ورود ثبت اقامتگاه 021-91077240

ازنا کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

ازنا کجاست؟

 

ازنا شهری کوچک و کم جمعیت در منطقه کوهستانی زاگرس است. زمین‌های حاصل خیز، طبیعت سرسبز و پر از شگفتی از ویژگی‌های همه‌ی شهرهای استان لرستان از جمله ازنا است. با سایت جاده همراه باشید تا بدانیم ازنا کجاست؟ و چه شگفتی‌هایی در دل خود دارد.

ازنا از ریشه کلمه «ازنائور» به معنای «اشراف زاده» گرفته شده است. این واژه از زمان کوچ عده‌ای از ارامنه‌ی گرجستانی به این منطقه رایج بوده است. این روستا که در طول تاریخ به دلیل آب و آبادانی رشد می‌کند و به شهر تبدیل می‌شود، در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد. ازنا کجاست؟

 

ازنا کجاست؟

ازنا شهری کوچک و کم جمعیت در منطقه کوهستانی زاگرس است.

 

موقعیت جغرافیای ازنا

 

برای پاسخ پرسش ازنا کجاست؟ باید شهر ازنا در نقشه ایران را بررسی کنیم. شهرستان ازنا در شرق استان لرستان قرار دارد. وضعیت آب و هوای ازنا معتدل و نیمه خشک است. ازنا با شهرهای الیگودرز، شهرستان شازند، خمین و دورود همسایه است. این شهر در دشت وسیع جاپلق در میان اشترانکوه، سفیدکوه، کوچک چال خاتون و مسترون (ماه‌سران)، دربند، چشمه قل قل، تیان و دشت فرزیان قرار گرفته است. ازنا در ۱۲۷ کیلومتری خرم آباد است. الیگودرز نیز در فاصله ۲۶ کیلومتری ازنا قرار دارد.

ازنا از طریق جاده‌ای ۲۴۰ کیلومتری به اصفهان متصل می‌شود. خط لوله نفت سرتاسری نیز از این مسیر عبور می‌کند.

 

زبان مردم ازنا

 

گویش لری مردم ازنا مانند مردم سایر ساکنان شمال و شمال شرقی استان لرستان با گویش‌های لری بختیاری و خرم آبادی متفاوت است. مردم ازنا اکثرا بختیاری بوده و به گویش نزدیک به فارسی صحبت می‌کنند. از این رو می‌توان گویش مردم ازنا را «فارسی محلی» نامید. بخش جاپلق اکثرا لر ثلاث هستند و به گویش استان مرکزی، شهرستان‌های خمین و گلپایگان نزدیک است. به این گویش در زبان محلی «گاپله‌ای» گفته می‌شود. در ازنا عده‌ای نیز با گویش‌های لکی و لر بختیاری صحبت می‌کنند. این عده در بخش شمالی و غرب سیلاخور زندگی می‌کنند.

 

سوغات ازنا

 

مردم ازنا شیعه مذهب هستند و اکثرا به کشاورزی مشغول می‌باشند. دشت‌های حاصلخیز ازنا زمینه را برای کشاورزی مساعد نموده است. تامین لوبیای کشور و گندم استان در این شهر انجام می‌گیرد. گندم، جو، بنشن، سیب کوهی، گیلاس، انگور، زرشک و انجیر از جمله محصولات کشاورزی این شهر است. آش ترخینه، خورشت آلبالو، شامی ‌کباب از جمله خوراکی‌های خوشمزه ازنا است. عسل، ترخینه، روغن حیوانی، کاک نیز از جمله سوغاتی‌های این شهر است. در روستای دره تخت ازنا ماهی قزل آلای رنگین کمان پرورش داده می‌شود.

 

ازنا کجاست؟

این روستا در طول تاریخ به دلیل آب و آبادانی رشد می‌کند و به شهر تبدیل می‌شود.

 

جاهای دیدنی ازنا

 

طبیعت ازنا با قرار گیری کنار ارتفاعات اشترانکوه و رودخانه‌هایی که از آن جاری می‌شود، بسیار دیدنی است. اشترانکوه که در تمام طول سال برف دارد، نماد ازنا است. رودخانه قاقان، رودخانه کمندان، رودخانه ماربوره، آبشار دره شن، چشمه قل قل، چشمه فصلی چاه تیان، چشمه دره دراز باعث سرسبزی و آبادانی این منطقه شده است. پوشش گیاهی بادام کوهی، گل خنک، گل گاوزبان، آویشن، گل ختمی، بن سرخ، موسیر، گل زرد، ریواس، رازیانه، گون وکتیرا در این منطقه به چشم می‌آید. روباه، خرگوش، گرگ، بز، قوچ، میش، خرس، پلنگ، گراز، تیهو، فاخته، کبک و ری نیز در این منطقه وجود دارد.

 

بام ازنا

 

پارک جنگلی سرسبز و کوهستانی اشترانکوه در غرب ازنا بالای تپه‌های ماهور قرار دارد. این مجتمع‌ تفریحی، ورزشی و گردشگری با نام بام ازنا شناخته می‌شود. آب و هوای مطبوع در کنار امکاناتی مثل آلاچیق، لذت یک گردش و پیک نیک تابستانه را دو چندان می‌کند.

 

تونل برفی ازنا

 

اشترانکوه با ۱۳ قله مرتفع، آلپ کوه‌های زاگرس است. در این ارتفاعات یخچال‌های طبیعی یا چال وجود دارد. قدمت این یخچال‌های طبیعی به چند ده هزار سال قبل باز می‌گردد. چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون از جمله این یخچال‌ها می‌باشد. اما یکی از شگفتی‌های ازنا در دامنه ی اشترانکوه، تونل برفی است. این تونل که رود آبشار عروس داخل آن جریان دارد، در آثار طبیعی ایران نیز به ثبت رسیده است.

این تونل با ۸۰۰ متر طول و ۳ متر ارتفاع در منطقه کمندان (ازنا دره) شهر ازنا است. این جاذبه خطرناک در طی سالیان متمادی بر اثر جمع شدن برف و سقوط بهمن در فصول سرد و آب شدن آن‌ها در بهار و تابستان به وجود آمده است.

 

ازنا کجاست؟

برای رسیدن به تونل برفی ازنا، با اتومبیل تا روستای کمندان رفته و با دو ساعت پیاده‌روی به این منطقه برسید.

 

برای رسیدن به تونل برفی باید از مسیر کوهستانی و صخره‌ای و دو رودخانه‌ی خروشان عبور کنید. بنابراین کفش مناسب و لباس کافی در اختیار داشته باشید. با طبیعت مهربان باشید و از شکار و رها کردن زباله جدا خودداری کنید.

ازنا یک شهر تاریخی است. وجود تپه‌های باستانی قلعه خرابه، چغا آقونی، کامدتقی و در مجموع ۱۰۶ تپه باستانی که هرکدام از آن‌ها به ثبت آثار ملی نیز رسیده گواه این امر است. امامزاده قاسم و قلعه دز که به قلا دز شهرت دارد نیز از جمله آثار باستانی این شهر است.

 

مسیر دسترسی ازنا

 

ازنا به دلیل نزدیکی با اشترانکوه زمستان‌های بسیار سردی دارد. اما وزش نسیم از روی برف‌های اشترانکوه در تابستان، منجر به تجربه هوای بسیار خنک است. ازنا با تهران ۳۶۵ کیلومتر فاصله دارد. دسترسی به ازنا از تهران از‌ طریق جاده اراک ازنا امکان پذیر است. ازنا ۷۵ کیلومتر با اراک فاصله دارد. این شهر در مسیر ارتباطی شهرهای مرکزی، غرب و شمال غرب ایران است.

ازنا ایستگاه راه آهن دارد و از این طریق به راه آهن سراسری ایران دسترسی دارد. قدمت این ایستگاه به جنگ جهانی دوم باز می‌گردد.

 

مشاهده اقامتگاه‌های استان لرستان و منطقه ازنا

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر