسیون‌ها تعدادی اتاق و سالن غذاخوری به اندازه ای که بتوانند غذای ساکنین رو تامین کنند، کتابخانه، سالن مطالعه و اتاق تلویزیون وجود دارد. اما این محل اقامتی تفاوت‌های مهمی با هتل و هتل آپارتمان دارد به عنوان مثال در هتل پانسیون معمولا اتاق‌ها به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده می‌شوند و افراد خارج از هتل پانسیون برای صرف غذا پذیرفته نمی‌شوند. برای اقامت‌های طولانی به صرفه هستند. 

 

هاستل (Hostel):

از اقتصادی‌ترین مکان‌ها برای اقامت هستند که به صورت اتاق‌های مشترک با چند تخت و یا اتاق تک نفره با قیمت بالاتر اجاره داده می‌شوند. امکانات هاستل تقریبا شبیه خوابگاه است و حمام و سرویس‌ها اختصاصی نیستند و در بعضی از آنها برای مسافران غذا تهیه می‌شود. این نوع اقامتگاه‌ها برای جوانان و یا کسانی که به تنهایی یا تعداد کم سفر می‌کنند و اهل ماجراجویی هستند و می‌خواهند هزینه‌های خود را کاهش دهند مناسب است. همچنین برای معاشرت با افراد و فرهنگ‌های مختلف جذاب هستند.

 

 

انواع اقامتگاه

هاستل

 

مهمانسرا (Guest House):

مهمانسرا،خانه‎ شخصی‌ای است که اتاق‌های آن به منظور اجاره به مهمانان تغییر داده شده‌اند. فضاهای عمومی خانه برای مهمانان مشترک است. صاحب خانه خارج از خانه ولی نزدیک به ملک ساکن است. معمولا وعده‌های غذایی در مهمانسرا قابل سرو هستند. اقامت در مهمانسرا یکی از انواع اقامت‌های ارزان است.

 

تخت و صبحانه (Bed&Breakfast):

بعضی از صاحب خانه‌ها اتاق‌های بدون استفاده‎ی خانه‎ خود را چه به صورت تکی یا چند نفره اجاره می‌دهند و همه‎ فضاها مشترک است. این نوع اقامتگاه شبیه مهمانسرا است با این تفاوت که صاحب ملک نیز در خانه اقامت دارد و امکان معاشرت وجود دارد. نسبت به مهمانسرا ارزان‎تر است و صاحبخانه وعده‎ صبحانه را تامین می‌کند.

 

متل (Motel):

متل‌ها اقامتگاه‌های خارج از شهری هستند که برای مسافران جاده‌ای ساخته شده‌اند. خدمات هتل را ندارند. تعدادی اتاق دیوار به دیوار با وسایل کافی هستند و محوطه‎ بزرگی برای پارک اتومبیل در جلوی ساختمان وجود دارد. اقامت در متل نسبت به هتل ارزان‌تر است.

 

آپارتمان (Apartment):

همانطور که از اسم آن معلوم است آپارتمان یک خانه‎ی دربست است که صاحب خانه آن را به طور کامل به یک فرد یا خانواده اجاره می‌دهد. خانه مبله است و امکانات لازم را دارد. صاحبخانه ممکن است در فاصله‌ای دور از ملک ساکن باشد. تامین غذا به عهده‎ مسافر است و مسافر می‌تواند از آشپزخانه استفاده کند. این نوع اقامت برای سفرهای طولانی خوب است و حس در خانه بودن را ایجاد می‌کند. معروف‌ترین سایتی که آپارتمان و یا خانه‌های اجاره‌ای را در سراسر دنیا معرفی می‌کند سایت AirB&B است.

 

خانه اجاره‌ای (Lodge):

خانه‌های اجاره‌ای شامل کلبه (Cottage)، خانه‎ی ییلاقی (Chalet)، آلونک و خانه چوبی و … هستند که در طبیعت یا مناطق کوهستانی ساخته می‌شوند و با طبیعت سازگاری دارند و برای کسانی که اهل ماجراجویی در طبیعت‌اند مناسب و مقرون به صرفه هستند.

 

اتاق در ازای کار (Workaways):

بعضی از خانواده‌ها به ازای کارهای خانه، نگهداری از کودک یا آموزش یک مهارت در طول سفر به شما جای خواب و غذا می‌دهند. شاید این روش یکی از کم هزینه‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین راه برای اقامت باشد که امکان مفید بودن، معاشرت کردن، یادگیری و تفریح را به طور همزمان فراهم می‌کند.

 

اقامت در مراتع و مزارع (Farmstays):

برای سفرهای تفریحی و داشتن تفریحاتی مثل سوارکاری، پیاده‌روی‌های طولانی، کمپ زدن و … اقامت در خانه‌های واقع شده در مزارع پیشنهاد می‌شود که بیشتر در آمریکا رایج است و تجربه‎ یک زندگی کابویی را فراهم می‌کند.

 

کاروان (Caravan):

یک نوع اقامت در حال حرکت است. معمولا کاروان‌ها همه‎ امکانات یک خانه را دارند. در هر کجا که بخواهند اقامت می‌کنند، شب را سپری می‌کنند و روز بعد به حرکت خود ادامه می‌دهند. 

انواع اقامتکاهها

کاروان

 

سایر اقامتگاه‌ها:

برخی از اقامتگاه‌ها ویژه هستند مثل خانه‌های درختی، هتل‌های زیر آب، هتل‌های یخی، چادرهای مجهز و … که ارزان قیمت نیستند ولی تجربه کردن آنها خالی از لطف نخواهد بود.

 

انواع اقامتگاه‌ها در ایران:

در ایران بیشتر اقامتگاه‌هایی که در جهان ذکر شد وجود دارند ولی بعضی از آنها مثل کاروان یا هتل‌های کپسولی و زیر آب و یا یخی و همچنین اقامت در مزارع به سبک زندگی آمریکایی و اروپایی و استراحتگاه‌هایی به سبک ریزورت‌های اروپایی و آمریکایی که با فرهنگ ما سازگاری ندارند کاربردی ندارند. و برخی انواع دیگر مثل هتل باغ‌ها، خانه‌های محلی و کاروانسراها از اقامتگاه‌های جذاب ایران به شمار می‌روند. در ادامه به معرفی اقامتگاه‌های ایران به جز موارد ذکر شده در بالا می‌پردازیم:

 

اقامتگاه‌های بوم گردی:

اقامتگاه‌های بوم‌گردی با مصالح بومی منطقه‌ای که در آن قرار دارند ساخته شده و تلاش می‌کنند تا بیشترین همخوانی و سازگاری را با محیط زیست‌ بومی که در آن واقع شده‌اند داشته باشند. در این اقامتگاه‌ها غذاهای بومی ارائه می‌شود و حضور در آنها فرصت خوبی برای آشنایی با فرهنگ بومی مردمان آن ناحیه را فراهم می‌کند. اقامتگاه‌هاای بوم‌گردی در بیشتر شهرها و روستاهای ایران وجود دارند. این نوع از اقامتگاه‌ها زیر نظر سازمان گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی ایران فعالیت می‌کنند، مجوز دارند و امن هستند.

 

کاروانسراها:

به دستور شاه عباس کبیر، ۹۹۹ کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم برای بازرگانان ساخته شده بود که امروزه تعداد انگشت شماری از این کاروانسراها باقی مانده است که بعد از مرمت و بازسازی، با همان سبک و سیاق سنتی خود به گردشگران علاقه‌مند خدمات رفاهی و اقامتی می‌دهند. در کاروانسراها اتاق‌هایی به نام حجره در اختیارتان قرار خواهد گرفت و از خدمات و امکانات هتل خبری نخواهد بود و تنها یک اقامت ارزان با تجربه سنتی خواهید داشت. 

 

هتل باغ:

هتل باغ‌ها در باغ‌های ایرانی و قدیمی که مرمت و بازسازی شده‌اند و اتاق‌هایی به عنوان اتاق مهمان در آنها ساخته شده است پذیرای مهمانانی هستند که به سنت‌ها و اقامت در محل‌های سنتی علاقه‌مند هستند.

 

زائر سرا :

یکی دیگر از انواع اقامتگاه‌ها در ایران، زائرسراها هستند که در نزدیکی مکان‌های مذهبی و با شرایط آسان‌تر و قیمت ارزان‌تر به مسافران عرضه می‌شوند.

 

خانه‌های محلی:

خانه‌های محلی شاید به نوعی معادل Lodge باشند، افراد محلی خانه‌هایی با سبک و سیاق منطقه را همراه با غذاهای محلی به مسافرانی که علاقه دارند مکانی را دربست در اختیار داشته باشند اجاره می‌دهند.

 

خوابگاه‌های خودگردان:

این نوع اقامتگاه معادل هاستل است با این تفاوت که اتاق‌های مختلط نخواهد داشت. هزینه‎ کمی دارند. سرویس و حمام و آشپزخانه مشترک است.

 

سوئیت:

به صورت چند اتاق در یک محوطه هستند که عموما فضای عمومی، سرویس بهداشتی و حمام مشترک دارند.

  • هتل
  • سوئیت
  • بوم گردی

 

ثبت نام رایگان در جاده

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر