ورود ثبت اقامتگاه

آبشار گزو کجاست؟

دسته‌بندی: جاذبه های ایران

 

آبشار گزو کجاست؟

 

قبل از بررسی پرسش آبشار گزو کجاست؟ باید بدانیم بلندترین و پرآب‌ترین آبشار استان مازندران، آبشار گزو می‌باشد. آبشار گزو ۵۳ متر ارتفاع دارد. این آبشار در دل جنگل‌های لفور قرار گرفته و  از میان سنگ‌های پوشیده از خزه و گیاهان، به درون دره ای U شکل می‌ریزد. آبشار گزو نام خود را از امامزاده این منطقه گرفته است. این آبشار از دو آبشار بزرگ و کوچک تشکیل شده است. صخره‌ی پشت آبشار بر اثر تماس با آب ساییده شده، قوس پیدا نموده و حوضچه آب کم عمق و زلالی را به وجود آورده است.

آبشار منحصر بفرد گزو در «شیرگاه» در کنار امازاده سه بزرگوار گزو در فاصله ۱۵ کیلومتری «زیرآب» از شهرستان سواد کوه استان مازندران واقع شده است. دسترسی به آن پس از عبور از منطقه جنگلی سرسبز و خوش آب و هوای لفور امکان پذیر خواهد بود. سرازیر شدن پرفشار آب و برخورد با صخره‌ها، باعث پرتاب شدن قطرات ژاله‌گون آب به هر سو و شنیدن صدای پرندگان در این منطقه تجربه فوق‌العاده‌ای است که هر بیننده را مجذوب می‌کند.

پل ورسک، دریاچه و سد لفور، منطقه ییلاقی آلاشت (خانه رضاخان) و آبشار هفت تیرکن از جمله جاذبه‌های گردشگری شهرستان سوادکوه است. این مناطق ییلاقی ارزشمند در نزدیکی آبشار گزو و امامزاده گزو قرار دارند.

 

آبشار گزو کجاست؟

آبشار منحصر بفرد گزو در «شیرگاه» و در استان مازندران واقع شده است.

 

مسیر دسترسی به آبشار گزو

 

بعد از پاسخ پرسش آبشار گزو کجاست؟ باید با مسیر دسترسی به آن آشنا شوید. دسترسی به این آبشار کمی مشکل است و همین امر سبب شده است، آبشار گزو بکر باقی بماند. می‌توان از دو مسیر جاده لفور در پشت سد البرز (سد لفور) در جاده کارسنگ و از مسیر روستای جمشید آباد (زیرآب) برای رسیدن به آبشار گزو استفاده نمود. البته مسیر روستای جمشید آباد در انتها به مسیر لفور و کارسنگ می‌پیوندد.

 

مسیر جاده لفور، کارسنگ

 

برای سفر به آبشار گزو از تهران باید از جاده فیروزکوه به سمت شیرگاه و از شیرگاه به لفور و در جاده‌ی زیبای لفور با کمک تابلو راهنما به سمت امازاده گزو حرکت نمود. جاده‌ی امامزاده گزو، جاده‌ای خاکی و جنگلی به طول ۲۳ کیلومتر است. در این امامزاده امکاناتی چون ایجاد کمپ، سرویس بهداشتی و پارک ماشین در پارکینگ فراهم است. پیشنهاد می‌شود در سفری جداگانه هنگام عبور از شیرگاه به پلنگ دره نیز سر بزنید.

از این به بعد حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم جنگل پیمایی پیش رو خواهد بود. جنگل‌های لفور بخشی از جنگل‌های هیرکانی می‌باشد. جنگل‌های هیرکانی با قدمت طولانی از درختان راش، ممرز، لیلکی، انجیلی، ازگیل و … پوشیده شده است. در میان شاخ و برگ‌های این درختان پرندگان رنگارنگی پرواز می‌کنند که آوزهایشان سکوت جنگل را لذت بخش می‌کند. در این مسیر حیواناتی همچون گراز نیز وجود دارد. دیدن این حیوانات در صورتی که مزاحمتی برای آنها ایجاد نشود، خطری تهدید کننده نخواهد بود. در نهایت پس از پیچ آخر این مسیر، آبشار تماشایی گزو نمایان می‌شود.

آبشار گزو کجاست؟

اگر اهل ماجراجویی و هیجان هستید آبشار گزو مقصد مناسبی برای شماست.

 

 

اگر در سفر خود قصد بازدید از سد لفور را نیز دارید، می‌توانید از جاده فیروزکوه به قائم شهر و پس از عبور از پل سفید به روستای جوارم بروید. سپس بعد از پیمودن تقریبا ۱۵ کیلومتر در جاده خاکی، به مسیر جاده آسفالته در سمت شمالی سد البرز رسیده و پس از عبور از مسیر غرب به روستای شرقلات بروید. روستای شرقلات در دو ساعتی امامزاده گزو قرار دارد. البته مسیر رسیدن به این روستا، جاده‌ای خاکی و در بعضی از قسمت‌ها نا‌مناسب است. آبشار هفت‌تیرکن نیز در نزدیکی منطقه لفور قرار دارد و بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود. دریاچه شورمست در نزدیکی پل سفید نیز یکی دیگر از جاذبه‌های سواد کوه است.

 

مسیر روستای جمشید آباد

 

در ۵ کیلومتری زیرآب روستای جمشید آباد قرار دارد. پس از عبور از ورسک، دو آب، پل سفید و زیرآب به شیرگاه خواهیم رسید. پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر دیگر دو راهی جوارم و جمشید آباد وجود دارد. با انتخاب جمشید آباد و جاده خاکی و جنگلی و پر پیچ و خم پیش رو به یک دو راهی می‌رسیم که مسیر رسیدن به امامزاده گزو و ابتدای مسیر پیاده روی رسیدن به آبشار خواهد بود. این مسیر با وسیله نقلیه مناسب حدود ۳ ساعت به طول می‌انجامد.

 

زمان مناسب سفر به آبشار گزو

 

در شیرگاه و در منطقه لفور خانه‌های روستایی و ویلا با امکانات رفاهی و هتل قائم شهر برای اقامت موجود است. این آبشار هر چهار فصلش زیبا است. اما در تابستان شرجی بودن هوا مسیر صعود را آزاردهنده می‌کند. بهترین فصل سفر به آبشار گزو فصل بهار و فصل پاییز در ماه مهر و آبان خواهد بود. بی‌شک هوای دلنشین و برگ‌های هزار رنگ جنگل لفور تجربه بی‌نظیری را رقم خواهد زد. امکان کمپ در جنگل و امامزاده گزو فراهم است اما باید این نکته را در نظر گرفت که در صورت بارانی بودن هوا، گلی بودن جاده و صعب العبور بودن آن دشوار است.

 

آبشار گزو کجاست؟

این آبشار هر چهار فصلش زیبا است. اما در تابستان شرجی بودن هوا مسیر صعود را آزاردهنده می‌کند

 

رعایت چند نکته در مسیر رسیدن به آبشار گزو

 

در مسیر جنگل پیمایی از جنگل‌های لفور احتمال گم شدن وجود دارد، بنابراین با کمک راهنمایان محلی یا کمک جی پی اس این مسیر زیبا را طی کنید. در هنگام بارش باران مواظب لغزندگی و خطرناک شدن مسیر باشید. ضد آفتاب، عینک آفتابی، کلاه، کفش و لباس مناسب فصل برای جنگل پیمایی در نظر بگیرید. کیسه زباله و چند دستکش یکبار مصرف هم برای پاکسازی جنگل توصیه می‌شود. اگر قصد آب‌تنی در حوضچه زیر آبشار را دارید، لباس اضافی نیز همراه خود داشته باشید. لطفا از برپا نمودن آتش برای خشک کردن لباس‌های خود بپرهیزید. جعبه کمک‌های اولیه، آب شرب و غذای سبک نیز از ضروریات هر سفر محسوب می‌شود. این نکته را نیز در نظر بگیر که پیمودن این مسیرهای جاده خاکی با کمک ماشین‌های آفرود امکان‌پذیر خواهد بود. در این مسیر آخرین پمپ بنزین در پل سفید قرار دارد.

مشاهده اقامتگاه‌های منطقه

مشاهده اقامتگاه‌های استان مازندان منطقه زیرآب

0/100
0 Review
5 stars
4 stars
3 stars
2 stars
1 star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت امتیاز و نظر