ورود ثبت اقامتگاه ۰۲۱-۲۶۴۰۷۰۴۰

انواع اقامتگاه

دسته‌بندی: اقامتگاه در سفر

 

 از آنجائیکه بسیاری از مردم سفر با بودجه کم را غیرممکن می‎دانند شناخت انواع اقامتگاهها که بخش عمده‎ای از مخارج سفر را در بر می‎گیرد میتواند نگاه تازه‎ای نسبت به سفر کردن بدهد. اقامتگاهها با توجه به خدمات و امکاناتی که ارائه میدهند، نوع ساخت و مساحتشان، محل قرارگیری و نوع حمایتشان از صنایع محلی و محیط زیست به انواع مختلفی طبقه بندی میشوند که در هر کجای دنیا میتوانند بنا به فرهنگ، متفاوت باشند. همچنین اقامتگاههای متفاوت، ذائقه‎های گوناگون، بودجه‎های کم و زیاد، انواع سفرها اعم از سفرهای تفریحی، سفرهای گروهی یا انفرادی، ماجراجویانه، سفرهای کاری، اقامتهای طولانی مدت، خانوادگی، تحقیقاتی و … را پوشش میدهند. بنابراین برای یک سفر با نتیجه دلخواه و متناسب با بودجه شناخت انواع اقامتگاهها لازم است. از این رو در این متن به بررسی انواع اقامتگاهها در ایران و جهان می‎پردازیم:

انواع اقامتگاهها در جهان:

 

هتل (Hotel):

نام آشناترین مکان برای اقامت هتل‎ها هستند که با توجه به خدماتی که ارائه میدهند از ۱ تا ۵ ستاره، رتبه بندی می‎شوند. هتل‎ها معمولا اتاق‎های مجهز، سرویس اتاق، رستوران و بار، اینترنت، باشگاه و استخر دارند و از نظر هزینه معمولا گران هستند و برای اقامتهای طولانی مقرون به صرفه نیستند. هتلها معمولا در داخل شهرها ساخته میشوند و سرویس حمل و نقل هم دارند.

 

 

 

 

ریزورت (Resorts): 

ریزورت‎ها اقامتگاههایی هستند که معمولا خارج از شهرها و در مناطق تفریحی مثل کنار دریاها ساخته می‎شوند و غالبا تمام امکانات را مثل هتل در خود دارند. معمولا گران هستند و به عنوان استراحتگاه خانوادگی یا گروهی استفاده می‎شوند. ممکن است در محوطه‎ی آن فضایی برای کمپ هم وجود داشته باشد.

 

انواع اقامتگاه

ریزورت

 

بوتیک هتل (Boutique Hotel):

بوتیک هتل‎ها اقامتگاههای لوکسی هستند که مساحت و تعداد اتاقهای کمتری نسبت به هتل دارند ولی خدمات و امکانات بیشتر و لوکس‎تری ارائه می‎دهند. بوتیک هتل‎ها زیر نظر یک برند معروف هستند و شخصیت آن برند را دنبال می‎کنند و یا دارای المانهایی هستند که یک شخصیت منحصر به فرد به آن می‎دهد. این هتل‎ها هویت محلی منطقه‎ی خود را حفظ می‎کنند و فضای داخلی هتل‎ها خلوت ولی شیک هستند و غالبا با حیوانات خانگی مشکلی ندارند. بوتیک هتل‎ها برای اقامت گران هستند.

 

هتل کپسولی (capsule hotel):

این نوع اقامتگاه در بعضی از نقاط دنیا مثل ژاپن وجود دارد که شامل یک محفظه‎ی کوچک با تخت و تلویزیون است. از این هتلها به عنوان یک تجربه‎ی ارزان میتوان استفاده کرد. 

 

انواع اقامتگاه

هتل کپسولی

 

هتل آپارتمان (Serviced apartment):

هتل آپارتمان‎ها واحدها یا سوئیت‎های جدا از هم هستند که در شهرها واقع شده‎اند و به مسافران اجاره داده می‎شوند. هتل آپارتمان‎ها به صورت مبله هستند و امکانات معمولی که برای نظافت، سرگرمی و آشپزی لازم است در اختیار مسافران قرار می‎دهند. بزرگترین تفاوت هتل و هتل آپارتمان وجود امکانات آشپزی در هتل آپارتمان است.

 

 

 

 

هتل پانسیون (Boardinghouse): 

این نوع اقامتگاه، یکی از انواع اقامتگاه‎ها است که عموما در شهرها واقع می‎شوند. در هتل پانسیون‎ها تعدادی اتاق و سالن غذاخوری به اندازه ای که بتوانند غذای ساکنین رو تامین کنند، کتابخانه، سالن مطالعه و اتاق تلویزیون وجود دارد. اما این محل اقامتی تفاوت‎های مهمی با هتل و هتل آپارتمان دارد به عنوان مثال در هتل پانسیون معمولا اتاق‎ها به صورت ماهانه و یا سالانه اجاره داده می‎شوند و افراد خارج از هتل پانسیون برای صرف غذا پذیرفته نمی‎شوند. برای اقامت‎های طولانی به صرفه هستند. 

 

هاستل (Hostel):

از اقتصادی‎ترین مکان‎ها برای اقامت هستند که به صورت اتاق‎های مشترک با چند تخت و یا اتاق تک نفره با قیمت بالاتر اجاره داده می‎شوند. امکانات هاستل تقریبا شبیه خوابگاه است و حمام و سرویس‎ها اختصاصی نیستند و در بعضی از آن‎ها برای مسافران غذا تهیه می‎شود. این نوع اقامتگاهها برای جوانان و یا کسانی که به تنهایی یا تعداد کم سفر میکنند و اهل ماجراجویی هستند و میخواهند هزینه‎های خود را کاهش دهند مناسب است. همچنین برای معاشرت با افراد و فرهنگ‎های مختلف جذاب هستند.

 

 

انواع اقامتگاه

هاستل

 

مهمانسرا (Guest House):

مهمانسرا،خانه‎ی شخصی‎ای است که اتاقهای آن به منظور اجاره به مهمانان تغییر داده شده‎اند. فضاهای عمومی خانه برای مهمانان مشترک است. صاحب خانه خارج از خانه ولی نزدیک به ملک ساکن است. معمولا وعده‎های غذایی در مهمانسرا قابل سرو هستند. اقامت در مهمانسرا یکی از انواع اقامت‎های ارزان است.

 

تخت و صبحانه (Bed&Breakfast):

بعضی از صاحب خانه‎ها اتاق‎های بدون استفاده‎ی خانه‎ی خود را چه به صورت تکی یا چند نفره اجاره می‎دهند و همه‎ی فضاها مشترک است. این نوع اقامتگاه شبیه مهمانسرا است با این تفاوت که صاحب ملک نیز در خانه اقامت دارد و امکان معاشرت وجود دارد. نسبت به مهمانسرا ارزان‎تر است و صاحبخانه وعده‎ی صبحانه را تامین می‎کند.

 

متل (Motel):

متل‎ها اقامتگاههای خارج از شهری هستند که برای مسافران جاده‎ای ساخته شده‎اند. خدمات هتل را ندارند. تعدادی اتاق دیوار به دیوار با وسایل کافی هستند و محوطه‎ی بزرگی برای پارک اتومبیل در جلوی ساختمان وجود دارد. اقامت در متل نسبت به هتل ارزان‎تر است.

 

آپارتمان (Apartment):

همانطور که از اسم آن معلوم است آپارتمان یک خانه‎ی دربست است که صاحب خانه آن را به طور کامل به یک فرد یا خانواده اجاره میدهد. خانه مبله است و امکانات لازم را دارد. صاحبخانه ممکن است در فاصله‎ای دور از ملک ساکن باشد. تامین غذا به عهده‎ی مسافر است و مسافر میتواند از آشپزخانه استفاده کند. این نوع اقامت برای سفرهای طولانی خوب است و حس در خانه بودن را ایجاد می‎کند. معروف‎ترین سایتی که آپارتمان و یا خانه‎های اجاره‎ای را در سراسر دنیا معرفی میکند سایت AirB&B است.

 

خانه اجاره ای (Lodge):

خانه‎های اجاره‎ای شامل کلبه (Cottage)، خانه‎ی ییلاقی (Chalet)، آلونک و خانه چوبی و … هستند که در طبیعت یا مناطق کوهستانی ساخته می‎شوند و با طبیعت سازگاری دارند و برای کسانی که اهل ماجراجویی در طبیعت‎اند مناسب و مقرون به صرفه هستند.

اتاق در ازای کار (Workaways):

بعضی از خانواده‎ها به ازای کارهای خانه، نگهداری از کودک یا آموزش یک مهارت در طول سفر به شما جای خواب و غذا می‎دهند. شاید این روش یکی از کم هزینه‎ترین و در عین حال جذاب‎ترین راه برای اقامت باشد که امکان مفید بودن، معاشرت کردن، یادگیری و تفریح را به طور همزمان فراهم می‎کند.

 

اقامت در مراتع و مزارع (Farmstays):

برای سفرهای تفریحی و داشتن تفریحاتی مثل سوارکاری، پیاده روی‎های طولانی، کمپ زدن و … اقامت در خانه‎های واقع شده در مزارع پیشنهاد می‎شود که بیشتر در آمریکا رایج است و تجربه‎ی یک زندگی کابویی را فراهم می‎کند.

کاروان (Caravan):

یک نوع اقامت در حال حرکت است. معمولا کاروان‎ها همه‎ی امکانات یک خانه را دارند. در هر کجا که بخواهند اقامت می‎کنند، شب را سپری می‎کنند و روز بعد به حرکت خود ادامه می‎دهند. 

انواع اقامتکاهها

کاروان

سایر اقامتگاهها:

برخی از اقامتگاهها ویژه هستند مثل خانه‎های درختی، هتل‎های زیر آب، هتل‎های یخی، چادرهای مجهز و … که ارزان قیمت نیستند ولی تجربه کردن آنها خالی از لطف نخواهد بود.

 

انواع اقامتگاهها در ایران:

 

در ایران بیشتر اقامتگاههایی که در جهان ذکر شد وجود دارند ولی بعضی از آنها مثل کاروان یا هتل‎های کپسولی و زیر آب و یا یخی و همچنین اقامت در مزارع به سبک زندگی آمریکایی و اروپایی و استراحتگاههایی به سبک ریزورتهای اروپایی و آمریکایی که با فرهنگ ما سازگاری ندارند کاربردی ندارند. و برخی انواع دیگر مثل هتل باغ‎ها، خانه‎های محلی و کاروانسراها از اقامتگاههای جذاب ایران به شمار می‎روند. در ادامه به معرفی اقامتگاههای ایران به جز موارد ذکر شده در بالا می‎پردازیم:

 

اقامتگاه‎های بوم گردی:

اقامتگاه‎های بوم گردی با مصالح بومی منطقه‎ای که در آن قرار دارند ساخته شده و تلاش می‌کنند تا بیشترین همخوانی و سازگاری را با محیط زیست‌ بومی که در آن واقع شده‌اند داشته باشند. در این اقامتگاه‎ها غذاهای بومی ارائه می‌شود و حضور در آنها فرصت خوبی برای آشنایی با فرهنگ بومی مردمان آن ناحیه را فراهم می‌کند. اقامتگاه‎های بوم گردی در بیشتر شهرها و روستاهای ایران وجود دارند. این نوع از اقامتگاه‎ها زیر نظر سازمان گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی ایران فعالیت می‌کنند، مجوز دارند و امن هستند.

 

کاروانسراها:

به دستور شاه عباس کبیر، ۹۹۹ کاروانسرا در مسیر جاده ابریشم برای بازرگانان ساخته شده بود که امروزه تعداد انگشت شماری از این کاروانسراها باقی مانده است که بعد از مرمت و بازسازی، با همان سبک و سیاق سنتی خود به گردشگران علاقه‎مند خدمات رفاهی و اقامتی می‌دهند. در کاروانسراها اتاق‎هایی به نام حجره در اختیارتان قرار خواهد گرفت و از خدمات و امکانات هتل خبری نخواهد بود و تنها یک اقامت ارزان با تجربه سنتی خواهید داشت. 

هتل باغ:

هتل باغ‎ها در باغ‎های ایرانی و قدیمی که مرمت و بازسازی شده‎اند و اتاق‎هایی به عنوان اتاق مهمان در آنها ساخته شده است پذیرای مهمانانی هستند که به سنت‎ها و اقامت در محل‎های سنتی علاقه‎مند هستند.

 

زائر سرا :

یکی دیگر از انواع اقامتگاه‎ها در ایران، زائرسراها هستند که در نزدیکی مکان‎های مذهبی و با شرایط آسان‎تر و قیمت ارزان‎تر به مسافران عرضه می‎شوند.

 

خانه‎های محلی:

خانه‎های محلی شاید به نوعی معادل Lodge باشند، افراد محلی خانه‎هایی با سبک و سیاق منطقه را همراه با غذاهای محلی به مسافرانی که علاقه دارند مکانی را دربست در اختیار داشته باشند اجاره می‎دهند.

 

خوابگاههای خودگردان:

این نوع اقامتگاه معادل هاستل است با این تفاوت که اتاقهای مختلط نخواهد داشت. هزینه‎ی کمی دارند. سرویس و حمام و آشپزخانه مشترک است.

 

سوئیت:

به صورت چند اتاق در یک محوطه هستند که عموما فضای عمومی، سرویس بهداشتی و حمام مشترک دارند.

 

  • هتل
  • سوئیت
  • بوم گردی

 

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر